Законот на Телема

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.583
Поени од реакции
11.595
@pozdrav eden topol , последниот дел од овој есеј го има на мојот блог на македонски јазик :)
Не е големо четиво, не знам зошто ме прашуваш мене дали вреди... прочитај, размисли, пресуди...
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.508
Поени од реакции
9.408
@pozdrav eden topol , последниот дел од овој есеј го има на мојот блог на македонски јазик :)
Не е големо четиво, не знам зошто ме прашуваш мене дали вреди... прочитај, размисли, пресуди...
Ок, фала...откако ќе прочитам, ќе ти кажам што мислам:)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.583
Поени од реакции
11.595
Ок, фала...откако ќе прочитам, ќе ти кажам што мислам:)
Ако мислиш декла е потребно тоа да го споделиш на форумов и на темава - слободно... само се мислам дека ќе се надеваш на мој коментар на твоето размислување, а нема да го добиеш и ќе бидеш разочарана :)
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.508
Поени од реакции
9.408
Ако мислиш декла е потребно тоа да го споделиш на форумов и на темава - слободно... само се мислам дека ќе се надеваш на мој коментар на твоето размислување, а нема да го добиеш и ќе бидеш разочарана :)
Deset stranicki e, sega gi citam..i da, nema da ima potreba od tvoe mislenje..veke sfativ Krouli sto misli za zenite..dovolno e.
Mislev deka e nesto drugo...greska moja.
 
H

Hyperion VI

Гостин
Дали имате некои слики од надворешниот изглед на Гностичките Католички храмови низ светот?
Ме интересира разликата во архитектонскиот план во однос на православните и римокатоличките храмови.
Колку толку по историја на уметност научив нешто за
гореспоменатите цркви и надворешната архитектонска разлика.
Сепак EGC е отворена организација се надевам дека нема да биде проблем.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.583
Поени од реакции
11.595
Сепак EGC е отворена организација се надевам дека нема да биде проблем.
Како мислиш „отворена организација“? Не го разбрав овој дел...
 
H

Hyperion VI

Гостин
Како мислиш „отворена организација“? Не го разбрав овој дел...
Дека не е тајна како О.Т.О.,
Да прашав како се разликуваат ОТО ложите од Масонските ќе беше проблем оти...
О.Т.О. ложа знаат брзо и ефикасно да градат само одредени искусни мајстори и тоа е тајна.

EGC е отворена во смисла на документите,а и не е тешко човек да најде Гностичка Миса на youtube.
Зашто пак ова би било проблем ,за една сликичка ли сте¿
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.583
Поени од реакции
11.595
Па кога ќе напишеш глупости споредувајќи сешто во обид некој јалов да се покажеш како ги разбираш правилно стварите или во обид да прикажеш суптилно нешто негативно за О.Т.О. или се што е поврзано со Телема - страшно...
На моменти дури ќе се замислам дали да ти одговорам на глупостиве што ги читам... ама си викам ајде, можеби ќе му помине :)
Зошто вакви изјави твои - навистина не знам.

Мислам дека ова ќе е последно допишување директно со тебе и твоите размисли...

Може да те потсетам на тоа што е Гностичката Миса и кои се офицери во Мисата бидејќи како што гледам ти се измешале информациите од многу читање.
Всушност, не ми треба одобрување - секако ова е за другите да знаат и да не забораваат (сето ова е достапно на нет, само треба да се посети некоја официјална страница на О.Т.О.):

"Ecclesia Gnostica Catholica is an inseparable part of Ordo Templi Orientis; and the Gnostic Mass is one of the official rituals, more specifically the central ritual, of Ordo Templi Orientis. "

Ок е вака? Како може да не е :)

И уште ова:

„The central activity of the E.G.C. is the celebration of the Gnostic Mass, as set forth in Liber XV, written by Aleister Crowley for O.T.O. and E.G.C. in 1913.

Members of O.T.O. in good standing are eligible for clerical ordination in E.G.C
.“

Малку знаеш за О.Т.О. и E.G.C. по се изгледа и како и најбитно: зошто се испреплетени...
 
H

Hyperion VI

Гостин
Па кога ќе напишеш глупости споредувајќи сешто во обид некој јалов да се покажеш како ги разбираш правилно стварите или во обид да прикажеш суптилно нешто негативно за О.Т.О. или се што е поврзано со Телема - страшно...
На моменти дури ќе се замислам дали да ти одговорам на глупостиве што ги читам... ама си викам ајде, можеби ќе му помине :)
Зошто вакви изјави твои - навистина не знам.

Може да те потсетам на тоа што е Гностичката Миса и кои се офицери во Мисата бидејќи како што гледам ти се измешале информациите од многу читање.
Всушност, не ми треба одобрување - секако ова е за другите да знаат и да не забораваат (сето ова е достапно на нет, само треба да се посети некоја официјална страница на О.Т.О.):

"Ecclesia Gnostica Catholica is an inseparable part of Ordo Templi Orientis; and the Gnostic Mass is one of the official rituals, more specifically the central ritual, of Ordo Templi Orientis. "

Ок е вака? Како може да не е :)

И уште ова:

„The central activity of the E.G.C. is the celebration of the Gnostic Mass, as set forth in Liber XV, written by Aleister Crowley for O.T.O. and E.G.C. in 1913.

Members of O.T.O. in good standing are eligible for clerical ordination in E.G.C
.“

Малку знаеш за О.Т.О. и E.G.C. по се изгледа и како и најбитно: зошто се испреплетени...
Многу ми е гајле за внатрешните ова,она...
800px-Orthodox-Church-interior.jpg
јас ти барав ваква обична сликичка.
Или ваква
orthodox-catholic-cathedrals-alba-iulia-romania-89923975.jpg
Ама изгледа вие се собирате по подруми најверојатно.
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.583
Поени од реакции
11.595
Од кога е битно за било кој Телемит каде се прославува Гностичка Миса или било кој друг ритуал? Кога каде и да сме ние - тоа е свето место! :love:

Секаде се собираме ние да го прославиме Ιερός Γάμος :love: Во подруми, во нашите домови (има ли посвето нешто од својот дом?), на планини и осамени врвови, дури и во масонски храмови се прославувала Гностичка Миса...

... ако ти е мерило златото и иконите и куполите (а гледам нешто само за пари и материјални ствари расправаш) - ете ти ги христијанските цркви и секоја недела - таму да бидеш - барај си го и лебот и гревот таму, божественото можеби бира по злато, по големина на самите градби - не знам... имам расчистено јас со старите религии и храмови...
Во овој еон - старите богови не смеат да бираат повеќе! ;)

„Книгата на Законот“ е запишана за три дена по еден час во хотелска соба во Каиро! Ако веруваме на историјата за тоа како е примена самата книга, нели !?

Не гледам проблем каде се прославува Гностичка Миса ако храмот е правилно уреден, бидејќи тогаш „the place where you are standing is holy ground"
Како што велат евреите во нивните учења... :love:

НО за тебе ова повеќе нема значение бидејќи суетата и егото си го земаат данокот кај тебе... за жал.
 
H

Hyperion VI

Гостин
Од кога е битно за било кој Телемит каде се прославува Гностичка Миса или било кој друг ритуал? Кога каде и да сме ние - тоа е свето место! :love:

Секаде се собираме ние да го прославиме Ιερός Γάμος :love: Во подруми, во нашите домови (има ли посвето нешто од својот дом?), на планини и осамени врвови, дури и во масонски храмови се прославувала Гностичка Миса...

... ако ти е мерило златото и иконите и куполите (а гледам нешто само за пари и материјални ствари расправаш) - ете ти ги христијанските цркви и секоја недела - таму да бидеш - барај си го и лебот и гревот таму, божественото можеби бира по злато, по големина на самите градби - не знам... имам расчистено јас со старите религии и храмови...
Во овој еон - старите богови не смеат да бираат повеќе! ;)

„Книгата на Законот“ е запишана за три дена по еден час во хотелска соба во Каиро! Ако веруваме на историјата за тоа како е примена самата книга, нели !?

Не гледам проблем каде се прославува Гностичка Миса ако храмот е правилно уреден, бидејќи тогаш „the place where you are standing is holy ground"
Како што велат евреите во нивните учења... :love:

НО за тебе ова повеќе нема значение бидејќи суетата и егото си го земаат данокот кај тебе... за жал.
На моменти ме потсеќаш на комунистичките даскали,ама нема врска.
Заклучивме дека EGC е летечка црква и Гностичката Миса може сегде да се прославува.
Иначе не сум јас тој кој постојано зборува за "Кралската Уметност".
Меѓутоа Телема е духовна аристократија и нема потреба од палати и гигантски храмови и тоа го разбрав.
"Секое место може да биде свето".
Автоматски споено мислење:

Еве едно од моите поомилени парчиња од Светите Книги на Телема:

Liber Liberi vel Lapidis Lazuli Adumbratio Kabbalae Aegyptiorum sub figura VII

(3rd chapter)

1. I was the priest of Ammon-Ra in the temple of Ammon-Ra at Thebai.

2. But Bacchus came singing with his troops of vine-clad girls, of girls in dark mantles; and Bacchus in the midst like a fawn!

3. God! how I ran out in my rage and scattered the chorus!

4. But in my temple stood Bacchus as the priest of Ammon-Ra.

5. Therefore I went wildly with the girls into Abyssinia; and there we abode and rejoiced.

6. Exceedingly; yea, in good sooth!

7. I will eat the ripe and the unripe fruit for the glory of Bacchus.

8. Terraces of ilex, and tiers of onyx and opal and sardonyx leading up to the cool green porch of malachite.

9. Within is a crystal shell, shaped like an oyster — O glory of Priapus! O beatitude of the Great Goddess!

10. Therein is a pearl.

11. O Pearl! thou hast come from the majesty of dread Ammon-Ra.

12. Then I the priest beheld a steady glitter in the heart of the pearl.

13. So bright we could not look! But behold! a blood-red rose upon a rood of glowing gold!

14. So I adored the God. Bacchus! thou art the lover of my God!

15. I who was priest of Ammon-Ra, who saw the Nile flow by for many moons, for many, many moons, am the young fawn of the grey land.

16. I will set up my dance in your conventicles, and my secret loves shall be sweet among you.

17. Thou shalt have a lover among the lords of the grey land.

18. This shall he bring unto thee, without which all is in vain; a man’s life spilt for thy love upon My Altars.

19. Amen.

20. Let it be soon, O God, my God! I ache for Thee, I wander very lonely among the mad folk, in the grey land of desolation.

21. Thou shalt set up the abominable lonely Thing of wickedness. Oh joy! to lay that corner-stone!

22. It shall stand erect upon the high mountain; only my God shall commune with it.

23. I will build it of a single ruby; it shall be seen from afar off.

24. Come! let us irritate the vessels of the earth: they shall distil strange wine.

25. It grows under my hand: it shall cover the whole heaven.

26. Thou art behind me: I scream with a mad joy.

27. Then said Ithuriel the strong; let Us also worship this invisible marvel!

28. So did they, and the archangels swept over the heaven.

29. Strange and mystic, like a yellow priest invoking mighty flights of great grey birds from the North, so do I stand and invoke Thee!

30. Let them obscure not the sun with their wings and their clamour!

31. Take away form and its following!

32. I am still.

33. Thou art like an osprey among the rice, I am the great red pelican in the sunset waters.

34. I am like a black eunuch; and Thou art the scimitar. I smite off the head of the light one, the breaker of bread and salt.

35. Yea! I smite — and the blood makes as it were a sunset on the lapis lazuli of the King’s Bedchamber.

36. I smite! The whole world is broken up into a mighty wind, and a voice cries aloud in a tongue that men cannot speak.

37. I know that awful sound of primal joy; let us follow on the wings of the gale even unto the holy house of Hathor; let us offer the five jewels of the cow upon her altar!

38. Again the inhuman voice!

39. I rear my Titan bulk into the teeth of the gale, and I smite and prevail, and swing me out over the sea.

40. There is a strange pale God, a god of pain and deadly wickedness.

41. My own soul bites into itself, like a scorpion ringed with fire.

42. That pallid God with face averted, that God of subtlety and laughter, that young Doric God, him will I serve.

43. For the end thereof is torment unspeakable.

44. Better the loneliness of the great grey sea!

45. But ill befall the folk of the grey land, my God!

46. Let me smother them with my roses!

47. Oh Thou delicious God, smile sinister!

48. I pluck Thee, O my God, like a purple plum upon a sunny tree. How Thou dost melt in my mouth, Thou consecrated sugar of the Stars!

49. The world is all grey before mine eyes; it is like an old worn wine-skin.

50. All the wine of it is on these lips.

51. Thou hast begotten me upon a marble Statue, O my God!

52. The body is icy cold with the coldness of a million moons; it is harder than the adamant of eternity. How shall I come forth into the light?

53. Thou art He, O God! O my darling! my child! my plaything! Thou art like a cluster of maidens, like a multitude of swans upon the lake.

54. I feel the essence of softness.

55. I am hard and strong and male; but come Thou! I shall be soft and weak and feminine.

56. Thou shalt crush me in the wine-press of Thy love. My blood shall stain Thy fiery feet with litanies of Love in Anguish.

57. There shall be a new flower in the fields, a new vintage in the vineyards.

58. The bees shall gather a new honey; the poets shall sing a new song.

59. I shall gain the Pain of the Goat for my prize; and the God that sitteth upon the shoulders of Time shall drowse.

60. Then shall all this which is written be accomplished: yea, it shall be accomplished.
 
Последно уредено:
H

Hyperion VI

Гостин
Нешто за Тот Таротот...
Приметувам дека сѐ повеќе телемити ја забораваат 79 тата карта во шпилот.
т.е ја вклучуваат и картата со unicursal-hexagramot.
А некои авторитети намерно ја вклучуваат.
Како тоа би влијаело на дивинацијата¿
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.583
Поени од реакции
11.595
#OrdoTempliOrientis #Македонија #Преводи

" ♏
O Thou God of the Nothingness of All Things! Thou who art neither the Formless breath of Chaos; nor the exhaler of the ordered spheres:
O Thou who art not the cloud-cradled star of the morning; nor the sun, drunken upon the mist, who blindeth men!
I deny Thee by the powers of mine understanding;
Guide me in the unity of Thy might, and lead me to the fatherhood of Thine all-pervading Nothingness; for Thou art all and none of these in the fullness of Thy Not-Being."
The Treasure House of Images by J.F.C. Fuller

♏

"Овој знак е еден од двата најмоќни во Зодијакот, но ја нема едноставноста и силината на Лавот.
Тој е формално поделен на три дела; најнижиот го симболизира Скорпијата, за која дамнешните проучувачи на Природата верувале дека се самоубива штом се најде пред оган или во друга безизлезна ситуација. Тоа ја преставува путрефакцијата во својата најнижа форма.
:::::
Средното толкување на знакот го дава змијата, главната тема на знакот. Змијата е света, Господар на Животот и Смртта, и нејзиниот начин на движење упатува на ритмичкото брановидно движење од оние близначки фази на животот кои соодветно ги нарекуваме живот и смрт.
::::
Највисокиот аспект на картата е Орелот, кој го преставува издигнувањето над цврстата материја.“
Книгата на Тот, Египетски Тарот, Алистер Кроули

#Тарот #ЕгипетскиТарот #ТотТарот #Астрологија #Скорпија #АлистерКроули #Алхемија #Зодијак #Живот #Смрт #Кабала
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.583
Поени од реакции
11.595

Има нешто...

1605186334956.png

Ми се допаѓа деталот кај еднопотезниот хексаграм што пентаграмот во средина е баш како што треба, исто како што е даден во Магика Книга 4 на Кроули.

 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.583
Поени од реакции
11.595
Ако не знаете ништо за Lola - Daydream, не знаете ништо! :)


Што би рекле фановите на Game of Thrones: You know nothing, Jon Snow!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom