Закон за државјанство

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
330
Поени од реакции
896
Тоа ли му е изговор?
Дека не можел ништо да опструира?
Он сакал, од се срце, али не можел... :(

Кога идев по штабови да прашувам за амнестијата на Груевски, невидена во ниедна држава у историја, ми викаа - така требаше...
really?

Неписмени идиоти, тоа сега е активно во ВМРО, според ликовите кои се појавуваат на форумов, да ја оправдаат будистичката неделатност на Мицкоски.
Автоматски споено мислење:

Не знам дали така може. Мицкоски се надева дека кооперативноста со албанските стремежи, ќе му донесе дозвола да победи на следечи избори, ама ќе видиме дали така може.
33 се надева на кооперативноста, а Мицко ако е малку паметен би знаел дека не постои покооперативно магаре од 33 и не би играл на таа карта. Ама ти си Ајнштајн, све знаеш....нормално да релативизираш.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
36.296
Поени од реакции
56.978
33 се надева на кооперативноста, а Мицко ако е малку паметен би знаел дека не постои покооперативно магаре од 33 и не би играл на таа карта. Ама ти си Ајнштајн, све знаеш....нормално да релативизираш.
До сега све што напраи Мицковски, со све "победата" на добиени парламентарни избори, е таман како што претпоставувам. Ја бев еден од тие кои на почеток сметаа дека треба шанса да му се даде. Тоа беше кога се појави на сцена, стана претседател и грујовите мадиња у партија почнаа да го кудат. Али ете, биле у право.
Еве ќе гледаме како ќе се одвиваат работите со законов надаље.
 
Член од
22 јули 2021
Мислења
101
Поени од реакции
38
Тоа ли му е изговор?
Дека не можел ништо да опструира?
Он сакал, од се срце, али не можел... :(

Кога идев по штабови да прашувам за амнестијата на Груевски, невидена во ниедна држава у историја, ми викаа - така требаше...
really?

Неписмени идиоти, тоа сега е активно во ВМРО, според ликовите кои се појавуваат на форумов, да ја оправдаат будистичката неделатност на Мицкоски.
Автоматски споено мислење:

Не знам дали така може. Мицкоски се надева дека кооперативноста со албанските стремежи, ќе му донесе дозвола да победи на следечи избори, ама ќе видиме дали така може.
Ти по штабови си одел, а други обвинуваш дека по штабови одат. Прав патриота.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
36.296
Поени од реакции
56.978
Ти по штабови си одел, а други обвинуваш дека по штабови одат. Прав патриота.
Ретрад глуп, ја одев по штабови на мојата партија да ми објаснат зошто единствени у свет донесоа амнестија на воени злосторства направени од религиозни-националистички побуди врз нивниот сопствен народ и зошто единствени у свет донесоа закон за знамиња според кој, знаме на туѓа држава се вее на наши јарболи, пред наши институции.

Многу текст одеднаш? На етапи читај и викни некој постар да ти објасни значење на зборови.
 
Член од
22 јули 2021
Мислења
101
Поени од реакции
38
Ретрад глуп, ја одев по штабови на мојата партија да ми објаснат зошто единствени у свет донесоа амнестија на воени злосторства направени од религиозни-националистички побуди врз нивниот сопствен народ и зошто единствени у свет донесоа закон за знамиња според кој, знаме на туѓа држава се вее на наши јарболи, пред наши институции.

Многу текст одеднаш? На етапи читај и викни некој постар да ти објасни значење на зборови.
Ооо мали је мало нервозан. Немој вака илјада триста седумко, ќе се вреѓаме сега? :)
 
Член од
12 март 2009
Мислења
16.568
Поени од реакции
11.642
Ретрад глуп, ја одев по штабови на мојата партија да ми објаснат зошто единствени у свет донесоа амнестија на воени злосторства направени од религиозни-националистички побуди врз нивниот сопствен народ и зошто единствени у свет донесоа закон за знамиња според кој, знаме на туѓа држава се вее на наши јарболи, пред наши институции.

Многу текст одеднаш? На етапи читај и викни некој постар да ти објасни значење на зборови.
Бранко 1998 го уапси градоначалникот на Гостивар и го симна од јарбол албанското знаме, а имаше ранети и мислам утепан демонстрант на демонстрациите во Мала Речица за албански јазик... после ни се случи 2001, караулата, па Вејце, Карпалак, циркус со опсада на Арачинова и на крај Охридски Договор итн.... КАМАТАТА уште ја плаќаме
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.378
Поени од реакции
7.789
Донесен Законот за државјанство


Собранието го донесе Законот за изменување и дополнување на Законот за државјанство. За измените и дополнувањето вкупно гласаа 89 пратеници, од кои 57 „за", 32 „против" и ниту еден „воздржан". Со измените на законот треба да се реши статусот на луѓето од поранешните југословенски републики кои до денот на прогласување на независноста живееле во земјава. Тие ќе треба да добијат државјанство во рок од три години по стапувањето во сила на Законот.
Претходно, во расправата по предлог-измените и дополнувањето на Законот, пратеникот од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Бојан Стојановски рече дека на ова прашање не треба да се гледа како проблематика која ја опфаќа етничката припадност, туку треба да се гледа правно.

„Во интерес на сите граѓани е да се донесе законско решение, кое ќе може да ги реши проблемите на лицата кои се засегнати со оваа проблематика и ќе ги гарантира сите уставни и правни норми на државата“, рече Стојановски.

Тој потенцира дека законското решение треба да биде решено со консензус, а не со неприфаќање на забелешките на опозицијата.

Пратеничката од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Ели Панова забележа дека законот на пленарна седница стигнал со кршење на Деловникот, на сите практики и процедури.

„Комисијата за европски прашања, повторно демонстрираше неевропски вредности. Со европско знаменце, по скратена постапка, Законот за државјанство беше протуркан со прекршена деловничка процедура. Иако законот беше прво предложен од една политичка партија и беше ставен на Комисијата за безбедност и одбрана, тој одеднаш осамна како владин предлог. Предлагачот Владата заборави дека претходно го критикуваше законот, за подоцна критикуваните решенија да ги претстави како свои“, рече Панова.

Според неа, Комисијата за европски прашања демонстрирала моќ, а шесте суштински амандмани им биле одбиени како неуредни од страна на претседателот на Собранието.

Панова рече дека законот не е во согласност со Европската конвенција за државјанство.

„Сите лица кои немаат државјанство треба да го добијат. Јас сочувствувам со сите кои живеат овде а кои немаат државјанство. Проблемот со овие лица е што тие можеле да добијат државјанство, но надлежните не знаеле како да ги применуваат постојните прописи. Лицата треба да добијат државјанство со одредени предуслови, а не како сега само врз основа на една сметка за болничко лекување биде дадено државјанство“, рече Панова, која додаде дека сега со измените и дополнувањето на законот се создаваат предуслови за злоупотреби.

Реплицирајќи и на Панова, Халил Снопче од Алијанса на Албанците рече дека на говорницата се пласираат дезинформации.

„За жал, вие не сте го прочитале Законот. Вие кажувате само со еден документ може да се земе државјанство. Се работи за околу 15 документи и да појасниме за јавноста, тоа се однесува за лица кои до 1990 живееле во државата, а кои потоа го изгубиле државјанството. Еден период имале југословенско државјанство, а потоа го изгубиле. Затоа се тие документи Панова“, реплицираше Снопче.

По усвојувањето на Законот, претседателот на Собранието, Талат Џафери даде пауза од еден час.
Чекор поблиску до албанизацијата на Македонија, реализиран од убедливо најподлата власт од независноста до денес. Честитки до апашот од Муртино.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
10.186
Поени од реакции
15.535

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.134
Поени од реакции
9.578
Ајде бе голем курац, ќе си идеме сите во Велингтон и ќе им пуштаме по 10 долари месечно на лузериве овде дур Гавазова ни седи у скут.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.210
Поени од реакции
7.971
Тиранска платформа во главите на небањатите?Албанците со овај закон ја добија Македонија.Бугарите ја изгубија.Нас веќе никој не не есапит за народ,така да тотално е небитно шо сакаме ние.Ама битно е дали летово си бил у Грчка на море.Сите погубни договори за нас се потпишуваат на лето.Ништо не е случајно.
 

Ramlösa

тешка будала
Член од
23 мај 2013
Мислења
1.461
Поени од реакции
2.452
Сите погубни договори за нас се потпишуваат на лето.Ништо не е случајно.
Божем ќе имало некој вид отпор ако беа потпишани во останатиот дел од годината.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom