Законот на Телема

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.668
Токму за овој цитат имам напишано цел есеј зошто не е целосен и колку води кон промашување исецкан цитат, посебно од книгите на Кроули кој што знаел добро да „разводенува“ и развлекува една идеа за да не може некој да ги користи како кратки цитати...
Насловот на есејот кој што се заморува со ова е „За Цитатите и Мрзливоста на читателот“ .

И не е есејот за да се навреди читателот, ами да се упати и поправи кај греши. Се надевам ќе најдете полезност во истиот, насока некоја... :)

Ping @Ipsissimus @Атеист
 
Последно уредено:
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.087
Поени од реакции
15.935
Можеби ќе згрешам со прашањето, но сепак ќе прашам. Дали и кој е пандан на божицата Кали Ма од хиндуизмот во Телемата, односно што точно во Телемата го претставува секој еден аспект на оваа божица? Кали Ма според мене е она суштинското на се она што претставува животот.

Дали можеби е тоа Скерлетната жена?
 
Последно уредено:

AAbrat

*******
Член од
28 октомври 2015
Мислења
703
Поени од реакции
1.584
Истава ѕвезда која ја имате телемитиве ја забележувам на микрофонот на полскиот блек метал бенд Бенемут. Текстовите на повеќето од пола песни им се промовирање сатанизам па ме интересира како и дали е поврзан законот за телемата со сатанизмот. И каква врска има бендов со таа ѕвезда ако може некој да ми објасни.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.668
Не е Бенемут. Сигурно мислеш на Бехемот. Бендот имаше концерт во Скопје :)

Сигурно им се допаѓа философијата на Телема, езотеријата на новото време... имаат песни кои се инспирација од поезијата на Кроули.

Денес секој користи секакви симболи. Ѕвездата на Бабалон е опишана во „Книга на Лаги“ на Кроули.
Повели, Цветот Варатах.

Исто тука може да ги погледнеш моите анализи за Бабалон.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Истава ѕвезда која ја имате телемитиве ја забележувам на микрофонот на полскиот блек метал бенд Бенемут. Текстовите на повеќето од пола песни им се промовирање сатанизам па ме интересира како и дали е поврзан законот за телемата со сатанизмот. И каква врска има бендов со таа ѕвезда ако може некој да ми објасни.
За одредени верници од православието и атеистите, католиците, хиндусите, протестантите....се сатанизам.
Личните убедувања се одличен репер за создавање заблуда доколку со нив се толкува некоја симболика. Бехемот користат телемитска симболика, дали таа за некого е сатанизам и што подразбира тој некој под сатанизам е сосем друг муабет.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Freedom is a two-edged sword of which one edge is liberty and the other, responsibility. Both edges are exceedingly sharp and the weapon is not suited to casual, cowardly or treacherous hands. Such is the case with freedom. If we abrogate another's freedom to gain our own ends, our own freedom is thereby jeopardized.

Jack Parsons
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Пред 115 години, на овој датум, падна еонот на Озирис, и започна нова ера за човештвото, Еонот на Хорус. Им го честитам денов на сите телемити, на сите мои браќа и сестри и на сите слободоумни луѓе што живеат во духот на новиот Еон.
Извадок од предговорот на Liber Al vel Legis:

,,....Everywhere his government is taking root. Observe for yourselves the decay of the sense of sin, the growth of innocence and irresponsibility, the strange modifications of the reproductive instinct with a tendency to become bisexual or epicene, the childlike confidence in progress combined with nightmare fear of catastrophe, against which we are yet half unwilling to take precautions.

Consider the outcrop of dictatorships, only possible when moral growth is in its earliest stages, and the prevalence of infantile cults like Communism, Fascism, Pacifism, Health Crazes, Occultism in nearly all its forms, religions sentimentalised to the point of practical extinction.

Consider the popularity of the cinema, the wireless, the football pools and guessing competitions, all devices for soothing fractious infants, no seed of purpose in them.

Consider sport, the babyish enthusiasms and rages which it excites, whole nations disturbed by disputes between boys.

Consider war, the atrocities which occur daily and leave us unmoved and hardly worried.

We are children."
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.668

„Конечно нешто ново и примамливо за студирање.
После „Магика, Книга 4“, капиталното дело на Кроули за сеопфатна студија на Магика, Јога и Телема во една книга, на македонски јазик доаѓа и неговото последно дело на оваа тема, издадено 1944-та е.в.!

Само сега мислата е насочена кон внатре и внатрешниот пат!
Книга која мора да се има и да се студира во светлото на Телема и Новиот Еон!“

- Книгата на Тот, Египетски Тарот
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.668
"Сонцето свети за сите, се сложуваме, но малкумина одат до него!
Претежно заглавуваат овде на Земјата, и тоа против своја волја. Јас знам многумина кои не ја подигнале главата ноќе и да уживаат во ѕвезденото небо на Нуит. Закован им е погледот во Земјата и нејзините темни тунели.

И да, најбитното!


„Но запамти добро дека Законот доаѓа од A.’.A.’., а не од О.Т.О.
Овој Ред всушност е прв од религиозните тела кои службено го прифатија овој Закон, и неговиот целокупен Ритуал беше ревидиран и преуреден во склад со таа одлука.“ – Liber CCC (Khabs am Pekht) "
- За Телема, Новиот Еон, Сонцето и спротивставеностите

 

Kajgana Shop

На врв Bottom