Закон за движење на малолетници

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од theTinule, 11 март 2011.

1. theTinule

theTinule Гостин

Незнаев каде да ја отворам темава, па тука ја отворив.

Дали некој знае од каде да го пронајдам овој закон т.е. законот во кој пишува дека ако се движам надвор од мојот дом после 24 часот ми следува казна т.е. им следува казна на моите родители бидејќи сум малолетна?
    Барав на страната на Службен Весник, ама неможев да го најдам, некој постручен ако ми прати линк би била благодарна :smir:

Дали мислите дека е праведен овој закон?
    Дали мислите дека се спроведува?
    Искуства...? :nesvest:

p.s. Можда требаше во општи муабети да ја ставам, ама ми треба законот !

2. НеоН

НеоН

Член од:
    12 август 2010
    Мислења:
    2.892
    Допаѓања:
    904
    се спроведува...идат културно те фаќаат за раче..те пикаат во марица,ондак у станица ти земаат податоци..се јавуваат кај родителите ..и идат те собираат...(казна нема)

3. Ilumious

Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

Член од:
    29 јануари 2007
    Мислења:
    77.146
    Допаѓања:
    161.119
    Казна нема ама ако сакаш утре друг ден да одиш во некоја од овие земји што се` уште ни бараат виза и ќе прочепкаат и ќе видат дека тинуле направила прекршок и ќе речат нема виза за тебе девојче.
    Вака му направија на еден од кај мене во средно што сакаше за Германија да оди додека имаше визи.

4. slobbo

slobbo LoneRyder

Член од:
    16 ноември 2008
    Мислења:
    1.686
    Допаѓања:
    583
    За прв пат се поминува со опомена мислам :)

5. theTinule

theTinule Гостин

А за втор пат?

--- надополнето ---

Тоа што не сум се вратила дома пред 12 го сметаат ко кривично дело? -.-

6. Ilumious

Член од:
    29 јануари 2007
    Мислења:
    77.146
    Допаѓања:
    161.119
    Казна за паркирање да имаш се смета за кривично дело според некои амбасади, така да ако имаш за план во иднина да шеташ, биди повнимателна :)

7. theTinule

theTinule Гостин

Уште не ме однеле у станица ^^
    Дајте бе некој законот нека ми го даде да прочитам убаво. Све ми се врти во глава дека после 16 смееш да се шеташ надвор -.-

8. Tetro

Tetro Гостин

Нема закон само иницијатива

Родителите бараат да се донесе Закон за малолетни лица
    Иницијаторите бараат да се забрани движење на малолетни лица по 22 часот во работните денови, освен во петок и во сабота

И ова се овластени службените лица да го прават секаде:
    Точење на алкохол на малолетни лица

9. Господ

Господ Гостин

Оваа глупост е на ранг на глупоста за трансплатација на органи,тоест ако не потпишеш дека нејќеш да ти ги соберат органите,посмртно твоите органи и припаѓаат на државата.
    Интересно е како полека се стеснува обрачот,и се губи сета слобода.

На DL5 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. slobbo

slobbo LoneRyder

Член од:
    16 ноември 2008
    Мислења:
    1.686
    Допаѓања:
    583
    ајде де ќе пораснеш што се секираш а во меѓувреме ке се прибраш пред 00:00 :)

11. _JIGSAW_

_JIGSAW_

Член од:
    8 април 2010
    Мислења:
    1.182
    Допаѓања:
    281
    Поголема глупост неам слушнато. Ако казна нема сигурно не е ни внесено во досие.
    Пријатели мои отидоа , а имаа по 3-4 кривични, работеа 6 месеци и си дојдоа . Со пари. И некакви додатоци им стизаа цела година.
    Никаков проблем . Тоа беше кога сеуште мораше да се вади виза за ЕУ. Така да не ја плаши со глупости.

Ме фаќаја 2-3 пати, бам у станица дуваш на трегер , мочаш у чашка додек позади тебе цајкан те гледа цело време а ти се напрегаш со сета сила ама пивото си го прави своето и завршиш работа. Културно им кажувам дека дома фиксниот е исклучен и дека немат мојте мобилен. Те држат до 4-5 сабајле и те пуштат А казна немаше.
    Само сведочење против кафичот/дискотеката која те пуштила да влезеш после 12.
    Не се секирај ништо страшно.

Максимална казна 3 години поправен дом .

12. Ilumious

Член од:
    29 јануари 2007
    Мислења:
    77.146
    Допаѓања:
    161.119
    Може ти звучи како глупост ама се случи, ете. Другари твои ако отишле или имале среќа, или врски, или на тие лицата што се одговорни им бил денот и тоа е. Не ја плашам со глупости него ти кажувам како беше.
    Сакаше да земе виза за да игра фудбал во Германија, на трајал со еден клуб и не му дадоа, му рекоа дека е заради тоа а никакви други казни нема. Сега кога падна визниот режим отиде таму без проблеми, само се договори со клубот за работна дозвола и тоа е тоа.

Офтопик: А дека не ти запишуваат ништо во досие, малку морген. Дедо ми беше на функција во ДБК, не си свесен колку само работи има за секој човек во архива. Ако не ми веруваш, нареден пат кога ќе преминуваш граница, кога ќе ти го скенираат пасошот негде, застани позади цариникот да видиш што се` ќе искочи на компјутерот, вклучувајќи и слики од места каде што не си очекувал да те сликаат.
    Може смешно ти звучи и ко глупо, ама јас ти кажувам дека е вака, твое е дали нема или ќе веруваш.

13. Ѓорѓески

Ѓорѓески Бивши Скај Дог

Член од:
    25 мај 2007
    Мислења:
    6.660
    Допаѓања:
    943
    Пиљиштарци ај ќутете, да е до мене во 9 навечер би биле дома.

На FlameOfSpirit му/ѝ се допаѓа ова.
  14. POWER-MKD

POWER-MKD Per aspera ad astra

Член од:
    1 март 2008
    Мислења:
    4.716
    Допаѓања:
    612
    Што би барале малолетници надвор после 00ч.?

15. НеоН

НеоН

Член од:
    12 август 2010
    Мислења:
    2.892
    Допаѓања:
    904
    Ја на пример ..до пекара одам по кифли..и? Летно време дечки со 11-12 години седат до 2-3 ноќеска по улица а не пак ....

Сподели преку: