Закони за скутер 49 кубика

Дискусија во форумот 'Автомобилизам и мотоциклизам' започната од Kachak, 20 јули 2018.

 1. Kachak

  Kachak

  Член од:
  20 јули 2018
  Мислења:
  8
  Допаѓања:
  3
  Знае некој како се моментално законите за скутер 49 кубика? Знам дека трајно се регистрирани ама како иде со дозвола и све тоа. Може некако на 16 да се земе некаква дозвола и полиција да не прави проблеми или мора со А категорија? :( А да и ако знае некој колку се двизат казните ако малолетен го фати полиција со 49 кубика:motorce::motorce::motorce::motorce::motorce:
   
 2. 123456

  123456

  Член од:
  6 септември 2007
  Мислења:
  5.434
  Допаѓања:
  2.944
  Јас секоја година ја регистрирам мојата априлиа 49кубика, може и со М категорија, само тестови се полага.
   
 3. wiksa

  wiksa

  Член од:
  11 април 2012
  Мислења:
  2.520
  Допаѓања:
  2.326
  49 кубика, се регистрира еднаш и е трајна, ама секоја година се плаќа осигурување од некој 600-800 денари мислам дека беше
  возачките за А категорија и сите нивни под категории важат за 50+ кубика
  За се што е под 50 кубика можеш и само со тестови ама за подетални информации прашај си во автошкола од колку години почнуваат мислам дека беше од 16
   
 4. zelenko

  zelenko

  Член од:
  6 февруари 2010
  Мислења:
  780
  Допаѓања:
  742
  Сега веќе се плаќа регистрација. 600 ден осигурување и уште 600-700 за налепницата.
  И ти ставаат дата како на колите до кога важи.

  Sent from my SM-G960F using Tapatalk
   

Сподели преку: