Закон за движење на малолетници

  • Креатор на темата theTinule
  • Време на започнување
T

theTinule

Гостин
Незнаев каде да ја отворам темава, па тука ја отворив.

Дали некој знае од каде да го пронајдам овој закон т.е. законот во кој пишува дека ако се движам надвор од мојот дом после 24 часот ми следува казна т.е. им следува казна на моите родители бидејќи сум малолетна?
Барав на страната на Службен Весник, ама неможев да го најдам, некој постручен ако ми прати линк би била благодарна :smir:

Дали мислите дека е праведен овој закон?
Дали мислите дека се спроведува?
Искуства...? :nesvest:


p.s. Можда требаше во општи муабети да ја ставам, ама ми треба законот !
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.892
Поени од реакции
904
се спроведува...идат културно те фаќаат за раче..те пикаат во марица,ондак у станица ти земаат податоци..се јавуваат кај родителите ..и идат те собираат...(казна нема)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
78.466
Поени од реакции
166.175
Казна нема ама ако сакаш утре друг ден да одиш во некоја од овие земји што се` уште ни бараат виза и ќе прочепкаат и ќе видат дека тинуле направила прекршок и ќе речат нема виза за тебе девојче.
Вака му направија на еден од кај мене во средно што сакаше за Германија да оди додека имаше визи.
 

slobbo

LoneRyder
Член од
16 ноември 2008
Мислења
1.686
Поени од реакции
583
За прв пат се поминува со опомена мислам :)
 
T

theTinule

Гостин
За прв пат се поминува со опомена мислам :)
А за втор пат?

--- надополнето ---

Казна нема ама ако сакаш утре друг ден да одиш во некоја од овие земји што се` уште ни бараат виза и ќе прочепкаат и ќе видат дека тинуле направила прекршок и ќе речат нема виза за тебе девојче.
Вака му направија на еден од кај мене во средно што сакаше за Германија да оди додека имаше визи.
Тоа што не сум се вратила дома пред 12 го сметаат ко кривично дело? -.-
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
78.466
Поени од реакции
166.175
А за втор пат?

--- надополнето ---Тоа што не сум се вратила дома пред 12 го сметаат ко кривично дело? -.-
Казна за паркирање да имаш се смета за кривично дело според некои амбасади, така да ако имаш за план во иднина да шеташ, биди повнимателна :)
 
T

theTinule

Гостин
Казна за паркирање да имаш се смета за кривично дело според некои амбасади, така да ако имаш за план во иднина да шеташ, биди повнимателна :)
Уште не ме однеле у станица ^^
Дајте бе некој законот нека ми го даде да прочитам убаво. Све ми се врти во глава дека после 16 смееш да се шеташ надвор -.-
 
T

Tetro

Гостин
Уште не ме однеле у станица ^^
Дајте бе некој законот нека ми го даде да прочитам убаво. Све ми се врти во глава дека после 16 смееш да се шеташ надвор -.-
Нема закон само иницијатива

Родителите бараат да се донесе Закон за малолетни лица
Иницијаторите бараат да се забрани движење на малолетни лица по 22 часот во работните денови, освен во петок и во сабота


И ова се овластени службените лица да го прават секаде:
Точење на алкохол на малолетни лица
 
Г

Господ

Гостин
Оваа глупост е на ранг на глупоста за трансплатација на органи,тоест ако не потпишеш дека нејќеш да ти ги соберат органите,посмртно твоите органи и припаѓаат на државата.
Интересно е како полека се стеснува обрачот,и се губи сета слобода.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: DL5

slobbo

LoneRyder
Член од
16 ноември 2008
Мислења
1.686
Поени од реакции
583
ајде де ќе пораснеш што се секираш а во меѓувреме ке се прибраш пред 00:00 :)
 
Член од
8 април 2010
Мислења
1.182
Поени од реакции
281
Казна нема ама ако сакаш утре друг ден да одиш во некоја од овие земји што се` уште ни бараат виза и ќе прочепкаат и ќе видат дека тинуле направила прекршок и ќе речат нема виза за тебе девојче.
Вака му направија на еден од кај мене во средно што сакаше за Германија да оди додека имаше визи.
Поголема глупост неам слушнато. Ако казна нема сигурно не е ни внесено во досие.
Пријатели мои отидоа , а имаа по 3-4 кривични, работеа 6 месеци и си дојдоа . Со пари. И некакви додатоци им стизаа цела година.
Никаков проблем . Тоа беше кога сеуште мораше да се вади виза за ЕУ. Така да не ја плаши со глупости.

Ме фаќаја 2-3 пати, бам у станица дуваш на трегер , мочаш у чашка додек позади тебе цајкан те гледа цело време а ти се напрегаш со сета сила ама пивото си го прави своето и завршиш работа. Културно им кажувам дека дома фиксниот е исклучен и дека немат мојте мобилен. Те држат до 4-5 сабајле и те пуштат А казна немаше.
Само сведочење против кафичот/дискотеката која те пуштила да влезеш после 12.
Не се секирај ништо страшно.

Максимална казна 3 години поправен дом .
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
78.466
Поени од реакции
166.175
Поголема глупост неам слушнато. Ако казна нема сигурно не е ни внесено во досие.
Пријатели мои отидоа , а имаа по 3-4 кривични, работеа 6 месеци и си дојдоа . Со пари. И некакви додатоци им стизаа цела година.
Никаков проблем . Тоа беше кога сеуште мораше да се вади виза за ЕУ. Така да не ја плаши со глупости.

Ме фаќаја 2-3 пати, бам у станица дуваш на трегер , мочаш у чашка додек позади тебе цајкан те гледа цело време а ти се напрегаш со сета сила ама пивото си го прави своето и завршиш работа. Културно им кажувам дека дома фиксниот е исклучен и дека немат мојте мобилен. Те држат до 4-5 сабајле и те пуштат А казна немаше.
Само сведочење против кафичот/дискотеката која те пуштила да влезеш после 12.
Не се секирај ништо страшно.

Максимална казна 3 години поправен дом .
Може ти звучи како глупост ама се случи, ете. Другари твои ако отишле или имале среќа, или врски, или на тие лицата што се одговорни им бил денот и тоа е. Не ја плашам со глупости него ти кажувам како беше.
Сакаше да земе виза за да игра фудбал во Германија, на трајал со еден клуб и не му дадоа, му рекоа дека е заради тоа а никакви други казни нема. Сега кога падна визниот режим отиде таму без проблеми, само се договори со клубот за работна дозвола и тоа е тоа.

Офтопик: А дека не ти запишуваат ништо во досие, малку морген. Дедо ми беше на функција во ДБК, не си свесен колку само работи има за секој човек во архива. Ако не ми веруваш, нареден пат кога ќе преминуваш граница, кога ќе ти го скенираат пасошот негде, застани позади цариникот да видиш што се` ќе искочи на компјутерот, вклучувајќи и слики од места каде што не си очекувал да те сликаат.
Може смешно ти звучи и ко глупо, ама јас ти кажувам дека е вака, твое е дали нема или ќе веруваш.
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.660
Поени од реакции
943
Пиљиштарци ај ќутете, да е до мене во 9 навечер би биле дома.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.717
Поени од реакции
613
Што би барале малолетници надвор после 00ч.?
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.892
Поени од реакции
904
Што би барале малолетници надвор после 00ч.?
Ја на пример ..до пекара одам по кифли..и? Летно време дечки со 11-12 години седат до 2-3 ноќеска по улица а не пак ....
 
На врв Bottom