Законот на Телема

Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Не знам овој „Туркијан",се укључува,еднаш во месецот,ќе извреѓа некој и исчезнува(веднага),а такво неваспитано поведение не ми се допаѓа воошто :(
Ја мислев дека се познаваме,со него ама изгледа сум грешка,
а ни ти не го познаваш ко што гледам?
Кај виде навреда у мојов пост?!? Овие секташиве на Алистер Кроули го нарекуваат христијанството гнасно и јас треба да молчам?!? Опни и на нив пријава ако веќе си објективен и реален каков што се претставуваш,едноставно моето размислување е демократски искажано-Кроули го сметам за сатанист и дрогераш кој под демонско влијание т.е. дрога има напишано некои доста мрачни книги,и веднаш како сомови се истригираа троловите кои сеуште тоа го немаат сфатено или не се доволно умствено пораснати да го сфатат! И радувајте се што воопшто и некој коментира на форумов пошто форумите се у тешка илегала покрај постојниве тик-токови,снепчетови и слични модерни заебоиспрдотини!
 
H

Hyperion VI

Гостин

Гнасни сте вие демонизираните мачкоједи,ширите страв а тоа е чист демонизам,погледнете си ги симболите,оние што ги слдите,Кроули дрогерашо ви е идол?!? Видете му ја некогашната куќа на Кроули крај езерото Лох Нес,куп камења и распадната градба,така ќе завршите сите вие,клошаришта шугави,одете на психијатар,ебави дибеците
Иначе на ова мислев.
Big deal :) ?
Кроули го сметам за сатанист и дрогераш кој под демонско влијание т.е. дрога има напишано некои доста мрачни книги
Е ова е нова информација за мене,а претпоставувам и за сите луѓе што слушнале некогаш за ликот и делото на Алистер Кроули.
Благодарам што ги сподели своите научни истражувања.
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Иначе на ова мислев.
Big deal :) ?

Е ова е нова информација за мене,а претпоставувам и за сите луѓе што слушнале некогаш за ликот и делото на Алистер Кроули.
Благодарам што ги сподели своите научни истражувања.
Не се научни истражувања,ФАКТИ се,прај разлика! ;)
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Дете,дај подопрај се,
ќе те банираат,јас сум само другарчето што ги разбира работите.
Нема на што.
Да ме банираат? Па ако се недемократи ко твитер кои го банираа Трамп со 80 милиони следачи нека ме банираат,а ти си другарчето кое само делимично ги разбира работите,и фактот дека си бил со алистер кроувците кажува подоста за твоево-"другарчето што ги разбира работите",за среќа си се опаметил и навреме си побегнал од нив,тоа ти е добро!
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Среќна нова телемитска година!
Прави што ти е волја и тоа нека биде целиот закон!
Љубовта е закон, љубов под волја!
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.583
Поени од реакции
11.596

„Вие сте против народот, О мои избрани!“ – Liber AL vel Legis

Под “народ” се мисли на таа дволична, расплакана, ропска раса од бичувани пци, кои одбиваат да ја прифатат својата божествена суштина. Толпата е секогаш заплашена за своето парче леб и путер (доколку нејзините тирани воопшто и дозволат да има путер), а отсекогаш лебот во 60 % е замена за сточна храна.
Според тоа, бидејќи се плаши не се осмелува да удри.
....

.....
Под “народ” може да се подразбира многуглавата и колеблива толпа, која се рои во блатото на нашите умови. Повеќето луѓе се под власт на бескрајни бучни и насилни емоции, без никаква дисциплина или организација. Тие се менуваат со секој нов момент. Ним им недостига цел, претчувство и интелигенција. Тие се водени од несвесни и ирационални инстинкти, од кои многу се спротивставени на законот на самоодржување со самоубиствена глупавост. Моралната идеја што ја нарекуваме “народ” е природен непријател на добрата власт.

- Дел од
„Законот е за Сите“, А. Кроули. Авторизирани коментари на Liber AL vel Legis svb figura CCXX

П.С. Насловот на овој Коментар е всушност стих од „Книгата на Законот“, Прво поглавје, Стих 34:

„Но таа рече: искушенијата не ги пишувам: ритуалите ќе бидат половина познати
а половина прикриени: Законот е за сите.“
-
Liber AL, I:34
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.583
Поени од реакции
11.596
1620052753402.png
„Според моето разбирање и искуство – прифаќањето на Законот на Телема и правилно искористување на истиот
секако ќе Ве однесе до портите на Редовите од кои доаѓа и се шири истиот тој Закон и ќе побарате иницијација.
Инаку, ќе мора да седите дома и да се лутите се до небото и до пеколите што нештата кои ги дознавате и спознавате
не се во рамките на вашите убедувања (за разбирање не можам ни да почнам да зборувам,
бидејќи не сте запозанени со системите на кои е изграден Законот на Телема).

Законот донесе еден мал проблем кај
неиницираните кои ги фатил малку четириделниот зрак на Телема (Слобода, Живот, Љубов, Светлина) и тоа им се допаднало, тоа се оние кои знаат дека постои Закон кој што ги привлекува, но бидејќи не знаат што значи авторитет и работа (или се плашат од сето тоа), ја губат нишката. Исто така и стравот од непознато.
Истите тие мислат дека се Сонца кои не зависат еден од друг. Забораваат дека се дел од огромна слика.“
-
Телема – Закон на Човештвото
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Под “народ” се мисли на таа дволична, расплакана, ропска раса од бичувани пци, кои одбиваат да ја прифатат својата божествена суштина.
Jas ja prifakjam mojata bozestvena sushtina no ne i Telema, za Krouli imam losho mislenje i za tie sho go velicat i mislat deka kazal neshto pametno i potrebno za coveshtvoto

Dali toa me pravi rasplakan bicuvan pes?
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.511
Поени од реакции
9.412
Abe ne gresete dusha....telemata e smrt..ili poubavo???
Umri mlad i bidi dobar lesh...
Ako razmisluvame po ova tvoevo pisano, znaci site sme telemiti, taka se ragame

Stom telemata e smrt, a nikoj ne e besmrten, pa I lesot Ima rok trajanja..sad si mlad a za pet dena crvi te jadat:icon_lol::vozbud:
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.583
Поени од реакции
11.596
Jas ja prifakjam mojata bozestvena sushtina no ne i Telema, za Krouli imam losho mislenje i za tie sho go velicat i mislat deka kazal neshto pametno i potrebno za coveshtvoto

Dali toa me pravi rasplakan bicuvan pes?
Било какво мислење да имаш за било кој или било што - ако се базира на непознавање на размислата на авторот, води кон омраза која ќе те подхранува да правиш зло кон оние кон кои имаш лошо мислење кое се темели на незнаење.
Тоа е стариот еон. Немој така.

Лошото мислење чија основа е труло непознавање на нештата води кон омраза кон другите кои имаат разбирање за нештата кои тебе ти се одбивни!

„Сега доволно е да се каже дека во овој
Закон лежи целата иднина:
тоа е Законот на Слободата, и оние кои го одбиваат се прогласуваат самите за робови, и како робови ќе бидат оковани и тепани.
Тоа е Закон на Љубовта, и оние кои ќе го одбијат се прогласуваат себе си да бидат деца на омразата,
и нивната омраза ќе се сврти против нив и ќе ги проголта во нејзините бескрајни мачења.
Тоа е Закон на Животот, и оние кои ќе го одбијат ќе бидат предмет на смртта; и смртта ќе ги фати неподготвени.
И нивниот живот ќе биде жива смрт.
Тоа е Законот на Светлината, и оние кои ќе го одбијат, според тоа се прават самите мрачни засекогаш.“
- Еквинокс на Боговите, Магика, Книга 4, А. Кроули

Што значи сето ова? Тепани? Мрачни? Омраза? Дали е карма или ние ко Телемити ќе одиме да ве тепаме како што правеа во старите религии?
Дали на тоа ќе помислите? Немојте... вашата неукост ќе мора да ја заборавите бидејќи шири омраза која што смрди на смрт, како рацете на убиец!

Сонца сте вие само омразата ве гризе што некој со труд може(л) повеќе и храброст и разбирање да стекне за овие работи на кои вам ви се одбивни.
Но секој по својот пат!

Осатвете ги оние кои немаат одбивност - да сработат што им е карма :)

Никој од тебе не побарал да прифаќаш било што, ниту што зборувал Кроули ниту Телема... многу од работите што Кроули ги правел или размислувал во одреден период од неговиот живот, ниту јас не ги прифаќам, па ете ме ... Телемит, бидејќи Телема е повеќе од Кроули :D

Може да не се сложуваш со Телема и да не прифаќаш ништо од тоа што го нуди... но со тоа не може да се повикуваш на концептите на божественост и сето она што го има во Телема - за човекот :)
Ако не го прифаќаш Законот, како ќе може да се повикуваш на него за да собираш плодови од четирите зраци кои ги нуди? ;)

 

Kajgana Shop

На врв Bottom