Закон за трансплатација на органи

  • Креатор на темата Господ
  • Време на започнување

Blackout

An emotional retard
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
451
Законот НЕ е хуман.
Законот е бизнис.Трговија со органи.Фејс ит.Народов врие неписмени и голем број нема ни да знаат за законот.Мене не ми е гајле што ќе прават со МОИТЕ органи ама да видите каква убава пара ќе се врти од органите на тие што ќе умираат.
Ќе исфејкаат природна смрт и ќе го распродадат.
Државна болница ќе се претвори во замокот на Франкенштајн.
А што мислиш, колку луѓе умираат и онака во државава, па за да им биде неопходно да лажираат смрт?
И дали ако се покачи стапката на смртност во државава нема да реагира некој?


Да.Обратно е.Сите наопаку само ние терсене.А добро што мислиш зошто е така дизајниран законот?Да мораш да потпишеш ако не сакаш.Зошто баш таков чуден пристап?

А колку ли само често луѓе умираат по болниците заради негрижа на докторите?Нит некој оди во затвор нит ништо.Све може да се заташка па и ова.Здравството ни е катастрофа,нема шанси оваа програма да функционира така лизгаво.Всушност ќе функционира али начинот на функционирање е неетички.

Не значи дека секој купува органи или убива но зошто воопшто да ги има.Законот ќе биде на место ако кој сака да донира потпишува а не обратно.
Не плукаме туку критички гледаме на работите.
Кај се сите деца што ги снемува од по затуцанине места?Кај ги снемува бездомницине?Или ако не е на ТВ не постои не?
Прво пристапот не е чуден и не го смисливме ние. Ама нормално дека нема да знаеш за тоа бидејки го нема во американските филмови. За разлика од американскиот принцип каде потпишуваш за да ги донираш органите, во Франција и во дел од земјите во Европа принципот е ваков. Нашиов закон е всушност copy-paste од францускиот.И законот треба да биде таков поради тоа што менталитетот кај нас е запрепастувачки (може да се заклучи и од коментарите на темава) па ке биде тешко да се убедат стадо овци дека може да направат нешто добро давајќи ги своите органи после смртта. Нема шанси кај нас тоа да упали. Ние да можеме и гомното ке си го чуваме.


Е ај баш кажи колку луѓе умираат од негрижа на докторите? Или поима немаш ама си чул нешто на А1 а и со голема веројатност си гледал Ходници па ЗНАЕШ дека умираат луѓе од негрижа на докторите. Колку само ти е испрано мозочето. Кога последен пат ти беше во болница за ја видиш реалната слика а не само да јадеш тоа што ти сервираат? Кога последен пат беше во државна болница или пак се заинтересира да дознаеш како функционираат работите навистина?
Или подобро е да сретнеш рандом информација во весник/ТВ/рандоммедиум и да почнеш да делиш стручни експертизи за состојбата во нашето здравство.

Жална ти е последната реченица. Жална и иронична. Баш се водиш според неа. Ако не е на ТВ не постои.

@AlternativeF ,изгледа не си свесен кај живееш и што се се случува во оваа држава.
Здравството е невидена мафија а ваков закон е само чекор кон уште поголемо профитерство и злоупотреба.Така да мотивот е далеку од хуман
Јас баш мислам дека е свесен затоа што се соочил со проблем и имал можност да види како функционираат работите а не вади од ракав рандом информации и тврдења како мнозинството кои мислат дека имаат поима поради тоа што ги изгледале сите сезони на Хаус и ги слушнале нивните дома како прават муабет за политика.
 
B

Borg_Drone

Гостин
Законов е одличен.Јас после смртта сигурно дека нема да се допишувам по MSN со најблиските, или пак да им испраќам поклони за Божиќ по DHL....Него после смртта ќе си скапувам во мир; во некоја затуцана парцела во град Бутел и тоа не знам колку ќе си почивам мирно, кога знам уште од сега дека некоја мравка или инсект ќе го јаде мојот бубрег со сласт или левото маде.Наместо да ги јадат мравките моите органи вака ќе може некој болен пациент да види некаков аир од нив.Похуман акт од ова нема.
Него гледам некои грижливи суштества, се загрижиле за тоа што доколку се најде некој нивен орган на тезга кај Ханибал Лектор, на Бит Пазар као демек човекот ќе си правел профит од органите (Ајмо човечко срце за сто динари бате, бубрези за хемодијализа, камена за пети, сапуни, жилети ајмооо)...... Епа луѓе, ќе реагирате против тие работи, можеби не вие но ако се попаметни од вас идните генерации, и ако имаат кликер ќе реагираат...Друго, да ве прашам сте провериле ли над вашите глави да не виси некаков прстен како што виси кај ангелите на пр. гледам нешто многу загрижени за државата, за трговијата со органи та мајката многу мислите на државава, затоа јас гледам БДП последно време рипнал за 100 %.....Not...Кој разбрал, ок кој не разбрал нека се напие една доза Билобил - „за концентрација, за помнење“ па белким ќе се сети.
 
Г

Господ

Гостин
А што мислиш, колку луѓе умираат и онака во државава, па за да им биде неопходно да лажираат смрт?
И дали ако се покачи стапката на смртност во државава нема да реагира некој?
A cekaj malku.Koj spomna deka ke se pokaci smrtnosta?Smrtnosta ke si ostane ista,samo ke ima matni zdelki so organite.Rekov,znaes li kolku luge NEMA da potpisat od neznaenje?
Jas ne sakam trupot da mi bide rascerecen po mojata smrt pa kolku saka neka spasuva.


Прво пристапот не е чуден и не го смисливме ние. Ама нормално дека нема да знаеш за тоа бидејки го нема во американските филмови. За разлика од американскиот принцип каде потпишуваш за да ги донираш органите, во Франција и во дел од земјите во Европа принципот е ваков. Нашиов закон е всушност copy-paste од францускиот.И законот треба да биде таков поради тоа што менталитетот кај нас е запрепастувачки (може да се заклучи и од коментарите на темава) па ке биде тешко да се убедат стадо овци дека може да направат нешто добро давајќи ги своите органи после смртта. Нема шанси кај нас тоа да упали. Ние да можеме и гомното ке си го чуваме.
Od kaj i da im e idejata mene mi e seedno.Mozebi vo zemja so povisok standard zakonov ke upali ama vo Makedonija ili zemja slicna na nea kade pola od naselenieto se ponasa kako naivno detule...tesko.

Е ај баш кажи колку луѓе умираат од негрижа на докторите? Или поима немаш ама си чул нешто на А1 а и со голема веројатност си гледал Ходници па ЗНАЕШ дека умираат луѓе од негрижа на докторите. Колку само ти е испрано мозочето. Кога последен пат ти беше во болница за ја видиш реалната слика а не само да јадеш тоа што ти сервираат? Кога последен пат беше во државна болница или пак се заинтересира да дознаеш како функционираат работите навистина?
Ne trcaj i trgni ja folijata od glava.Pred od prilika eden mesec lezev vo gradska bolnica vo Skopje,pretepan on grupa ucenici albanci od EMUC.Mestoto e uzasno.Lezev na krevet koj edvaj stoese na nogarkite pokrien so kebence metro na metro vo neisprani pizami i postelnina od dedo noe.A da i vizitata bese:Dobro ste? -Ok,cao.
Drzavna pretpostavuvam kolku tolku ja opravija ama pola i poveke oddelenija im se katastrofa,neka mu ja mislat tie ozracenite.

I barem za edno nesto si vo pravo.Jadev sto mi serviraa.

--- надополнето ---

Before panicking, google it :smir:
Штотуку ја слушав веста и читав статии, ова е само ПРЕДЛОГ закон кој ќе биде доставен до министерството за здравство, каде што ќе претрпи измени, а потоа министерството за здравство ќе го достави до собранието каде треба да биде изгласан (и каде повторно може да биде изменет). Дебилноста на предлогот да сите бидат донори освен ако не потпишат со 90% сигурност ќе биде изменета.
Значи, по втор пат, ПРЕДЛОГ закон е! Всушност, ДРАФТ верзија на ПРЕДЛОГ закон! Не е стапен во сила. Безбедни ви се бубрежињата at the time being :smir:
Rekov deka mozno e gresno da sum razbral,se izvinuvam.No ete moze da stapi na sila.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Ne trcaj i trgni ja folijata od glava.Pred od prilika eden mesec lezev vo gradska bolnica vo Skopje,pretepan on grupa ucenici albanci od EMUC.Mestoto e uzasno.Lezev na krevet koj edvaj stoese na nogarkite pokrien so kebence metro na metro vo neisprani pizami i postelnina od dedo noe.A da i vizitata bese:Dobro ste? -Ok,cao.
Drzavna pretpostavuvam kolku tolku ja opravija ama pola i poveke oddelenija im se katastrofa,neka mu ja mislat tie ozracenite.

I barem za edno nesto si vo pravo.Jadev sto mi serviraa.


Rekov deka mozno e gresno da sum razbral,se izvinuvam.No ete moze da stapi na sila.
А, вака, искрено, што сакаш да биде визитата? Да ти сварат кафенце? Да ти донесат слатко со ладна водичка?
Три месеца ги поминав на таков кревет. Додуша со испрани пижами и постелнина, моите ми носеа. Во болниците и општо во здравството условите се тие кои се, докторите не може да ти исплетат тазе пижамки и постелнина, ниту да ти дадат нешто што го НЕМА! Муабетот е дека не се СИТЕ доктори такви и дека ПОСТОЈАТ закони кои МОРА да се следат. Веќе фрустрира онаа Точи што трча по ходниците ловејќи случаи кои апсолутно никогаш не ги претставува како што вистински се и прави сензационални приказни од обични, чисти случаи. До кога ќе верувате на медиумите пред вистинските случувања?
 
Член од
18 мај 2010
Мислења
149
Поени од реакции
54
Немам ништо против законов е супер. Гледам некои пишуваат ќе се напраело бознис од тоа некој ке заработувал од нашите органи, па што?! Кога ке умрам мене нема да ми требаат
пари па со има веза ако некој си заработи од моиве органи(иако после можда ке го прогонувам) :zlo:
Патем: Продавам бубрег, а купувам бели дробови :icon_excl
 
Г

Господ

Гостин
А, вака, искрено, што сакаш да биде визитата? Да ти сварат кафенце? Да ти донесат слатко со ладна водичка?
Три месеца ги поминав на таков кревет. Додуша со испрани пижами и постелнина, моите ми носеа. Во болниците и општо во здравството условите се тие кои се, докторите не може да ти исплетат тазе пижамки и постелнина, ниту да ти дадат нешто што го НЕМА! Муабетот е дека не се СИТЕ доктори такви и дека ПОСТОЈАТ закони кои МОРА да се следат. Веќе фрустрира онаа Точи што трча по ходниците ловејќи случаи кои апсолутно никогаш не ги претставува како што вистински се и прави сензационални приказни од обични, чисти случаи. До кога ќе верувате на медиумите пред вистинските случувања?
А која полза ондак од визита?!Можеме и да си испоумираме по собите!Барем органи ќе има не?
Е сега не се сите ова она,ама има!
Закони кои МОРА да се следат!?
И законот кој вели дека ќе леташ во затвор ако убиваш МОРА да се следи постои.Многу не го почитуваат и се извлекуваат!
Кај се тие што ме тепаа?
Или за нив не важи законот?!
Ама ако вие пак верувајте и на Горде.
Законите постојат за да се кршат!
И не зборам од ѓутуре,не гледам телевизија со години.
Зборам за искуства.Јас пред месец ја видов вистинската слика во која се наоѓаме ова гомно кои вие го нарекувате држава!
Не може НИКОЈ да ме убеди во спротивното!
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
А која полза ондак од визита?!Можеме и да си испоумираме по собите!Барем органи ќе има не?
Кај се тие што ме тепаа?
Или за нив не важи законот?!
Ама ако вие пак верувајте и на Горде.
Законите постојат за да се кршат!
И не зборам од ѓутуре,не гледам телевизија со години.
Зборам за искуства.Јас пред месец ја видов вистинската слика во која се наоѓаме ова гомно кои вие го нарекувате држава!
Не може НИКОЈ да ме убеди во спротивното!
Визитата најчесто е формалност, докторот според температурната листа, на која се запишуваат сите промени, на состанок пред да дојде на визитата кај тебе во соба гледа во каква состојба си и најчесто и нема потреба да разглаба дали те болело за 3% помалце или повеќе малото прсте на левото ноџе.
Горде нема врска со законов во моментов, повеќе има врска министерот за здравство кој треба да одлучи за измените во предлог законот кои сигурно ќе ги има.
Не мешај политика и спорт. Вистинската слика ја видел секој кој се сретнал со било каков проблем, здравствен, финансиски, бирократски. Да почнам да зборам со што се' сум се сретнала? Тоа не ми дава право да мудрувам на секоја тема и да се правам дека знам се' и да мислам дека секој закон што стапува на сила, бил донесен само за малверзации.
Симни си ја ти фолијата овој пат, пред да го препорачаш истото на други.
На крајот на краевите, никој со сила никого не тера да дава органи. Моментот кога ќе почне присилно земање на органи, тогаш реагирај вака. Сега ова е само нацрт верзија на предлог закон. Мижи Митро, тулумби паѓаат, во превод.
 
Г

Господ

Гостин
Визитата најчесто е формалност, докторот според температурната листа, на која се запишуваат сите промени, на состанок пред да дојде на визитата кај тебе во соба гледа во каква состојба си и најчесто и нема потреба да разглаба дали те болело за 3% помалце или повеќе малото прсте на левото ноџе.
Горде нема врска со законов во моментов, повеќе има врска министерот за здравство кој треба да одлучи за измените во предлог законот кои сигурно ќе ги има.
Не мешај политика и спорт. Вистинската слика ја видел секој кој се сретнал со било каков проблем, здравствен, финансиски, бирократски. Да почнам да зборам со што се' сум се сретнала? Тоа не ми дава право да мудрувам на секоја тема и да се правам дека знам се' и да мислам дека секој закон што стапува на сила, бил донесен само за малверзации.
Симни си ја ти фолијата овој пат, пред да го препорачаш истото на други.
На крајот на краевите, никој со сила никого не тера да дава органи. Моментот кога ќе почне присилно земање на органи, тогаш реагирај вака. Сега ова е само нацрт верзија на предлог закон. Мижи Митро, тулумби паѓаат, во превод.
Значи заклучивме дека нема потреба од визита.И онака ќе ми го најдат лешот кога ќе замириса.
Горде нема никаква врска со ОВОЈ закон.
Но ти зборуваш за закони кои мораат да се почитуваат.
Да МОРААТ но некој НЕ ги почитува законите.
Дали е фолијата на мојата глава?
Не знам каде спомнав спорт,бев во автобус тепан додека од страна ми се смешкаа сите,да ми се смешкаа како да е детска игра.
Но тоа не е причата овде.
Не можам да те натерам да увидиш дека законите на државата не се некои физички закони кои е невозможно да се прекршат но тоа е.
Сликата секој ја видел но ЈАС се јавив во полиција и ЈАС ги повикав и ЈАС се расправав и ЈАС се обидував да се сетам на најмал детал додека другите упрпани дремеа како мисири.
Ни полиција немаше да викнат а да не дојдеше полицијата немаше да дојде ни амбуланта!
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Законов е закон!

Некој мафиозо ќе профитира од мојот леш!
Ко ќе подразмислиш. Зашо да не профитира? Who cares. Боље на мој леш, него на тело на некоја киднапирана цурица.
Башка, шо ќе им праи на органите? Мора да ги продаде. ЗНАЧИ, некој ќе ги купи.
Кој? Тој на кој му се потребни.
Значи! Само со тоа шо сум цркнал, сум напраил 2 добри работи.
На еден момак сум му дал пари, а на друг живот.

Просто да ти е кејф да си умреш <3
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
Добро е да се стави ред во оваа сфера, добро е за болните, навистина имаат потреба ама...некако премногу лица исчезнаа бестрага (што бидна со жената исчезната во Аеродром?), не сме некако сигурни во сиромаштијава по што се може некој да посегне. Ако некој ја спореди Македонија со Германија Америка Франција...не, во Македонија не смееш да плукнеш, ќе погодиш друга држава, мали сме и прилично лесни за контрола. Добро е доколку се почитува закон, т.е. доколку јавните и државни институции функционираат. Кај нас очигледно не функционираат како што треба, а заедно со неколку соседни сме на врвот во корумпираност-постојат извештаи за корумпираност во судство, здравство...сектори кои се многу битни за спречување на злоупотреба на "донирање". не знам точно како би се злоупотребило, но знаејќи ја нашата балканска снаодливост, можеби ќе најдат начин.
И по дифолт не би требало да сум донатор туку потенцијален донатор, а како што е сега поставен предлогот, сите сме без прашање донатори.

Здравството сепак и јас мислам дека не функционира како што треба -не само болниците (се вртеше една реченица од познат хирург -за тие пари ни конзерва не отворам, камоли глава), туку и итна помош, матични лекари...се е оставено само на себе и своите убедувања. Примери многу, не би овде толку за здравството, но ако треба...има од лични и семејни до секојдневни од други лица. А полицијата Смекси е турни ме да кинисам, функционира као и другите јавни и државни институции. Човек недужен попрво ќе го изеде од нив неголи некој криминалец да фатат.
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.507
Поени од реакции
1.722
Подоле имате листа на органи, ткива, клетки и течности кои можат да се пресадуваат (од живи или од починати лица)



Органи

  • Срце – само од починати луѓе
  • Плуќа – од починати или живи луѓе
  • Бубрези – од починати или живи луѓе
  • Црн дроб – од починати или живи луѓе
  • Панкреас – само од починати луѓе
  • Црева – од починати или живи луѓе
  • Желудник – само од починати луѓе

Ткива, клетки и течности

  • Рожница – само од починати луѓе
  • Кожа - само од живи луѓе
  • Коскена срж – само од живи луѓе
  • Крв – само од живи луѓе
  • Крвни садови – од живи (при автотрансплантација) или од починати луѓе
  • Срцеви залистоци – само од починати луѓе
  • Коски – од починати или живи луѓе



Е сега, за ситуациите по болниците, AltеrnativeF не си во право. Не знам дали си поминала во собите на Клиниката за трауматологија да го видиш нивото на хигиена, (не)вниманието посветено на пациентите и односот на одговорните медицински лица... Мене не ми е гајле дали на тој некој платата му е мала или дома имал невкусен ручек, па тука ми истура фрустрации. Ме загрижува тоа што во таа установа лежат лица кои се во животна опасност пре или постоперативно на кои пред сè животот им е во опасност во однос на многуте инфекции кои можат да се закачат од нехигиената.
Кога се дозволува ваков однос и ваква ситуација од која никој не добива ништо во своја корист, зошто мислиш дека било каков закон ќе регулира што ќе се случува со органите од кои и те како некои луѓе можат да имаат профит.
Прво, немаме доволно развиена свест за тоа колку важно може да биде донирањето на органи. Од страна на пациентите - ретко кој би сакал да се откаже од сопствените органи дури и по смртта. Од страна на докторите кои сигурно ќе работат малку на црно, нема да има некоја голема мисла за тоа дали органот му е поважен на пациентот кој лежи на Клинички и од кој ќе земат регуларна плата, или пак да го продадат негде надвор и да земат најмалку 3 пати повеќе пари.
Второ, со овој закон проблеми имаат најголемите земји во светот. Зошто мислите дека кај нас туку - така просто ќе се имплементира и ќе биде сè во најдобар ред. Тука можам слободно да се поврзам повторно со продавањето на органи на црно. Исто во овие земји, кои се далеку понапредни од Македонијава, не може да се контролира црниот пазар на органи, а во нив и те како се почитува секој здравствен закон. Кај нас првично не се обезбедува потребна нега, па што останува на трансплантацијата на органи.
Трето, трансплантацијата како процес многу луѓе низ светот не ја прифаќаат. И да, можеби звучи нехумано, можеби звучи себично, ама не секој сака да даде дел од себе, без разлика на тоа дали некој поради тој орган би живеел подолго.
Значи пред сè, процесов мора да се прифати од широките народни маси, а потоа да се имплементира.
Кај нас, ретко кој би прифатил да го отворат по смртта без разлика на тоа што сега сите би рекле да.
Во Америката, на личните карти пишува кој си е донор кој не. Може да се направи и кај нас така. Кој сака да донира по смртта, нека оди и нека си потпише.
И не, не може да се случи некој да заборави да го направи тоа. Ако некој е доволно хуман да сака да донира, ќе биде свесен да отиде и да ја потпише својата желба.
Сега за сега, кај нас, законов sucks... Ама ајде, навикнати сме на вакви работи.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
Коа сме кај видеа, примери од Кина


да не се разбереме погрешно околу дискусиите за себичен пристап, работата е да се внимава на вакви случаи кои ќе се легализираат со закон, а поучени од тоа дека за пари се прави буквално се, посебно во сиромашни држави.

Видео од пациент од Израел (органи од Кина)
Israeli police have broken up an organ transplanting ring that persuaded dozens of Israelis to have their kidneys removed in Ukraine. But, because Israeli law does not explicitly forbid the trafficking of organs, police may have to release the suspects.

In 2000, Dr. Jehuda Hiss was the head of Israeli Abu Kabirs forensic institute. He indicated they would glue the eyes of the corpse shut so that family members would not know they had stolen the eye corneas of their loved ones. Dr. Jehuda Hiss stated, "We started to harvest corneas ... Whatever was done was highly informal. No permission was asked from the family.
Пример за бизнис кој може да се развие многу лесно.

Последново ми беше најјезиво. Се работи за Либерија, но...криминал е криминал. Посебно одвратни се објаснувањата на момчето за вадење око, сечење пенис...

Можеби гледам премногу од темната страна ама...не сме стигнале ниво на Швајцарија или Данска во судството, здравството и генерално безбедноста, ниту нашите соседи се Шведска, Австрија, Норвешка.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.718
Поени од реакции
15.590
прееска имаше некоја емисија на ТВ Сител околу ова, се жалат зошто умирале луѓе немало донори...
А пред некој ден имаше по медиумите, славната пеачка Тина Тарнер признала дека добила бубрег од својот сопруг !!!!!!!!!
Дали обичен човек може така да направи ???
А многу поодамна слично беше, но близок роднина донираше бубрег, мајка на дете и слично, пред се поради компатибилност.
А друга работа, кај нас дури ни донирање крв не е можно наменски, ќе дојдат луѓе да донираат крв за тебе, но не може да добиеш крв од нив туку докторите решаваат каква крв ќе добиеш.
Кај нас не се плаќа за дарување и добивање крв, не од некој етички работи, туку за да не можеш да тужиш ако добиеш крв со хепатит и слично !!!
Околу Донирањето органи има повеќе можни работи, пред се дали докторот објективно ќе одреди кој прв да добие орган ???
Кој ќе добие квалитетен орган ???
Дали ќе се забошоти лекувањето на некој Донор, посебно ако е обичен граѓанин??
Јас дури мислам дека за да има органи ги либерализираат и казните во сообраќајот, таму има најквалитетни органи !!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom