Закон за движење на малолетници

  • Креатор на темата theTinule
  • Време на започнување

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.717
Поени од реакции
613
Ја на пример ..до пекара одам по кифли..и? Летно време дечки со 11-12 години седат до 2-3 ноќеска по улица а не пак ....
Тоа е лошото што седат од 10-11 год по улици. Не се секирај, не запираат џандари ако им кажеш дека идеш да си земеш за јадење, си знаат тие у која ситуација треба да те легитимираат, ама има време, ќе научите :).
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
12.994
Поени од реакции
7.593
Уште не ме однеле у станица ^^
Дајте бе некој законот нека ми го даде да прочитам убаво. Све ми се врти во глава дека после 16 смееш да се шеташ надвор -.-
И да е точно после 16, исто не смееш да се шеташ без лична карта. (се вклапаат овие до некаде, над 16 моеш да извадиш лична)
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.717
Поени од реакции
613
Што не си извадите лична карта? И така со навршени 15 можете да имате. :smir:
 

Шеј Лонг

Koristam kirilica.
Член од
16 јуни 2010
Мислења
1.980
Поени од реакции
1.606
Подршка за ова, а не копуци по 16-17 год ми се враќаат дома у 4-5 саат а коа ќе ги прашаш кај биле тие гордо ќе ти одговорат у стил "хардрок братче, добро исфуран жур".
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
17.401
Поени од реакции
27.022
:pos:

Абе ај.. темата се голта, ама коментарите..

Некои имале awesome детство, некои ги успивале на 16-17 уште во 10 и сега погрешно ја канализираат фрустрацијата. Класичен текстбук 101 комплекс.

--- надополнето ---

Најубавите ноќи ми биле после 1, како тинејџер. :icon_lol:

--- надополнето ---

До градот е, пример кај мене во 1 тек отвараа баровите.. докај 3-4 ќе форсираш, дека те "изморела" кафаната пред тоа, и веќе кога ќе почне да се осветлува одиш во пекара по јадење. Таму полицијците ќе те прашаат само што е топло или што е повкусно, ќе си се одпоздравите фино и сите среќни. И тоа на 16-17. Скопје е идиотски град.
 
T

theTinule

Гостин
Подршка за ова, а не копуци по 16-17 год ми се враќаат дома у 4-5 саат а коа ќе ги прашаш кај биле тие гордо ќе ти одговорат у стил "хардрок братче, добро исфуран жур".
Nemora da potencirash deka si bil isfrustriran kako tinejdzer.
Uspat, razlika izmegju mozok na 17 godishnjak i 18 i nema tolku.
Razlika izmegju 14 i 18 i te kako ima.
Vtoro, mozhe i nekoj 26godishen da ti go reche istoto. Ima nekoja razlika vo idiotizmot na izjavata? -.-
Treto, nemam.

Jas si zakazhav za lichna. Datumot na slikanje mi e 25 januari 2012. Brzo, neli?
Kako i da e, mnogu glupav zakon bidejki ne se sproveduva. Kje im tekne ednash vo 3 meseci i mislat zavrshile rabota. Ako postoi barem neka go sproveduvaat kako shto treba -.-
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
17.401
Поени од реакции
27.022
Jas si zakazhav za lichna. Datumot na slikanje mi e 25 januari 2012. Brzo, neli?
Kako i da e, mnogu glupav zakon bidejki ne se sproveduva. Kje im tekne ednash vo 3 meseci i mislat zavrshile rabota. Ako postoi barem neka go sproveduvaat kako shto treba -.-
Рано ти е да се нервираш од државните администрации.. мала. :icon_lol:

Функционалноста на државава е многу дискутабилна. Како и законов.
 

Шеј Лонг

Koristam kirilica.
Член од
16 јуни 2010
Мислења
1.980
Поени од реакции
1.606
Nemora da potencirash deka si bil isfrustriran kako tinejdzer.
Uspat, razlika izmegju mozok na 17 godishnjak i 18 i nema tolku.
Razlika izmegju 14 i 18 i te kako ima.
Vtoro, mozhe i nekoj 26godishen da ti go reche istoto. Ima nekoja razlika vo idiotizmot na izjavata? -.-
Treto, nemam.
Неможеш да речеш дека сум бил исфрустриран како тинејџер, од едноставна причина бидејќи сум нашол работа, хоби, занимање како сакаш наречи го што сметам дека е многу попродуктивно одколку да искочам како 15-16 годишен и да дремам у некој дикач каде што претежно има постари лица. Таквите најчесто искачаат ради чалам за да може утре дента да се пофалат дека биде до 3-4 часот излезени и они се мангупи ти текнуе. А да и ќе заборавев, сето тоа ако се документира со слика на каде вечер и таа слика веднаш се закачува на фб а под сликата се пишува у стил "hard rock najjako <3" а сликата одма добива повеќе од 100-тина лајка(пошо нели типот/типката е фаца и има 5000 фриендс). За тоа кога велиш дека ралика меѓу 17 и 18 годишњак нема, но државата според законот смета дека со навршување на 18 години лицето е свесно аз сите свои постапки и одговара за последиците.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
17.401
Поени од реакции
27.022
АААААААА појака генерализација нема шанси.
Се гледа дека уште си тинејџер или барем уште пливаш во тие води и тоа време, ама фотките се маваат во 10 пред да ѕвонат на тие од дома, баш тие што остануват и се журкат дур им се сака се обратно од се што наброја досега. Смени локација, излези прошетај, остани до 3, од фејсбук дознаваш се. Не сме сите фејсбук односно дигимон генерација. Ајде поздрав.

И поздрав до законот. Го hejtaamm yeaaaaaaaaaa.
Еј, абе не ме фаќа.
 
П

Паган-др

Гостин
Не ми текнува кога последен пат сум се вратил дома пред 12 и никогаш не ми праела полиција проблем. Ок, иам и ја бегано од нив некад коа знам дека ќе ќењаат, ама ретко се дешавало. Шо знам, ептен ми е безвеза законов. Ако родителите ги пуштаат децата да шетаат до сабајле шо има полицијата да се праи паметна.
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.324
Поени од реакции
849
Читав дека Београдскиот градоначалник размислува да се донесе одлука за забрана на влез на малолетници после 22 часот, во кафичи и барови, па ете и тука имало нешто слична тема.
Ваков закон да се донесе и во нашава МК мислам дека сите родители ќе ја подржат оберучке(што би рекли Срби).
 
Член од
12 март 2009
Мислења
12.127
Поени од реакции
6.086
Уште не ме однеле у станица ^^
Дајте бе некој законот нека ми го даде да прочитам убаво. Све ми се врти во глава дека после 16 смееш да се шеташ надвор -.-
имаш Лична карта или Пасош ???
сега генерално и на светско ниво е многу заоштрено[DOUBLEPOST=1509561945][/DOUBLEPOST]
Ја на пример ..до пекара одам по кифли..и? Летно време дечки со 11-12 години седат до 2-3 ноќеска по улица а не пак ....
пред 15-тина години еден комшија го казнија бидејќи синму седел летно време пред зграда, мислам 24ч било, легитимирале а немал ЛК ( малолетник)
 
На врв Bottom