Закон за поводник и заштитна маска

Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Неколку пати го прочитав тој дел и уште не ми е јасно. Зборуваат дека генерално се менува регулацијата за носење на маска, или се работи само за во парковите за тој периодот од 22 до 08часот?

Од 22 до 08часот не мора да се употребува поводник и маска, освен ако не се работи за „оние кучиња кои според своите физички и други предиспозиции или агресивност би можеле да ја загрозат безбедноста на луѓето или на другите животни“?
Или генерално во секое време и место другите „неопасни„ кучиња не мора да носат маска?
Тие што не ти се омилени, не мора воопшто да носат маска, односно со своојот физички изглед нема да можат на нанесат штета на никого (као другиве пошто изгледаат страшно ќе нанесат штета али ајде), и воедно карактерот на кучето- што значи сопствениците на останатите раси кои не изгледаат страшно, треба сами да пресудат дали да им стават маска на милениците или не, односно дали милениците им се опасни за околината или не.
А воедно, после 22 часот, никој не мора да носи нит маска па нит поводник.
Реално, до некаде е фер законот но и тука можам да се исситничарам. Законот повторно е дискриминирачки. Во случајов мој конкретно, ротвајлерката само изгледа страшно а штета на никого не може да нанесе, додека пинчов глупав... може да те изеде... али ајде...
тоа е што е. Боље е вака.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.260
Поени од реакции
29.742
Јас не мислам дека е подобро вака. Подобро е сите кучиња да треба да носат маска. Не се работи само за штетата која може да ја нанесат туку за тоа дека секое куче може да касне некој во одредена ситуација. На пример при разминување во тесен ходник од зграда, или на тесна патека, итн...

BTW, не гледам причина што продолжуваш да провоцираш со тоа „омилени-неомилени„ раси. ;) Ги вадиш од контекст работите.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Јас не мислам дека е подобро вака. Подобро е сите кучиња да треба да носат маска. Не се работи само за штетата која може да ја нанесат туку за тоа дека секое куче може да касне некој во одредена ситуација. На пример при разминување во тесен ходник од зграда, или на тесна патека, итн...

BTW, не гледам причина што продолжуваш да провоцираш со тоа „омилени-неомилени„ раси. ;) Ги вадиш од контекст работите.
Тебе ќе ти остане белег тоа со омилените раси;)
Ја искрено не мислам дека секое куче треба да носи маска. Некако безпотребно ми е. Фино би било кога законот би бил донесен од бихевиористички аспект а не физички изглед. Али ете, и ова е некаков старт према одредени права кои може да ги уживаат животните. Па можда некогаш, кога повеќе би се развила свеста, ќе има и измени. Сепак е подобар и покрај дискриминирачкиот аспект у него. Како и да е, знам дека нема да се почитува, па реално да гледаме, не ми ни мења нешто... а и казните се смешни, никого нема да го заплашат.[DOUBLEPOST=1392637525][/DOUBLEPOST]
Мое искуство :)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.260
Поени од реакции
29.742
Фино би било кога законот би бил донесен од бихевиористички аспект а не физички изглед.
Фино, да се согласувам. Ама како реално може ова да се изведе, ниедна влада нема да се сложи да ги сноси трошоците за посебни, одделни и редовно (годишно) повторувани проценки на секое едно куче во државава (дури ни тогаш не гледам дека можно и со десет пати поголема логистика од денешнава).
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Фино, да се согласувам. Ама како реално може ова да се изведе, ниедна влада нема да се сложи да ги сноси трошоците за посебни, одделни и редовно (годишно) повторувани проценки на секое едно куче во државава (дури ни тогаш не гледам дека можно и со десет пати поголема логистика од денешнава).
Конкретно во Америка, постои овој закон, куче кое е опасност по околината мора да носи заштитна опрема. Но таму немаш проценки од служби, туку имаш проценки од сопственици а нивни разминувачи. Кога едно куче би изреагирало на одреден начин, тоа куче се пријавува и тогаш се врши проценка. Никаде немаш редовни проценки. Кога кажувам, изреагирало на одреден начин, не мислам на тоа да убие некого, да се разбереме, доволно е да проба да напраи било што. Али тоа кај нас, кога ќе заврши пусто турско. Затоа викам дека и со овој тип на дискриминирачки закон, сега за сега, се сложувам.
 
Член од
22 ноември 2011
Мислења
376
Поени од реакции
454
Pa generalno, mi se dopagja poveke vo sporedba so poranesnite odredbi na grad Skopje. E sega, neznam kolku detalno e prenesena odredbava od mediumite, no spored ova sto jas go citam ne gledam da e dozvoleno setanje na kucinja i bez maska od 22.00-08.00, spomenato e samo deka moze da setaat bez povodnik.
Konkretno mi se dopagja najveke delot „оние кучиња кои според своите физички и други предиспозиции или агресивност би можеле да ја загрозат безбедноста на луѓето или на другите животни“ zaradi toa sto e mislam popozitivna promena vo smisla sto preminuvaat od fokusiranje na odredeni rasi i se prefrlaat na individualni kucinja. Pak podobro otkolku da se diskriminiraat celi rasi. Osven ako samava odredba im e napisana vo stil"sakam kazam-neznam recam" pa e cela protivrecna. A sto se odnesuva za svesta na sopstvenicite.... najdobro se podiga so kazni :sneaky:
Zakoni kade sto opasnite kucinja mora da bidat posebno obelezani i "opremeni" ima vo mnogu zemji,fala bogu, kako rezultat na anti-BSL kampanjite. A samiot ispit za socijalizacija vsusnost i ne e nepoznata rabota, pa go ima i vo Srbija i go vrsat rabotni sudii od kinoloskiot sojuz, trosocite se na grb na sopstvenikot a ispitot se polaga ednas, ne sekoja godina. A toa e mislam i poveke od izvodlivo i kaj nas.

http://www.cepib.org.rs/wp-content/uploads/2011/09/ispit_pasa.pdf

Ako edno kuce go polozi ova bez problem, mislam deka zasluzuva da seta bez povodnik i maska, a vie?
 

Marchelo93

Дипломиран Џаболебар
Член од
10 јули 2011
Мислења
1.931
Поени од реакции
1.997
Изгледа Анима Мунди и останатите здруженија знаат да џавкаат и да бараат затворски казни само кога некоја пензионерка ќе шутне одврзано куче,а нигде ги нема да дигнат глас против вакви неодговорни идиоти.Какво време дојде ќе треба и Здруженија за заштита на луѓе да се формираат.
http://sitel.com.mk/mk/horor-vo-negotino-majka-i-bebe-napadnati-od-rotvajler
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.260
Поени од реакции
29.742
Насловот е сосема заслужен.
Одговорноста во овој случај ја гледам не само во несовесниот сопственик, кој треба да биде кривично гонет и од државата и од оштетените, туку одговорноста најмногу ја гледам во државата која не се грижи да ги спроведува постојните закони кои наложуваат обрзувачко носење на маска и поводник/ланец. Државата едноставно не се грижи за своите граѓани.

Зарем треба да се движиме со оружје и на штрек од напад на диво животно, како да сме во дивина?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.279
Поени од реакции
4.687
Насловот е сосема заслужен.
Одговорноста во овој случај ја гледам не само во несовесниот сопственик, кој треба да биде кривично гонет и од државата и од оштетените, туку одговорноста најмногу ја гледам во државата која не се грижи да ги спроведува постојните закони кои наложуваат обрзувачко носење на маска и поводник/ланец. Државата едноставно не се грижи за своите граѓани.

Зарем треба да се движиме со оружје и на штрек од напад на диво животно, како да сме во дивина?
каде бе шефе со ова размислување, убаво си е кажано поводник е задолжителен, маска доколку кучето покажува знаци на агресија. Па минатата недела у парк на прошетка бев без милениците и еве ти доберман и дого аргентино (што по твоето спаѓаат у платени убици) па да видиш како се изнаигравме и на никој не беше нападнат. Ако кучето ти е воспитано и мирно зашто да го измачиваш. Еве ти мала споредба, зашто ние луѓето не се шетаме во лудачка кошула врзани од позади, од кај знаеш кој може да те нападне да не нема агресивни искомплексирани идиоти што сметаат дека накриво си ги погледнал па да ти се пуштат.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.260
Поени од реакции
29.742
каде бе шефе со ова размислување... Па минатата недела у парк на прошетка бев без милениците и еве ти доберман и дого аргентино (што по твоето спаѓаат у платени убици) па да видиш како се изнаигравме и на никој не беше нападнат. Ако кучето ти е воспитано и мирно зашто да го измачиваш.
Види „Шефе„ случајов погоре каде е нападната МАЈКА со БЕБЕ треба да ти е доволен показател зошто треба СИТЕ кучиња обавезно да носат маска и поводник. ОК?
Не сакаме пост-фестум реакции во стилот, ОК кучево гризе бебиња ајде тогаш да му ставиме маска да не гризе бебиња повеќе. НЕ САКАМЕ ИЗГРИЗАНИ БЕБИЊА!

Па што ако Ти во паркот си играл со добро воспитани и социјализирани кучиња?
Тоа треба да значи дека по инерција сите кучиња се добро воспитани и социјализирани???

Епа не знам во која реалност ти живееш ама одвогорот е: Не!
Сите кучиња НЕ СЕ добро воспитани и социјализирани!

Има огромен број несоцијализирани, истрауматизирани, проблематични... АГРЕСИВНИ кучиња, кои се такви заради нивните некадарни сопственици. На челото на кучињата што рандом ги сретнуваме надвор не им пишува какви се, и маска мора да носат сите за да не дознаеме какви се, на полошиот начин.

На сите добри и совесни власници, доаѓаат уште повеќе неуки идиоти КОИ ПОЈМА НЕМААТ oд одговорно чување кучиња. Па погледај само надвор колку сопственици ги шетаат своите кучиња, а колку кучиња ги шетаат своите сопственици кои се мачат да го додржат кучето на ланец.
Навистина не знам колку треба да се правиш со сила тупав и глупав за да не го разбреш ова!

Ова е вукојебина од држава и не може да очекуваме совест од сељачиштата кои ги има насекаде. Не можеме да очекуваме совест на превентивно пријавување во полиција за агресивно однесување на кучињата. Дури ни тогаш полицијата НЕ РЕАГИРА!
Идиотите реагираат само пост-фестум, ОТКАКО ЌЕ СЕ СЛУЧАТ СТРАЊАТА! Па дури и тоа се дешава само ако не е можно да се заташка работата, да не се дига прашина да се види колку не си ја работат работата.

Ако и покрај ова не сме кристално јасни, еве најјасно што можам:
ЗА СИТЕ СОПСТВЕНИЦИ НА КУЧИЊА ТРЕБА ДА ВАЖИ ИСТАТА ОБВРСКА: ОБАВЕЗНО НОСЕЊЕ НА МАСКА И ПОВОДНИК!!!



Еве ти мала споредба, зашто ние луѓето не се шетаме во лудачка кошула врзани од позади, од кај знаеш кој може да те нападне да не нема агресивни искомплексирани идиоти што сметаат дека накриво си ги погледнал па да ти се пуштат.
Дај бе, доста бе со вакви малоумно-ретардирани споредби!
Ова може да важи само на Планетата на Кучињата, каде кучињата ќе бидат сопственици а луѓето миленици водени на ланец и со маска.

Човек кога ќе направи кривично дело, одговара пред закон (барем така е теоријата). Куче кога ќе направи беља, човекот (власникот) одговара.

Вакви страња како со нападот на мајкава со бебе тек ќе се дешаваат, како што стануваат се популарни одредени раси на кучиња кои бараат сопственик со цврста рака. Среќа што нашево општество не е дехуманизирано како западното, и минувачите сеуште реагираат човечки.
Замисли што ќе се случело во наведниот случај, да немало повеќе минувачи работиници кои одреагирале во одбрана на мајката на детето?
 
Последно уредено:
Член од
11 април 2012
Мислења
4.279
Поени од реакции
4.687
„Шефе„ случајов погоре каде е нападната МАЈКА со БЕБЕ треба да ти е доволен показател зошто треба СИТЕ кучиња обавезно да носат маска и поводник. ОК?
Не сакаме пост-фестум реакции во стилот, ОК кучево гризе бебиња ајде ќе му ставиме маска. НЕ САКАМЕ ИЗГРИЗАНИ БЕБИЊА!

Па што ако Ти во паркот си играл со добро воспитани и социјализирани кучиња?
Тоа треба да значи дека по инерција сите кучиња се добро воспитани и социјализирани???


Епа не знам во која реалност ту живееш ама одвогорот е: Не!
Сите кучиња НЕ СЕ добро воспитани и социјализирани!


Има огромен број несоцијализирани, истрауматизирани, проблематични... АГРЕСИВНИ кучиња. На челото не им пишува какви се, и маска мора да носат сите за да не дознаеме какви се, на полошиот начин.

На сите добри и совесни власници, доаѓаат уште повеќе неуки идиоти КОИ ПОЈМА НЕМААТ oд одговорно чување кучиња. Па погледај само надвор колку сопственици ги шетаат своите кучиња, а колку кучиња ги шетаат своите сопственици кои се мачат да го додржат кучето на ланец.
Навистина не знам колку треба да се правиш со сила тупав и глупав за да не го разбреш ова!

Ова е вукојебина од држава и не може да очекуваме совест од сељачиштата кои ги има насекаде. Не можеме да очекуваме совест на превентивно пријавување во полиција за агресивно однесување на кучињата. Дури ни тогаш полицијата НЕ РЕАГИРА!
Идиотите реагираат само пост-фестум, ОТКАКО ЌЕ СЕ СЛУЧАТ СТРАЊАТА! Па дури и тоа се дешава само ако не е можно да се заташка работата, да не се дига прашина да се види колку не си ја работат работата.

Ако и покрај ова не сме кристално јасни, еве најјасно што можам:
ЗА СИТЕ СОПСТВЕНИЦИ НА КУЧИЊА ТРЕБА ДА ВАЖИ ИСТАТА ОБВРСКА: ОБАВЕЗНО НОСЕЊЕ НА МАСКА И ПОВОДНИК!!!




Дај бе, доста бе со вакви малоумно-ретардирани споредби!
Ова може да важи само на Планетата на Кучињата, каде кучињата ќе бидат сопственици а луѓето миленици водени на ланец и со маска.

Човек кога ќе направи кривично дело, одговара пред закон (барем така е теоријата). Куче кога ќе направи беља, човекот (власникот) одговара.

Вакви страња како со нападот на мајкава со бебе тек ќе се дешаваат, како што стануваат се популарни одредени раси на кучиња кои бараат сопственик со цврста рака. Среќа што нашево општество не е дехуманизирано како западното, и минувачите сеуште реагираат човечки.
Замисли што ќе се случело во наведниот случај, да немало повеќе минувачи работиници кои одреагирале во одбрана на мајката на детето?
Немам намера да расправам со тебе каква е државата и на која планета е возможно. Доволно е тоа што ти го болдирав од твојот цитат, сам си ја направи споредбата.
Низ пола европа е усвоен законов дека ако покажува знаци на агресија ке носи маска, ПОВОДНИК ТИ ПИШАВ ДЕКА Е ЗАДОЛЖИТЕЛЕН. А тоа што имаш несовесни луѓе кој добиле миленик па уште и моќен е друг проблем кој со поводник и маска на кучето не се решава. НИЕДНО КУЧЕ НЕ НАПАЃА АКО НЕ СЕ ЧУСТВУВА ЗАГРОЗЕНО, А ТОА ШТО ЛУЃЕТО КУ ОДГЛЕДУВААТ ЗА БОРБИ И ГИ ПРАВАТ НАМЕРНО АГРЕСИВНИ ПАК ЌЕ ТИ КАЖАМ СО МАСКА И ПОВОДНИК НЕ СЕ РЕШАВА.
 
Член од
22 ноември 2011
Мислења
376
Поени од реакции
454
Epa klucnata fraza e "AKO kuceto ti e vospitano i mirno" a vo slucajov so rotvajlerov mislis deka nemalo potreba da bide vrzano? Ne znaeme sto, odnosno zosto toa se slucilo, niti go znaeme kuceto niti gazdaricata. Koj znae, mozebi 5 minuti pred incidentot kuceto sosema mirno si duskalo niz parkot ili si igralo so drugi kucinja ili decinja, no nesto se slucilo i go napravilo toa so majkata i bebeto. Ne vikam deka kuceto e siguren stopostoten ubiec no eve ako bar bilo na povodnik ova ke bilo spreceno neli? Pet mesecno bebence dobilo hematom bidejki izletalo od kolickata koja kuceto ja prevrtelo. A ako od udarot ja skrselo glavata? Ili dobielo druga teska povreda? Potencijalno toa kuce mozelo da go ubie bebeto i bez da go ukasa. Zatoa mnogu prosto e PAMETNO kuceto da si go setas vrzano.
A sto treba Anima Mundi da pravi vo vrska so ova? I zosto bas tie? Do koga ke barame prvo nekoj drug da pocituva zakoni, prvo nekoj drug da bide odgovoren, nekoj drug da........ Za kucinjata koi si imaat sopstvenici ne moze nikoj drug da bide odgovoren osven nivnite sopstvenici i drzavata e taa sto treba da reagira i bez zdruzenijata zatoa sto veke gi ima potrebnite alatki/regulativi. Samo treba da se reagira!
Inaku od takvi sto nemaat 2 grama mozok a setaat kucinja koi niti se dresirani, niti socijalizirani, niti pak im se pod kontrola, ni drzava ni zdruzenija ni nisto ne te spasuva. Da, mozes da nosis "oruzje" no (a bev svedok na takvi situacii) mnogu luge ne se vo sostojba da reagiraat voopsto, niti se tolku ladnokrvni pravilno da reagiraat.
 

miki002

Фејл гејмер
Член од
18 февруари 2010
Мислења
369
Поени од реакции
269
Треба да се издава лекарско уверение за сопственик на куче, од сето ова што го прочитав погоре.

Според мене кучињата треба да носат заштитна маска надвор од дворот (во јавност), секако и поводник.
Од каде да знаеш дека твоето „воспитано“ и „не агресивно“ куче нема да биде нападнато/испровоцирано од некое детиште, по што детето останува без рака... Јас кога имав куче секогаш го шетав со маска, не да ги заштитам останатите, туку да се заштитам себе од казни/тужби, на кучето (германски овчар) маската никогаш не му сметаше. Колку и да е дисциплинирано кучето, сепак во него секогаш е буден инстинктот и желбата да го заштити сопственикот, при што на било кој знак на закана, кучето ќе реагира.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.260
Поени од реакции
29.742
Добро бе @wiksa ти глуп си или со сила се правиш?
Како бе мајка со бебе испровоцирала куче, се понашале како плен? Со своето постоење и непознавање на кучешка психологија го побудиле нагонот за плен?
Сега светов ќе го уредуваме за комоција на власиниците и нивните кучиња? Во основно школо задолжителен предмет: дресура на кучиња?
(не дека би имало зијан од ова, дечињата би уживале во ваков клас)

И како тоа мислиш маска и поводник не го решаваат проблемот?
Маска и поводник 100% го решаваат проблемот!!!


@Uluru кучево не било на поводник и не било со маска. Барем на поводник да било немало да се случи ова што се случило. Затоа не мора да анализираме дали истово би се случило со маска а без поводник. И не мора да анализираме што го вознемирило тоа куче.
Мора носење и маска и поводник!!!

Убаво си кажа пред пред некој пост, во паралелата со огнено оружје. Наполно се согласувам со тоа и сметам дека такво куче, од големите и од работните класи, не би требало да смее да чува секој. Туку само со специјална дозвола, како за оружјето.
Помалите раси можеби се поагресивни, и се исто толку опасни за деца колку и големите кучиња. Но возрасни луѓе лесно се справуваат со мали кучиња, но не и со големи кучиња и со кучиња од работните раси.

И оставете ги Анима Мунди на страна, иако коментарот погоре е донекаде на место. Можат Анима Мунди малку повеќе да се ангажираат на подигање на свесноста за носење на маска и поводник.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom