Закон за одделенска настава - врсничко насилство

Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.330
Поени од реакции
4.895
Не правете дискриминација на роми/цигани/ѓупци. Не се тие криви за тоа што општеството ги има деградирано. Ако му дадеш некому подеднаков третман подеднакво ќе се развива.
Случајот со детето е исти курац. Школото е институција и има ингеренции, овластувања и вработени кој треба да излезат и да реагираат на таквите девијантни дејствија. За тоа се платени по 25.000+ денари. мочани административни пари. психолози, психијатри, наставници, директори.... Никој не сака со прст да мрдне.
Скапано општество кое гради скапани генерации.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Не правете дискриминација на роми/цигани/ѓупци. Не се тие криви за тоа што општеството ги има деградирано. Ако му дадеш некому подеднаков третман подеднакво ќе се развива.
Случајот со детето е исти курац. Школото е институција и има ингеренции, овластувања и вработени кој треба да излезат и да реагираат на таквите девијантни дејствија. За тоа се платени по 25.000+ денари. мочани административни пари. психолози, психијатри, наставници, директори.... Никој не сака со прст да мрдне.
Скапано општество кое гради скапани генерации.
На ѓупак ако сакаш дај му да живее во Шонбрун пак ќе биде ѓупак, прашање дали 1 на 1000 излегува асален од нив. Ниту работат, ниту ќе работат, ниту ќе има било која држава ќар од нив. Не учат, а сакаат писари да ги правиш, социлајното да стигне секој месец и ќе те замараат по семафори.
Аеее бабе ај ке дај државата деЦки додаток и социлајно и ке манџаме.
Главни занимања на оваа багра ти се: пљачкање на што стигнат, питање, собирање ѓубре, легачење и чекање да даде нешто државата.
Во Прилеп со секири со шумската полиција се бркаат секој месец, маме и ебаа на шумата, боровите кај езерото партал ги направија и никој ништо не им може.
Кој ќе успее да ги тргне од семафорите во државава и да ми ги тргне од пред очи да не питаат и пљачкаат ќе го гласам дури сум жив, овие ми се први на листа на народ што мразам, па следни калимеровци.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.836
Абе смотан ти ли си билл ....Поминував во момент таму,кај Специјал и одев до Кај Чиче ....Ги тепаше ?! Иначе урлаа,имаше врева ....
Јок.Ова беше Џорџтаун
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.793
Поени од реакции
17.154
Не би било убаво да ве осудам вас зошто не ве ни познавам но мора да разберете дека грешката е во вас.Циганот нема да го остави на мира иако го запишете во друго училиште ако живеете во иста населба.Со тоа само ќе му створите комплекс на вашето дете и во иднина ќе си има проблеми.Но од друга страна пак ако детето не е способно да се одбрани и не е психички јак подобро би биле да го отпишете.Јас имав во основно цела година проблем со група цигани зошто тепав еден циган,бидејќи истиот тој го тепал мојот помал брат.Значи после тоа буквално секој ден треба да пазиш кај одиш и со кого за да не се заебеш но за среќа ние бевме последни генерации во кои сеуште имаше барем некое другарство и бев заштитен од моите соученици,нешто што не верувам дека ќе се случи во класот на вашето дете.



Малку ќе отидам оф топик ама до некаде е и поврзано со суштината на овој проблем.
Минатото лето во школско игралиште во мешана етничка средина играм баскет со другари од оваа населба а понатаму на фудбалското игралиште играат 10-тина македончиња на возраст од 12,13 години.По некое време идат 4 цигани(на иста возраст) и со само неколку зборови успеаа да ги избркаат од игралиштето.Кога си тргнаа му викнав на едно од нив да оди нека се вратат да играат и јас ќе дојдам да стојам ако нешто стане да не се плашат они ми вратија со "не бе утре на училиште ќе не замараат ако не денеска".


Страшно е какви идни генерации идат,кој од кој повеќе уплашен и несигурен во себе за секоја работа а и тоа благодарение на родителите.


ПС:Не очекувај никаква помош ни од еден наставник,педагог,директор.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Не правете дискриминација на роми/цигани/ѓупци. Не се тие криви за тоа што општеството ги има деградирано. Ако му дадеш некому подеднаков третман подеднакво ќе се развива.
Случајот со детето е исти курац. Школото е институција и има ингеренции, овластувања и вработени кој треба да излезат и да реагираат на таквите девијантни дејствија. За тоа се платени по 25.000+ денари. мочани административни пари. психолози, психијатри, наставници, директори.... Никој не сака со прст да мрдне.
Скапано општество кое гради скапани генерации.
hahaha имам познаник што работеше во Веро, ги вработиле еден период како социјално загрозена група неколку ѓупци и рекле ааа за 14,000 на семафор ќе седам, не ќе ти работам овде и си напуштиле. Ако некогаш отидам во затвор во животов тоа ќе биде поради ѓупците на семафори во Скопје.
Автоматски споено мислење:

Кој ќе успее да ги тргне од семафорите во државава и да ми ги тргне од пред очи да не питаат и пљачкаат ќе го гласам дури сум жив, овие ми се први на листа на народ што мразам, па следни калимеровци.
Се додека народ се лаже да им дава пари, ќе ги гледаме на семафор.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
hahaha имам познаник што работеше во Веро, ги вработиле еден период како социјално загрозена група неколку ѓупци и рекле ааа за 14,000 на семафор ќе седам, не ќе ти работам овде и си напуштиле. Ако некогаш отидам во затвор во животов тоа ќе биде поради ѓупците на семафори во Скопје.
Автоматски споено мислење:


Се додека народ се лаже да им дава пари, ќе ги гледаме на семафор.
Многу лесно се решава...казна 20еур за тие што даваат пари. За еден месец ќе ги снема. Народов е дисциплиниран само пари ако му земеш.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Многу лесно се решава...казна 20еур за тие што даваат пари. За еден месец ќе ги снема. Народов е дисциплиниран само пари ако му земеш.
Врзани се полицијата со нив, организиран криминал е ова со циганите. Сум приметила а доаѓа некој европретставник во СК, нив дента ги нема на семафор. Пречесто се случува да е коинциденција. Се додека ги учиме и ние да чергарат, ќе се однесуваат како шефови. Кај мене во населба како што пиша Наќо тоа е стандардно однесување со нив и од машки и од женски, зошто ако ја чекаш полицијата и не им покажеш заби, ќе почнат да крадат по куќи.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Врзани се полицијата со нив, организиран криминал е ова со циганите. Сум приметила а доаѓа некој европретставник во СК, нив дента ги нема на семафор. Пречесто се случува да е коинциденција. Се додека ги учиме и ние да чергарат, ќе се однесуваат како шефови. Кај мене во населба како што пиша Наќо тоа е стандардно однесување со нив и од машки и од женски, зошто ако ја чекаш полицијата и не им покажеш заби, ќе почнат да крадат по куќи.
Нема финансиска оправданост за да биде полицијата врзана со нив. Едноставно кога има некој ги бркаат за некој да не им пререче од надредените. Јас мислам дека ич нејќат да се замараат со нив (покрај толку атрактивни активности).
Само пари, верувај.. Полицијата ќе се ангажира (нели придонесуваат за буџетот), возачите ќе се научат.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.836
Врзани се полицијата со нив, организиран криминал е ова со циганите. Сум приметила а доаѓа некој европретставник во СК, нив дента ги нема на семафор. Пречесто се случува да е коинциденција. Се додека ги учиме и ние да чергарат, ќе се однесуваат како шефови. Кај мене во населба како што пиша Наќо тоа е стандардно однесување со нив и од машки и од женски, зошто ако ја чекаш полицијата и не им покажеш заби, ќе почнат да крадат по куќи.
Држи и муабетот на jedah,ама тој истапува божем ние во Шведска живееме,се средивме самите себе па сега циганите ке се бориме да не се деградираат.Реално треба после 2 деца да се најде начин како да се стопираат,за да не се размножуваат во толкав број,сами неможат да опстојат а државава е ептен за нигде за да им помага.Штанцај 10 деца потенцијални арамии и цицај го фондот.До кога така?
Автоматски споено мислење:

Па да видиш колку се тревожат ако им речеш 2 деца ти се доста,знаат дека така ке им се секне прилив на средства и од просење и од социјална помош
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.274
Ипак, на крајот од краиштата, Албанците се поголем проблем за нормален живот.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Подолго времегдетето има проблем на училиште со едно ромче од неговиот клас го тепа секој одмор дури и на час во службите на училиштето секокаш иста постапка ке ги викнеме родиттелите на насилникот и тоа. На прашање дали неможат ништо построга мерка нивниот одговор беше во оделенска настава неможеме да го префрлиме во друг клас ниту училиште. Јас најдов некој залон каде пишува дека може да се префрли детето во друг клас наводно тоа можело само после 6 то оделение па ве молам за помош каде да се обратам на некоја друга повисока онституција
Закани им се таму, напрај ги пуздер. Измислувај нешто, телевизии полиции и сл.
Ако не бива онда друго училиште, и циго на интензивна.
Автоматски споено мислење:

Заборавив.....под хитно детето на кик бокс по минимум 5 тренинга неделно. Евентуално Винг Чун ако има такви тренинзи за деца.
 
Последно уредено:
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.793
Поени од реакции
17.154
Циганите и џандарите си се поврзани во секој град кога станува збор за кражби.Кога малку ќе се опуштат браќата и народ ќе се побуни овие како реагираат и апсат за по некој ден истите да бидат пуштени.И после одреден период истите пак се пуштаат во акција.Не крадат сите ама финтата е што кај нив владее хиерархија и другите кои не крадат се прават мутави и не се вртат еден против друг.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom