Закон за 11ч и појако возило од 77 kw

A

acero

Гостин
Здраво,

Патувам секој ден на работа со кола кај што има постојано контрола неколку пати сум предупреден работам и после 11ч па за враќање назад ми е проблем возилото ми е појако од 77 kw ми е единствено и немам можност да купам друго возило.

Секој совет и предлог е добредојден како да го избегнам овој закон за појако возило( постои закон за единствено возило ?) и после 11ч бидејки ми е неопходно и го користам за работа со оглед казните за овие банални закони се високи за наш стандард.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Изнајми некој со 2 годишно искуство да ти седи на совозачко седиште :D
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.931
Здраво,

Патувам секој ден на работа со кола кај што има постојано контрола неколку пати сум предупреден работам и после 11ч па за враќање назад ми е проблем возилото ми е појако од 77 kw ми е единствено и немам можност да купам друго возило.

Секој совет и предлог е добредојден како да го избегнам овој закон за појако возило( постои закон за единствено возило ?) и после 11ч бидејки ми е неопходно и го користам за работа со оглед казните за овие банални закони се високи за наш стандард.
Епа трампај го за помало возило, или продај го и купи помало, ако си во Скопје голема е веројатноста дека може да те покрие ЈСП додека да наполниш 2 години.
 
K

kicodarker

Гостин
“Законот е за сите“ што би рекол Хептаграм, што значи неможе да го избегнеш туку ќе бидиш казнет како и сите други учесници. Купи си кола со помалку KW,или снајди се како што си се снашол онака пред да положиш.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.644
Поени од реакции
38.835
Можеш да си земеш сега електричен тротинет со субвенција
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
купи си некое yugo за 300-400 евра
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.931
Можеш да си земеш сега електричен тротинет со субвенција
Викаш без врски ќе се добива субвенција :) па милион денари само има одвоено за субвенции, се знае каде ќе одат тие.
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
Нема начин да го одбегниш законот, вози низ улички.

Изнајми некој со 2 годишно искуство да ти седи на совозачко седиште :D
Лице кое има над 25 години и возачка дозвола од категоријата која ја управува треба да има на совозачко за да можи возачот-почетник да управува со возило после 11.

За возило над 77 киловати сила на моторот не важи горе напишаното т.е не смееш да го управуваш ни сам ни со друг.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Ај ти кажи ни како да крадеме пари од банка пошо не сме во можност, не мрзи да работиме, па да ти кажеме како да дриблаш полиција со појако ауто од шо смееш.
Каков и да е, глуп, апсурден - закон си е закон и треба да се почитуе. Посебно за возење, каде што на глуп начин се опаметуе чоек, после сообраќајка со повредени, мртви, материјална штета.
Јас за сообраќај веќе не давам "совети" као да се избегне нешто. Градов, држаава е касапана, се вози лошо. Ај да покушаме да се опаметиме.
 
Член од
7 јуни 2013
Мислења
158
Поени од реакции
85
Нема начин да го одбегниш законот, вози низ улички.



Лице кое има над 25 години и возачка дозвола од категоријата која ја управува треба да има на совозачко за да можи возачот-почетник да управува со возило после 11.

За возило над 77 киловати сила на моторот не важи горе напишаното т.е не смееш да го управуваш ни сам ни со друг.
Не беше - 2 години по издавање на возачка дозвола не смее да возиш возило со моќност над 77 киловати и да возиш после 23 часот без присуство на лице кое поседува возачка дозвола повеќе од 2 години?
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Zakonot treba da bide i postrog kako vo nekoi drugi drzavi .Ako se napravi potezok prekrsok vo prvite 2 godini da odi na prepolaganje i plus pauza 1 god.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.931
Не беше - 2 години по издавање на возачка дозвола не смее да возиш возило со моќност над 77 киловати и да возиш после 23 часот без присуство на лице кое поседува возачка дозвола повеќе од 2 години?
https://www.pravdiko.mk/zakonski-ogranichuvana-za-vozach-pochetnik/
https://rsbsp.org.mk/chlenovi-od-zakon-za-bezbednost-na-soobrakjajot-na-patishtata-za-vozach-pochetnik
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
Не беше - 2 години по издавање на возачка дозвола не смее да возиш возило со моќност над 77 киловати и да возиш после 23 часот без присуство на лице кое поседува возачка дозвола повеќе од 2 години?
Не.
Лице возач-почетник не смее никако да управува моторно возило со сила на моторот поголема од 77 кв.
Смее да управува после 23 часот доколку на совозачко седиште седи лице кое навршило 25 години и поседува возачка дозвола од категоријата која лицето ја управува.

@Кеплер пушти линкови од членовите во законот. Не е лошо да ги прочитате пред да управувате со моторно возило.[/QUOTE]

Ова за над 25 години ново е?
Јас кога полагав мислам дека не беше така.
Не е ново, од секогаш е така.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Купи си Пунто, оно е помалце од 77кв, 64кв некаде беше, зависно од моделот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom