Закон за паркинзи/паркирање

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
50
Добро де,имаме ли ние нешто вакво? Ако имаме од што се состои и зашто не се преминува,само кукаме околу немањето простор за паркирање,уствари тој го има,само е далеку од правилно искористен,знам дека на градежниците сега им наложуваат колку што има станови да има и паркинг места или подземни гараже,но на крај ова илзегува како пропадната инвестиција бидејки ретко кој од станарите се согласува да купи гаража,возилата пак се по троторарите и улиците.

Дали можеби ни треба некој закон како во поразвиените земји каде што не можеш да имаш возило/а доколку немаш за нив обезбедено легално паркиралиште...Што мислите вие околу овој сериозен проблем?
 
Член од
4 март 2007
Мислења
668
Поени од реакции
44
MVR se pravi slepo,ne go spoveduva zakonot vo soobrakjaj.
Cekaat da im spiska nekoj od Brisel, kakva e taa divljacka zemja sto saka da stane clenka na EU a parkirani vozila po tretoarite i zelenite povrsini se toleriraat.
Ke recat: "Nie ne sme nadlezni da go resavame parking problemot po makedonskite gradovi, toa e rabota na gradonacalnicite!"
A nivnata rabota za reguliranje na soobrakjaat ne ja rabotat, gradonacalnicite ne se pod pritisok i naravno muva ne gi lazi.
Si ziveeja site taka srecno i slozno dodeka eden den ne se cu vrisok od Brisel!
 
Член од
29 ноември 2007
Мислења
241
Поени од реакции
5
и да има закон никој не го почитува зошто во ниту една од поновиве згради нема подземни гаражи ниту е обезбеден паркинг простор прво за станарите а потоа и за другите. Во градов ни фалат паркинзи а и тие што ги има се многу скапи. ма пример паркинзите позади Рамстор чинат 10 денари од час, а во кругот на клинички 30 денари за час. Јас сум на факултет по 8-9 часа па дали ми се исплати да се паркирам на паркинг?
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
50
и да има закон никој не го почитува зошто во ниту една од поновиве згради нема подземни гаражи ниту е обезбеден паркинг простор прво за станарите а потоа и за другите. Во градов ни фалат паркинзи а и тие што ги има се многу скапи. ма пример паркинзите позади Рамстор чинат 10 денари од час, а во кругот на клинички 30 денари за час. Јас сум на факултет по 8-9 часа па дали ми се исплати да се паркирам на паркинг?
Мој близок кога градеше зграда на успеа да добие градежна дозвола,додека не вметна во проектот подземни гаражи со образложение дека тоа е услов кој сега сите мораат да го исполнат
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.676
и да има закон никој не го почитува зошто во ниту една од поновиве згради нема подземни гаражи ниту е обезбеден паркинг простор прво за станарите а потоа и за другите. Во градов ни фалат паркинзи а и тие што ги има се многу скапи. ма пример паркинзите позади Рамстор чинат 10 денари од час, а во кругот на клинички 30 денари за час. Јас сум на факултет по 8-9 часа па дали ми се исплати да се паркирам на паркинг?
Ако си на факс по 8-9 часа одиш сабајле рано, наоѓаш некаде паркинг простор, навечер си бегаш. Прајме муабет пред некоја зграда, а не да плаќаш. Ако плаќаш повеќе ти се исплати со такси или шофер да најдиш да те носи/зема по потреба :) Ако не друго барем ке зема и тој некоја пара а не овие ненаситниве.
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Abe ja za toj zakon li e pravilnik li znam odamna, deka treba sekoj koj ce gradi nekoj objekt da si ima i odreden broj parking mesta, arno ama nikoj ne go pocituva toa. Kolku sto znam za ova se dobiva soglasnost od MVR,, ama ne sum siguren. Znam za nesto se bara mislenje i od ministerstvo za transport ili od opstinata, vise sekoj den menjaat pa ne moze covek da bide u tek :)

Ama i tuka praat mucki, fakt e deka treba da ima obezbedeno parking mesta, ama sega modata e fintava so podzemni garazi na zgradive. Demek ima podzemni garazi a u stvari ili voopsto nema ad prorabotat ili ce se prenamenat za nesto drugo. Svaka cast na isklucocite.

Samo so zgradive i lugevo se krivi. Kupue be nekoj seljak stan od 100000 evra a ne mu teknue da vidi kaj ce ja parkira kolata, pa si ja ostava utre na ulica i posle ja treba da go kaznuvam. Ova od uskustvo so eden gradjanin od centar, pazi on mene me prasuva kade da parkira, a kupil stan do vlada, i nema parking pa misli deka moze da ja ostavi kolata na trotoar. Ja kulturno mu rekov koga go kupuval stanot trebalo on da si misli na toa a ne ja da mu beram gajle, Ja mozam samo da si go kaznam :)
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.936
Не можам да ги сфатам комшииве мои.Има џип или ауди тт од 40-50 иљади евра а нејќе да купи гаража од 3-4-5 иљади евра.
 
Член од
29 ноември 2007
Мислења
241
Поени од реакции
5
Мој близок кога градеше зграда на успеа да добие градежна дозвола,додека не вметна во проектот подземни гаражи со образложение дека тоа е услов кој сега сите мораат да го исполнат
тој услов не е од сега, тоа така му направиле пошто не подмачкал каде што требало, а би требало сите згради да имаат подземни гаражи ама ај те молам кажи колку од зградите на пример во кисела вода имаат паркинг, било каков?
 
Член од
29 ноември 2007
Мислења
241
Поени од реакции
5
Ако си на факс по 8-9 часа одиш сабајле рано, наоѓаш некаде паркинг простор, навечер си бегаш. Прајме муабет пред некоја зграда, а не да плаќаш. Ако плаќаш повеќе ти се исплати со такси или шофер да најдиш да те носи/зема по потреба :) Ако не друго барем ке зема и тој некоја пара а не овие ненаситниве.
ај те молам кажи ми ти во клинички центар и околина кај ке најдеш слободно паркинг место било кое време во денот а посебно рано сабајле
 

Gorco

WEHADAHFUKDOWAHNODAT
Член од
29 април 2005
Мислења
559
Поени од реакции
30
ај те молам кажи ми ти во клинички центар и околина кај ке најдеш слободно паркинг место било кое време во денот а посебно рано сабајле
Ќе ја провозиш околината пешки измеѓу 7-8 сабајле и ќе ти стане јасно каде може да паркираш. На готовс нема да добиеш одговор, оти тоа слободно паркинг место веќе нема да биде слободно во зонски размери :helou:.

На темата, сега како е поставен системот, нема лек... сите правила и нивна примена во овој момент би предизвикала една нерамнотежа и бунт кој негативно би се одразил кон сите типови на власт. Статус кво илити снајди се е мотото.

Решение: целокупна сообраќајна едукација и етика од 4-то оделение па до крај на средно. Полагање за возачи во склоп на образование.
 

ViRuS

ПрОвОкАтОр
Член од
20 август 2005
Мислења
2.048
Поени од реакции
21
Од една страна убаво е што се воведе законов за паркинзи (би требало да се нема шашави паркирања на соодветните паркинзи) али од друга гледна точка па удира по џебот на народот (одиш во болница и ти наплаќа паркинг бе :lud:) така да кај се плаќа скапо за бензинов па уште и паркинзи да се плаќа на секој 2 чекора :( (Народов плаќа за се и сешто ... неможеме да го натераме да ни плаќа и за воздухот што го диши.... ај паркинг ќе им наплаќаме - ИДЕЈА)
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
50
Од една страна убаво е што се воведе законов за паркинзи (би требало да се нема шашави паркирања на соодветните паркинзи) али од друга гледна точка па удира по џебот на народот (одиш во болница и ти наплаќа паркинг бе :lud:) така да кај се плаќа скапо за бензинов па уште и паркинзи да се плаќа на секој 2 чекора :( (Народов плаќа за се и сешто ... неможеме да го натераме да ни плаќа и за воздухот што го диши.... ај паркинг ќе им наплаќаме - ИДЕЈА)
Според мене,на паркингот не треба да се гледа како на профитабилен објект,треба да се наплаќа до 10-20денари колку да може да се одржува од време на време
 

Gorco

WEHADAHFUKDOWAHNODAT
Член од
29 април 2005
Мислења
559
Поени од реакции
30
Според мене,на паркингот не треба да се гледа како на профитабилен објект,треба да се наплаќа до 10-20денари колку да може да се одржува од време на време
Нашиот народ очекува све да е гага, оти и киселина му е блага :toe:. Пример, во Куманово има паркинг во центар на градот, приватен, 20 денари за влез, време неограничено. И пак граѓаните паркираат на места кои се фор-фри или каде стигнат. Најиронија е цајкан на 10 метри од знак за забрането запирање и паркирање, кој нај-неодговорно ја надгледува целата ситуација околу него.
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
50
Нашиот народ очекува све да е гага, оти и киселина му е блага :toe:. Пример, во Куманово има паркинг во центар на градот, приватен, 20 денари за влез, време неограничено. И пак граѓаните паркираат на места кои се фор-фри или каде стигнат. Најиронија е цајкан на 10 метри од знак за забрането запирање и паркирање, кој нај-неодговорно ја надгледува целата ситуација околу него.

Епа тоа ми беше зборот,нас тоа ни треба бе...закон,закон и казна...удри го неколку пати по џебот па ке видиш како ке ги даде тие 20денари
 
На врв Bottom