Закон за поводник и заштитна маска

Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Malinoata po karakter e kako pitbul - istata upornost i nezapirlivost. Pincot? Cekaj da vidis koga ke resi deka sarkovcite vo parkot treba da se udavat :tapp: oti parkot e negov i samo negov. A nema vrska sto se po 60_70 kg,bitno treba da se udavat. Ke se smiri....... za edno 5-6 godini. Jas preporacuvam kupista igracki,koi ke se menuvaat,cela paleta pamucni topki i cvorovi i isklucivo tvrda guma. Mekata plastikai teniski topcinja imaat prosecen rok na traenje od 5 minuti,ne vredi da frlas pari po niv. Menuvanje po 3-4 razni igracki sekoj den,ne postojano istite bidejkiim dosaduvaat i mnogu mnogu mnogu igranje,pretezno so golemi kucinja bez zelba da go tresnat od zemja koga ke gi gloda kako pirana. Da ne se lazeme,ke ima mnogu momenti koga ke sakas da go grabnes za opas i d go frlis od treti sprat, ama na kraj kraeva vredi da go imas kako milenik.
Абе пинчов мој е исклучок бе :ROFLMAO: со ротвајлер расти и рачунај ротвајлер го воспитува, а девојка му е доберманка- Астра на Лу е тоа еј!:cool: Сериозно, не покажува знаци на доминација. И послушен е за разлика од сите останати пинчеви што ги знам. А воедно и премногу е плашлив што значи не се пушта по други кучиња туку спротивно, бега и вришти од страв:pos:Прилично нетипичен пинч е, али тоа е ваљда влијанието на ротвајлерката, тоа не значи дека останатите пинчеви не се шизофрени да се разбереме.[DOUBLEPOST=1394822485][/DOUBLEPOST]Ванлок, кутрето е поклон, единствено платија 3000 денари колку за трошоци. Тоа беа тип на кучиња кои не се за продажба, туку за војници. Како стигнаа до контактот немам поим, ама можам да се распрашам. Иначе мајката во глобала била ок. Подложена на повеќе тренинзи. Кога влегле у дворот, нормално се пуштила да ги јаде- не ги знае нели, али кога свикал газдата си седнала до него и тоа е тоа. Атмосфера- не бев со нив кога го земаа, да бев сигурно немаше ја тоа кутре да го одберам.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.929
Поени од реакции
10.934
OK, фала за информациите.
Не ми се допаѓа што мајката е агресивна, но тоа е тоа, за работните линии социјализацијата најверојатно не е на прво место. Не значи дека кутрето не може да испадне супер, иако можеби ќе треба повеќе работа со него.
А можеби и јас премногу читам и не знам сосема што зборувам (во случајов). :)

Ќе те имам во предвид за контакт, ако следнава година луѓето имаат малечки што не им одговараат за „војници„ (некои мрзливи опуштени кученца). ;)
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
OK, фала за информациите.
Не ми се допаѓа што мајката е агресивна, но тоа е тоа, за работните линии социјализацијата најверојатно не е на прво место. Не значи дека кутрето не може да испадне супер, иако можеби ќе треба повеќе работа со него.
А можеби и јас премногу читам и не знам сосема што зборувам (во случајов). :)

Ќе те имам во предвид за контакт, ако следнава година луѓето имаат малечки што не им одговараат за „војници„ (некои мрзливи опуштени кученца). ;)
Баш спротивно, тоа не е агресија туку тоа е територијалност кај мајката (и не само кај неа, секое куче го поседува то (барем поголем дел од нив)), рачунај во двор и доаѓаат комплетно непознати луѓе, а воедно во истиот двор она има мали кутриња- брани територија, си ги брани малечките- мајка! Тоа не е агресија. Тоа може само во наш свет да се протолкува како агресија, али не и во кучешкиот. Тоа е најнормална реакција.
Во работните линии имаат социјализација, но тоа не е истата како и пушти ги у парк да си играат. Они најчесто работат на социјализација од типот- само да не се изедат меѓу себе, и воедно да не реагираат кога други кучиња проаѓаат поред нив. Но тоа и не значи дека не би биле фини со други кучиња.
Пак ќе ти кажам, сега колку и да ти дрндам ја какви се што се, се зависи од тој што го чува кучето и како го чува. Тоа е тоа. Треба да се земе во предвид на прво место дека тоа е куче, па после е раса. Ако го третираш како куче а не раса, мислам дека не би имал проблем. Само многу работа ќе треба да вложиш пред се во себе, па после во него. Никогаш не е на одмет да не посетиш во парк и да би поразговарале на лице место отколку на форум.
 
Член од
8 јуни 2014
Мислења
25
Поени од реакции
40
јас мислам дека не е многу паметно да му ставам маска на кучињата затоа што некои не го почитуваат тоа правило и ако моето куче го нападнат, нема да може да се одбрани.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
јас мислам дека не е многу паметно да му ставам маска на кучињата затоа што некои не го почитуваат тоа правило и ако моето куче го нападнат, нема да може да се одбрани.
За да бараш од некого да направи нешто, прво мораш да почнеш сам да го правиш. Ако си одговорен сопственик на куче, ќе ставиш маска и ич нема да ти биде гајле дали другите околу тебе носеле или не. Особено, ако другите околу тебе лапнат дебели казни а ти не. Ти гледај да ги заштитиш сите останати од своето куче, што е твоја одговорност, а другите нека си мислат за себе.
 
Член од
6 септември 2014
Мислења
12
Поени од реакции
2
Не се согласувам со твоето мислење дека малите раси нетреба да носат маски.
Всушност малите раси се најголемите провокатори, и они скоро секогаш први напаѓаат.

Сум имала милион ситуации во парк, каде што токму такви мали и разлигавени раси се имаат буквално затрчувано кон мојата Доберманка со цел да ја каснат или испровоцираат лаејки и р'жејки и.

И тука имаш 2 ситуации:

1) Mоето куче има заштитна маска, ќе неможе да се одбрани од другото мало куче и ќе биде касната.
2) Моето куче нема маска, се затрчува малово куче и ја каснува, и автоматски се активира нагонот за самоодбрана, и моето куче го напаѓа малото куче, и бидејќи е мала раса на куче, и најмал угриз на незгодно место од мојата Доберманка може да биде фатален за малата раса.

Затоа за да не се случат вакви ситуации, и за да нема дополнителни нервози и тужби и слични ствари, наједноставен и најлесен начин да се спречат нервозите е заштитна маска, за сите раси.
Според мене маски треба да се ставаат на кучиња кои се само агресивни, а не на сите, за помалите раси како пекинезерот немам видено маски.
 
L

Lu

Гостин
Според мене маски треба да се ставаат на кучиња кои се само агресивни, а не на сите, за помалите раси како пекинезерот немам видено маски.
А како ќе утврдиш дали одредено куче е агресивно ?

Дај ми дефиниција за агресивно куче ;)

Фората е у тоа што, неможе да одредиш дали едно куче е агресивно или не е ... бидејќи дури и најмирното куче на свет, ќе изреагира агресивно, доколку осети дека има потреба да изреагира агресивно ... знаеш ... инстинкти се у прашање ;)
 
Член од
6 септември 2014
Мислења
12
Поени од реакции
2
А како ќе утврдиш дали одредено куче е агресивно ?

Дај ми дефиниција за агресивно куче ;)

Фората е у тоа што, неможе да одредиш дали едно куче е агресивно или не е ... бидејќи дури и најмирното куче на свет, ќе изреагира агресивно, доколку осети дека има потреба да изреагира агресивно ... знаеш ... инстинкти се у прашање ;)
Е тоа да неможе да знаеш кога ќе изреагира агресивно али секаде низ Скопје има улични кучиња, што ќе се случи ако неколку кучиња го нападнат моето, како ќе се брани тоа, јас дур му ја извадам маската... и јас неможам да го одбранам од 4-5 кучиња, не се шетам надвор со некакво оружје.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
6.820
Поени од реакции
4.930
јас мислам дека не е многу паметно да му ставам маска на кучињата затоа што некои не го почитуваат тоа правило и ако моето куче го нападнат, нема да може да се одбрани.
носи си и чифте со тебе..........има доста багра за требење по улици,неодговорно однесување,прво нанесување стресови и нервози,второ може да дојде до повреди на твојот миленик или на тебе лично што би било катастрофа без никаква причина или повод[DOUBLEPOST=1410041757][/DOUBLEPOST]
Е тоа да неможе да знаеш кога ќе изреагира агресивно али секаде низ Скопје има улични кучиња, што ќе се случи ако неколку кучиња го нападнат моето, како ќе се брани тоа, јас дур му ја извадам маската... и јас неможам да го одбранам од 4-5 кучиња, не се шетам надвор со некакво оружје.
хахахахаха ала минут (y)

размислувам да купам 3-4 тигри/лавови за на мира да го прошетам мојот златен ретривер.........
 
Член од
10 септември 2014
Мислења
144
Поени од реакции
91
Живееме во демократија и законите треба да се прават по демократски терк и да даваат право на избор. Маска МОРА да се носи и точка во спротивно следува казна од незнам колку евра. Но законот да биде полиберален и да им даде можност на сопствениците на кучиња да избираат...доколку сакаат да му угодат на својот миленик да не носи маска (затоа што била лоша за животните како што објаснуваа од Анима) тогаш маската да може односно да мора да ја носи сопственикот. Во таков случај еве и јас се согласувам кучињата да се шетаат слободно т.е. без маска.
 
Член од
3 септември 2014
Мислења
28
Поени од реакции
13
Јас се согласувам со носење на маска и казната да биде над 1000 евра....
Оти недај боже какво и да е кучето од пинчер до ротфајлер да ми го касне детето или да го повреди и сопственикот и кучето на лице место ги линчувам со првиот стап што ке го најдам....
За да не дојде до такви последици има да се научат нашите граѓани на ред а тоа без казни никаде го нема....
Пример.
Еднаш додека играв тенис другар ми доби напад на тахикардија замав шише со вода и трчав до најблиската чешма во училиштето да наполнам вода... Таму една постара жена 50-55 години си шета едно мало пекинезерче кое ми се нафрли агресивно во нозете и таа цела Насмена ми вика не се секурај не јаде хахах а тоа веке со забите беше на моите нозе... Застанав и и реков да си ја прибере џукелата оти ке ја згазнам да после тоа ке мора да ја одлепува од цементот...изгубив драгоцени минути за на другар ми да му однесам вода заради некоја несовесна оклештена жена со агресивно куче...среќа се заврши добро со другар ми
П.с јас куче и дете не споредувам ... Кучето си е куче ама детето мое си е мое дете...


Sent from my iPad Air
 
Последно уредено:
Член од
10 септември 2014
Мислења
144
Поени од реакции
91
Погледенете го ова видео па после кажете дали треба или не кучињата да носат маски.
https://www.youtube.com/watch?v=9mmi6NkLAQU
Само замислете наместо друго куче, да беше нападнато дете, жена, човек...море не закон за носење маска, туку закон за убивање на лице место на сопствениците на “миленици“ кои ќе се осмелат да го изведат миленикот без маска од вратата на станот или од поратата на дворот.
 
Член од
3 септември 2014
Мислења
28
Поени од реакции
13
Хрррр на место ги линчувам и двајцата и сопственикот и кучето....
За жал кај нас кога човекот ке се одбрани од кучето ...ке се јават оние за заштита на животните и ке држат предавања за морална одговорност...
Искрено мое дете да нападне куче и ако го убијам кучето после тоа и да се јават оние од невладините кои перат пари додека трае изјаватанке му пуштам пит бул 2 дена не јаден ....па нека продолжат да дебатираат...
Има да научат да носат маски и на Пудлици...
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.436
Поени од реакции
15.322
Јас се согласувам со носење на маска и казната да биде над 1000 евра....
Оти недај боже какво и да е кучето од пинчер до ротфајлер да ми го касне детето или да го повреди и сопственикот и кучето на лице место ги линчувам со првиот стап што ке го најдам....
За да не дојде до такви последици има да се научат нашите граѓани на ред а тоа без казни никаде го нема....
Пример.
Еднаш додека играв тенис другар ми доби напад на тахикардија замав шише со вода и трчав до најблиската чешма во училиштето да наполнам вода... Таму една постара жена 50-55 години си шета едно мало пекинезерче кое ми се нафрли агресивно во нозете и таа цела Насмена ми вика не се секурај не јаде хахах а тоа веке со забите беше на моите нозе... Застанав и и реков да си ја прибере џукелата оти ке ја згазнам да после тоа ке мора да ја одлепува од цементот...изгубив драгоцени минути за на другар ми да му однесам вода заради некоја несовесна оклештена жена со агресивно куче...среќа се заврши добро со другар ми
П.с јас куче и дете не споредувам ... Кучето си е куче ама детето мое си е мое дете...


Sent from my iPad Air
Замисли можеше да те запри просјак, турист, продавач од Кирби, јеховин сведок и да ти изгуби од времето за да го спасиш другар ти.
Дај не претерувајте со оцрнување на кучињата како домашни миленици.
Ако имаш фобија од кучиња, нема да ти помогне тоа што ќе покажуваш сила по форуми.
Остана уште на пудлите да им се стават маски за да бидете во државава сигурни како во сеф.
 
Член од
3 септември 2014
Мислења
28
Поени од реакции
13
Тука е разликата пријателе што пробуваш да се направиш паметен... И да ме застанеше ке му кажев неможам...
А ти ???
Знаеш да разговараш со кучиња?
Кучето ми се фрли во нозете има разлика додека жената се клештеше...
Да и се фрлеше на керка ми тука веке се ке беше поинаку и за кучето и за газдарицата ... Едниот ке беше во Хитна и другиот во ветеринар....
Иначе и јас имам куче а сум изгледал 10 и не се понашам како фанатик по кучињата ...
Сега појасно ти е?
Мора маски за кучиња...


Sent from my iPad Air
 

Kajgana Shop

На врв Bottom