Заедничко живеење

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.555
Поени од реакции
8.382
Babata u dom, prodaj kukja, zemi eden stan za tebe i eden mal za tvoite blisku neka bidat, ke ti trebaat za dete cuvanje po nekad.
Ako ne se slagaat so ova fakjaj nadvor od tuka, krediti ne ti trebaat....uste zivot ne si pocnal.
 
Член од
13 септември 2009
Мислења
560
Поени од реакции
434
прочитав не цела една страна
не сакаш да купиш стан, ќе го плаќаш 30 години, не сакаш под кирија, чекај бе , што мислиш во станство, што те чека таму, кралицана елизабета да не те пречека и во палата да не те смести ? Па и таму или ќе одиш под кирија или ќе плаќаш 30 години кредит.
Да потенцирам, тие работи важат само ако останам тука. Таму сепак не би било проблем зошто знам дека имам поголем просперитет х100 од тука :D
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.257
Поени од реакции
3.607
Да потенцирам, тие работи важат само ако останам тука. Таму сепак не би било проблем зошто знам дека имам поголем просперитет х100 од тука :D
A да резервираш карта за тебе и девојката и да ја дувните после празнициве што идат. Сам знаеш дека потајно во себе го сакаш истото ама немаш што би рекле во Прилепов Стискаец :)
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.860
Поени од реакции
54.390
Убаво ти спомнаа поназад, коа ќе почнеш да им пушташ по едно 2-300 евра секој месец ќе видиш како ќе се смират и омекнат. А и со тек на време ќе се навикнат.
Не си го пуни мозокот со таа глупа мисла што ти ја наметнале дека ги оставаш на цедило. За неколку години ќе се каеш што си пропуштал прилики ради глупи каприци на комунистичко закоравени мозоци.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
3.919
Поени од реакции
11.593
Би сакал да чујам мислење претежно од машката популација зошто 90% од времето ние се соочуваме со вакви проблеми. Ситуацијата е малце осетлива,но ќе бидам краток во објаснувањето и ќе ви звучи можеби малце пластично..

Долга врска, одлично функционира од сите аспекти, дефинитивно води кон брак.
Следен чекор е заедничко живеење и да се удомиме конечно.Има услови за заедничко живеење,кај мене дома, но не се реализира од една причина мајка ми vs свекрва(баба ми).

Куќа на два спрата,доволно големи и потполно функционални со сите услови, на едниот спрат живее сама баба ми, на другиот останатите(татко, мајка, сестра и јас).

Приморан сум да барам алтернатива бидејќи не наидувам на разбирање од мајка ми, до некаде нејзино/нивно право, пред се оправдано зошто во младоста баба ми доста трауми и има нанесено зошто првично живееле заедно и не е способна во постари години да поминува низ истото.

Тука колатерална штета сум јас. Мајка ми нема проблем да живее со нас, но има проблем да живее со баба ми.Да напоменам дека до сега мајка ми си ги обавува сите човечки услови према баба ми, т.е. ја гледа и пази повеќе од родената ќерка, нега добива 24/7 зошто мајка ми епензионерка и е цело време дома.
Јас не можам да дозволам на еден спрат да живее сама жена, а на другиот да се гужваме пет души..кога веќе има физички услови..нема логика.
Татко ми нема проблем да живеат со баба ми и да ни отстапат еден спрат ама тоа е зошто он не треба да ја "тинтра" баба ми , цел терет паѓа на мајка ми за таа работа и нормално е до негде..

Од друга страна страда и девојка ми, има разбирање за ситуацијата, ама веќе ни влијае на врската поготово зголемениот обем на работа/обврски, сето тоа си зема данок на нашето гледање/дружење и осеќам дека е време да прејдеме на следниот чекор.

Една варијанта е да идеме привремено под кирија(додека природата си го направи своето,да не ме сфатите погрешно :) ама е неизбежен дел тоа и ќе се случи ), што ми е тотално апсурдно и фрлени пари за џабе, при имање услови.

Втора работа да се купи стан кој ќе го плаќаме 30 години и тоа не ми свиѓа како варијанта воопшто.

Најидеална опција би ми било-странство. Имаме сериозни шанси/понуди за во странство,дали за печалба со девојчето, дали за стално живеење, ама кога го кажувам дома ова паѓаат у несвест и испаѓа дека сум бегал и сум ги оставал на цедило. Значи фамилијарните односи ни се сосем нормални, нема некои значителни проблеми освен тоа што сум колатерална штета во "битки" што не ме засегаат.

И ситуацијата е статус-кво, треба јас да пресечам, знам дека некој мора да настрада...ама тоа, сепак на прво место би го ставил заедничкиот живот со идната жена, баш би сакал да чујам мислење пред да се случи тоа.
Што не одиш домазет?
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.874
Поени од реакции
7.740
Убаво ти спомнаа поназад, коа ќе почнеш да им пушташ по едно 2-300 евра секој месец ќе видиш како ќе се смират и омекнат. А и со тек на време ќе се навикнат.
Не си го пуни мозокот со таа глупа мисла што ти ја наметнале дека ги оставаш на цедило. За неколку години ќе се каеш што си пропуштал прилики ради глупи каприци на комунистичко закоравени мозоци.
ај тој не е сигурен/ не знае што сака ама и ти сега не го дупи, ептен ќе го збуниш
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Убаво ти спомнаа поназад, коа ќе почнеш да им пушташ по едно 2-300 евра секој месец ќе видиш како ќе се смират и омекнат. А и со тек на време ќе се навикнат.
Не си го пуни мозокот со таа глупа мисла што ти ја наметнале дека ги оставаш на цедило. За неколку години ќе се каеш што си пропуштал прилики ради глупи каприци на комунистичко закоравени мозоци.
Треба да си даде и по некое евро за советите :D
 

ovs

Член од
4 јануари 2021
Мислења
289
Поени од реакции
414
Не си приоритет на листа кај мајка ти и тоа е причината што си сега колатерална штета,како што прочитав татко ти е спремен да направи компромис за тебе но мајка ти си се става себе си на прво место,на второ најверојатно сестра ти а ти си во најдобар случај трет на листата на нејзини приоритети.
Доволно совети имаш на темава но на крајот ти и девојкати си знаете најдобро што да правите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom