Законска казнена камата

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од Rozmari, 30 август 2011.

 1. Rozmari

  Rozmari

  Член од:
  30 август 2011
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  0
  Me interisira kako se presmetuva zakonska kaznena kamata na dolg za odreden period ( od odreden datum do denot na isplatata ) zgolemena za osum procentni poeni? ako moze i priemer da mi kazete :)
   
 2. BrunoFresh

  BrunoFresh Гостин

  Мислам дека зависи од тоа каков вид на казна е, и се изрекува тогаш кога се осудува кога треба да биди платена казната, односно и за колку ќе се зголемува каматата , за колку посто, дали на ден, 2 дена, недела..
   
 3. Rozmari

  Rozmari

  Член од:
  30 август 2011
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  0
  pa parnicna postapka e i pravnoto lice se zadolzuva da go isplati dolgot so zakonska kaznena kamata vo visina na referentnata stapka na NBRM zgolemena za osum procenti smetana od 04.03.2011 do denot na isplatata
   
 4. BrunoFresh

  BrunoFresh Гостин

  Ти веќе исплати? Ако е веќе исплатена, епа тогаш од тој ден до денот кога си исплатил ти било само 8% :)
   
 5. Pravnice

  Pravnice The Don

  Член од:
  15 ноември 2007
  Мислења:
  2.462
  Допаѓања:
  1.427
  Јас работам со таа проблематика и до ден денес не сум се нафатил да ја сметам. најди некој економист или некој што работи кај извршител ке ти објаснат и ќе ти пресметаат. на крај краева ако нејке доброволно да исплати прати го на извршител тие немаат утки.
  Ако те интересира повеќе погледај во Закон за облигациони односи има цела глава посветена на законска казнена камата.
   
 6. chat-pat

  chat-pat

  Член од:
  14 јануари 2011
  Мислења:
  74
  Допаѓања:
  0
  Vaka i jas bi ve zamolil za pomos,znaci se raboti za ucestvo za stan uplateno vo JPSSDP vo 1991 god, vo stanot zaradi divo vseleni lugeto ne se vseleni, odenje po sudovi, dobieno na sud , ama ne se isseleni divo vselenite, edno 25 godini po sudovi se sudea i sega reseni se da gi barat parite sto gi uplatile 1991 godina so site kamati.
  E sega vo biroto za vestacenje mi rekoa deka moram da naglasam dali da presmetat kako steden vlog ili po viduvanje ili sto ti znam sto.
  Pa mozebi so tie pari ke si kupele akcii vo skopska pivara, ne mi e jasno bas.POMOS???
   
 7. blek stena

  blek stena

  Член од:
  30 ноември 2010
  Мислења:
  110
  Допаѓања:
  48
  Da kazam deka do 31.01.2010 godina postoese Zakon za visinata na stapkata na zatezna kamata, a od 01.02.2010 NRBM objavuva na sekoi 6 meseci referentna stapka , a posle na nejze se dodava ako se raboti za pravno lice 10, a ako se raboiti za fizicko lice 8, pa taka momentalna zatezna kamata za pravni lica e 14 %, dodeka za fizicki lica 12 %. Ako nekoj saka da mu presmetam neka mi pise pa ke presmetam.
  --- надополнето: Sep 22, 2011 1:56 PM ---
  Kazi im na vestacite neka presmetaat kako orocen steden vlog, zatoa sto ti za seto ova vreme so tie pari si mozel da rabotis, i da napravis uste poveke pari. Znaci posto tie pari ne ti bile dostapni isto kako da si gi imala orocena vo banka, e sega sudot ako go prifati i ti dosudi taka dobro, ama ne veruvam.
   
  На chat-pat и Ghazanin им се допаѓа ова.
 8. chat-pat

  chat-pat

  Член од:
  14 јануари 2011
  Мислења:
  74
  Допаѓања:
  0
  A da se bara zatezna kamata?
   
 9. Pravnice

  Pravnice The Don

  Член од:
  15 ноември 2007
  Мислења:
  2.462
  Допаѓања:
  1.427
  Бараѓ затезна камата од 1991 година до 31.01.2010 година и на истиот износ казнена камата сметано од 01.02.2010 година па се до конечна исплата.
   
 10. chat-pat

  chat-pat

  Член од:
  14 јануари 2011
  Мислења:
  74
  Допаѓања:
  0
  A koja suma bi bila pogolema, so zatezna ili kako orocen vlog?
  --- надополнето: Sep 22, 2011 7:28 PM ---
  I zosto do 31 01 2010 edna a posle druga kamata?
   
 11. Pravnice

  Pravnice The Don

  Член од:
  15 ноември 2007
  Мислења:
  2.462
  Допаѓања:
  1.427
  Дечкото погоре се чини дека исто многу се разбира во оваа работа, така д за штеден влог јас би му верувал на него.
  Инаку две камати имаш затоа што измените во Законот за облигационите односи кои се однесуваат на законска казнена камата влегоа во сила на 01.02.2010 година.
  Затоа до претходниот ден 31.01.2010 година си идеш по стариот закон за висина на стапка на затезна камата, а од 01.02.2010 година си идеш по ново, законска казнена камата.
   
 12. chat-pat

  chat-pat

  Член од:
  14 јануари 2011
  Мислења:
  74
  Допаѓања:
  0
  Znaci da se tretira kako steden vlog i da se bara plus kaznena kamata?
   
 13. Pravnice

  Pravnice The Don

  Член од:
  15 ноември 2007
  Мислења:
  2.462
  Допаѓања:
  1.427
  Дали да се третира јас незнам, ама би верувал на постовите погоре. доста се издржани со аргументи. а за камата исто така види погоре, за каматата гарантирам.
   
 14. Tomas tetovo

  Tomas tetovo

  Член од:
  8 јуни 2012
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  0
  Според ЗОО, побарувањето е застарено. Е сега зависи дали и кога е завршена постапката за иселување, дали учествувале ЈПССДП во постапката или не и слично.
  ама ако бараш, барај со законска затезна до 01,02,2010 и законска казнена од 01,02 до денот на исплатата
   
 15. Birowsky

  Birowsky

  Член од:
  24 март 2009
  Мислења:
  15
  Допаѓања:
  6
  Осеќам одговорност да ве известам за biro.mk
   
  На Gjoksi му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: