Законот на Телема

Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Abe ne gresete dusha....telemata e smrt..ili poubavo???
Umri mlad i bidi dobar lesh...
Vcera bash istovo go kazav.... pomina eden na avtopat so 200 i slalom... i vikam vidi go be, zivej brzo, umri mlad, bidi ubav lesh.... znaci taj moze beshe telemit?
кон омраза кон другите
Hepta ti evidentno proektirash nekoj vrz mene, verojatno od tvoeto opkruzuvanje ili minato, mozebi i od srednoshkolski denovi nekoj koj te zakachal.. ne znam...

Ama mnogu losha izbrzana percepcija imash, jas prosto ne mrazam, cak i meso ne jadam od empatski pricini, altruizmot go imam proshireno i kon ziviot svet oti tolku sum vo ljubofffff.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.583
Поени од реакции
11.596
Vcera bash istovo go kazav.... pomina eden na avtopat so 200 i slalom... i vikam vidi go be, zivej brzo, umri mlad, bidi ubav lesh.... znaci taj moze beshe telemit?
Не знам... колку што познавам Телемити, некако не им се умира и уживаат во животот на Земјата и собираат искуства, ниту им се гние по манастири, ниту пак бараат прерана смрт со идеја да умрат млади... итн итн :)
Тој што си го видел како вози со 200км/h ми изгледа ко будала кој што не се грижи ниту за себе ниту пак за другите, не мислејќи дека може да уништи туѓи универзуми бадијала заради неговата ароганција и будалаштини!

Види во Liber XXX или Книгата на Рамнотежа што пишува ( ќе ја најдеш на мојот блог), не му земај за зло на @Ne-misli што зборува сешто само за да си го смири гневот што за жал, признавам, јас сум крив што го набилда низ 10те години тука... му прекинав сладок сон! :)

„Почитувај, и не го презирај физичкото тело кое е твоја времена врска со надворешниот и материјалниот свет.“
- Liber XXX, A.·. A.·. публикација во класа B


Ова со „умри млад, биди леш“ ќе да е перцепција на @Ne-misli кој што не се многу заморува да размислува и јазикот/прстите му се побрзи од размислата која секако касни :)

П.С. Додека е само проекција, добро е - значи во грешка сум :)
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Prashanje, koj e odnosot na telema kon sebicnosta?

Primer kjucno vo hristijanstvoto i Isus e doagjanje do nesebicnost i altruizam, zrtvata kako vrven nesebicen cin.

Istokot so nadminuvanje na egoto teoretski celi kon istoto i nudi "prosvetluvanje" iako vo praksa toa e nov level na ego, sebicnost, posebno denes vo nju ejdz krugovite.

Satanizmot e neli sprotiven na toa, bunt kon hristijanskata da ja nareceme doktrina i velicenje na svoite sebicni potrebi, znaci za razlika od njuejdzerite oni se svesni za svojata sebicnost.

Kade e telema po ova prashanje, dali so cinot na osoznavanje na svojata volja se nadminuva sebicnosta koja proizleguva od jakiot nagon za prezivuvanje?

Lj.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.583
Поени од реакции
11.596
Prashanje, koj e odnosot na telema kon sebicnosta?
Цело писмо има за ова во „Магика без Солзи“ кое го носи токму овој наслов: Себичност. Може да ја читаш на англиски, може да ја најдеш на српски по нет, може и да ја купиш во книжара на македонски :)

Исто и во „Книга на Законот“ има за ова преку симболи нормално...

И ова е веќе зборувано и погрешно толкување: старите религии не ја надминуваат себичноста! Со тоа што го негираат туѓото и го сатанзиираат значи токму спротивното! Така да, научи си ја религијата прво - не е лошо тоа да знаеш од каде и зошто ти се такви корените какви што се.

Поголема себичност од верникот на стариот еон дали има?
Од каде доаѓа сказната за пролевање туѓа крв, а не сопствената како жртва за својот живот и постигнување?
Дали ќе се присетиш?
Која па потоа се повторува со потребата од Исус и пролевање туѓа крв, заради себичноста и стравот на проклетиот кукавица? Дали ќе се присетиш, или јас
да те учам за христијанството за кое брмчиш тука со цел да ми покажеш како „Телема“ е себичност :D
Исус на крајот е себичен и не сака да биде распнат: затоа вели нека биде твојата не мојата волја!
ПРОКЛЕСТВО! Ако не сопствената волја, чија? На Боговите? На судбината?
Какво зло е тоа за човекот и самото човештво!

Телема е секогаш прво сам да пробаш и да видиш каде грешиш за да може самиот да побараш помош токму за тоа што не можеш да го направиш!
Тоа може да се каже дека е „себичноста“ во Телема!

Исто разгледајте ја и Liber CL vel לענ, De Lege Libellum

"The great bond of all bonds is ignorance. How shall a man be free to act if he know not his own purpose? You must therefore first of all discover which star of all the stars you are, your relation to the other stars about you, and your relation to, and identity with, the Whole.

In our Holy Books are given sundry means of making this discovery, and each must make it for himself, attaining absolute conviction by direct experience, not merely reasoning and calculating what is probable. "

P.S. Ми се допаѓа што прва размисла наутро ти е прашање, што се родила во умот, за Телема :) Дали заради омраза или потреба од разбирање - небитно.
Мрежата е невидлива кога ќе го зафати умот :)
 
Последно уредено:
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.511
Поени од реакции
9.411
Цело писмо има за ова во „Магика без Солзи“ кое го носи токму овој наслов: Себичност. Може да ја читаш на англиски, може да ја најдеш на српски по нет, може и да ја купиш во книжара на македонски :)

Исто и во „Книга на Законот“ има за ова преку симболи нормално...

И ова е веќе зборувано и погрешно толкување: старите религии не ја надминуваат себичноста! Со тоа што го негираат туѓото и го сатанзиираат значи токму спротивното! Така да, научи си ја религијата прво - не е лошо тоа да знаеш од каде и зошто ти се такви корените какви што се.

Поголема себичност од верникот на стариот еон дали има?
Од каде доаѓа сказната за пролевање туѓа крв, а не сопствената како жртва за својот живот и постигнување?
Дали ќе се присетиш?
Која па потоа се повторува со потребата од Исус и пролевање туѓа крв, заради себичноста и стравот на проклетиот кукавица? Дали ќе се присетиш, или јас
да те учам за христијанството за кое брмчиш тука со цел да ми покажеш како „Телема“ е себичност :D
Исус на крајот е себичен и не сака да биде распнат: затоа вели нека биде твојата не мојата волја!
ПРОКЛЕСТВО! Ако не сопствената волја, чија? На Боговите? На судбината?
Какво зло е тоа за човекот и самото човештво!

Телема е секогаш прво сам да пробаш и да видиш каде грешиш за да може самиот да побараш помош токму за тоа што не можеш да го направиш!
Тоа може да се каже дека е „себичноста“ во Телема!
Кога читам што имаш пишано, навистина ме замислуваш и ме тераш да си ставам прст на чело...прекрасно му одговори со постот на членот погоре..НО..но, зошто бе Хепта имате толку малку следбеници(не ми кажувај дека се многу), зошто луѓето толку малку знаат за вашата приватна организација, која не е тајна, знам....зошто дискрецијата на членовите е толку голема...Една анкета да направиме низ градот и да поставуваме прашање за телемата, гарантирам дека процентот од испитаниците ќе биде страшно мал, нема да има некој што ќе знае да каже нешто, а камоли па нешто точно и вистинито..може само од форумов ако прочитал или од рекла казала, мада и тоа не им е интересно за" расправање":)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.583
Поени од реакции
11.596
Како мислиш следбеници? Кого следат? :)
Телема нема следбеници, освен ако за следбеник се смета човек што се обидува да ја пронајде својата волја и да ја извршува/следи!

Не е битен бројот... ова е расправано. Тој менталитет на потребата од бројноста, како дефиниција за „вистинитост“ на едно учење е измислица на старите религии кои си бројат глави во „стадото“!
Тоа е од порано, им требаа луѓе за да „осводјуваат Свети земји“ ;)

Ете пример:
Ако имаш 1000 луѓе кои само одат и гледаат како други 10 луѓе градат храм со своите раце, ја обликуваат земјата и постојано се усовршуваат, а тие 1000 кои со векови само доаѓаат и гледаат, и не можат или не сакаат да си ги извалкаат рацете со кал - кој е во подобра позиција?
Оние што имаат 1000 неспособни, мрзливи и луѓе кои се плашат од нови ствари или оние што имаат 10 луѓе кои се волни да го изградат ако треба и Вавилон на Арктикот само да се надмине? Хм? :)


Бројноста не значи ништо... ние како Телемити не преобратуваме, не повикуваме да биде некој Телемит. Како што велиш ти, низ град да поминеш кој би знаел за Телема барем нешто... ние само тоа сакаме, луѓето да знаат за Телема. Па ако некој се почуствува повикан, ете му ја Книгата на Законот.
Не бараме иницијанти. Тоа нема врска за да некој биде Телемит.
И за ова е зборувано.
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Цело писмо има за ова во „Магика без Солзи“ кое го носи токму овој наслов: Себичност. Може да ја читаш на англиски, може да ја најдеш на српски по нет, може и да ја купиш во книжара на македонски :)

Исто и во „Книга на Законот“ има за ова преку симболи нормално...

И ова е веќе зборувано и погрешно толкување: старите религии не ја надминуваат себичноста! Со тоа што го негираат туѓото и го сатанзиираат значи токму спротивното! Така да, научи си ја религијата прво - не е лошо тоа да знаеш од каде и зошто ти се такви корените какви што се.

Поголема себичност од верникот на стариот еон дали има?
Од каде доаѓа сказната за пролевање туѓа крв, а не сопствената како жртва за својот живот и постигнување?
Дали ќе се присетиш?
Која па потоа се повторува со потребата од Исус и пролевање туѓа крв, заради себичноста и стравот на проклетиот кукавица? Дали ќе се присетиш, или јас
да те учам за христијанството за кое брмчиш тука со цел да ми покажеш како „Телема“ е себичност :D
Исус на крајот е себичен и не сака да биде распнат: затоа вели нека биде твојата не мојата волја!
ПРОКЛЕСТВО! Ако не сопствената волја, чија? На Боговите? На судбината?
Какво зло е тоа за човекот и самото човештво!

Телема е секогаш прво сам да пробаш и да видиш каде грешиш за да може самиот да побараш помош токму за тоа што не можеш да го направиш!
Тоа може да се каже дека е „себичноста“ во Телема!

Исто разгледајте ја и Liber CL vel לענ, De Lege Libellum

"The great bond of all bonds is ignorance. How shall a man be free to act if he know not his own purpose? You must therefore first of all discover which star of all the stars you are, your relation to the other stars about you, and your relation to, and identity with, the Whole.

In our Holy Books are given sundry means of making this discovery, and each must make it for himself, attaining absolute conviction by direct experience, not merely reasoning and calculating what is probable. "

P.S. Ми се допаѓа што прва размисла наутро ти е прашање, што се родила во умот, за Телема :) Дали заради омраза или потреба од разбирање - небитно.
Мрежата е невидлива кога ќе го зафати умот :)
Samo sakav da ti skrenam vnimanie deka merki si prezel za ezoterija temata, ne i na ovaa... ne od omraza be hepta tuku od ljubov.

Ajde javi im se.

Lj.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.583
Поени од реакции
11.596
Никој не те праша зошто си пишал на темава, не гледам причина да ми се оправдуваш ;)

Твоето „само сакав итн итн“ е само добар повод да се зборува на темава... тоа е одлично.
Те цитирав на темата Езотерија и ти кажав дека мерки се преземени бидејќи ти бараше мерки инаку ќе си бркаш по твое, со офтопици и чаршиски муабети. :)
Јас не кријам кога ме иритира нечие дејствување на форумов и оди намерно против правилата на нештата.

Нема потреба сега за сега да се јавувам никому (да те пријавувам), супер ти беше прашањето - ти дадов насоки како што е редот...
Сега - надградувај се, дал со христијанство дал со Телема - имаш избор ;)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.583
Поени од реакции
11.596
"In the name of the Lord of Initiation, Amen.
I fly and I alight as an hawk: of mother-of-emerald are my mighty-sweeping wings.
I swoop down upon the black earth; and it gladdens into green at my coming.

Children of Earth! rejoice! rejoice exceedingly; for your salvation is at hand.
The end of sorrow is come; I will ravish you away into mine unutterable joy.
I will kiss you, and bring you to the bridal: I will spread a feast before you in the house of happiness.

I am not come to rebuke you, or to enslave you.
I bid you not turn from your voluptuous ways, from your idleness, from your follies.
But I bring you joy to your pleasure, peace to your languor, wisdom to your folly.


All that ye do is right, if so be that ye enjoy it.
I am come against sorrow, against weariness, against them that seek to enslave you."
- Liber Tzaddi vel Hamus Hermeticus sub figurâ XC, A∴A∴ Publication in Class A
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.583
Поени од реакции
11.596
Примате транџи во ОТО?
Што е тоа транџи?
Ако е вид музика, не ни е грижа што слуша некој и со тоа го култивира духот :)

Не ни е грижа ни за пол, бидејќи не сме Масони па членството да е поврзано со тоа, не ни е грижа и што љуби човекот бидејќи "Љубовта е закон, љубов под волја".
 

Reptilian

веган хејтер
Член од
15 мај 2021
Мислења
130
Поени од реакции
211
Што е тоа транџи?
Ако е вид музика, не ни е грижа што слуша некој и со тоа го култивира духот :)

Не ни е грижа ни за пол, бидејќи не сме Масони па членството да е поврзано со тоа, не ни е грижа и што љуби човекот бидејќи "Љубовта е закон, љубов под волја".
Транџи се оние што мењаат пол. Што скаат да бидат друг пол од оној што им го дала природата. За такви прашувам.

Примате такви или сметате дека секој треба да биде полот со кој се родил?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.583
Поени од реакции
11.596
Транџи се оние што мењаат пол. Што скаат да бидат друг пол од оној што им го дала природата. За такви прашувам.

Примате такви или сметате дека секој треба да биде полот со кој се родил?
Не сме ние судии за нечиј приватен живот и што одлучил некој да прави со себе си според сопственото разбирање и внатрешен порив.


Може да разгледаш на нет од официјални извори каков став има О.Т.О. кон овие работи...
Автоматски споено мислење:

@Reptilian
Зошто sad face? Нема потреба :)
 
Последно уредено:
H

Hyperion VI

Гостин
Транџи се оние што мењаат пол. Што скаат да бидат друг пол од оној што им го дала природата. За такви прашувам.

Примате такви или сметате дека секој треба да биде полот со кој се родил?
Прашај дали би била прифатена како свештеничка на Гностичка Миса ?
(hint)
Сега ќе ме преиспоиззапобрише модот,ама ова е само сугестија,сепак ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom