Заедничко возење тури - договарајте се тука

  • Креатор на темата .Lost Angel.
  • Време на започнување
Член од
22 септември 2017
Мислења
29
Поени од реакции
12
Многу ќе ми биде по угорниците за второ возење сезонава :( Инаку радо би :)
Може и друга дестинација нее проблем, пошо зза сега сам возам и барам друштво.
 
Член од
7 јуни 2013
Мислења
158
Поени од реакции
86
Некој што бил СК-БТ да пише?

Ми треба повеќе инфо. Ако има некој рута и да спомне за елевација каде е најтешко, дека со компакт и 25-кава позади нема да ми биде сеедно. Дали е возможно во еден ден да се извози до таму и назад и притоа да имам барем саат-два за шетање, или да ја цепкам на два дена-едниот за враќање? Каде на друго место да се сврти освен Широк Сокак?
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.492
Поени од реакции
5.274
Некој што бил СК-БТ да пише?

Ми треба повеќе инфо. Ако има некој рута и да спомне за елевација каде е најтешко, дека со компакт и 25-кава позади нема да ми биде сеедно. Дали е возможно во еден ден да се извози до таму и назад и притоа да имам барем саат-два за шетање, или да ја цепкам на два дена-едниот за враќање? Каде на друго место да се сврти освен Широк Сокак?
До Битола и назад во еден ден само со роуд додека со МТБ или Хибрид е скоро невозможна мисија освен ако не е од најлесните карбонски па да извадиш просек 23 до 24 без времето за паузи.Со роуд е проблем што за да не изгубиш време по стариот пат за велешко таа делница да ја поминеш по автопат па потоа да се спуштиш и продолжиш по стариот пат за Градско.Главен превој ти е Плетвар каде натаму имаш околу 26км искачување додека за назад се околу 10км.Потоа спрема Битола е рамен патот со многу минимална елевација која и не се приметува.
 
Член од
7 јуни 2013
Мислења
158
Поени од реакции
86
До Битола и назад во еден ден само со роуд додека со МТБ или Хибрид е скоро невозможна мисија освен ако не е од најлесните карбонски па да извадиш просек 23 до 24 без времето за паузи.Со роуд е проблем што за да не изгубиш време по стариот пат за велешко таа делница да ја поминеш по автопат па потоа да се спуштиш и продолжиш по стариот пат за Градско.Главен превој ти е Плетвар каде натаму имаш околу 26км искачување додека за назад се околу 10км.Потоа спрема Битола е рамен патот со многу минимална елевација која и не се приметува.
Како е во споредба патот од кај Мермерното езеро? Гледам дека е скоро ист во елевација. Пред делницата за Богомила, од Извор па се до Прилеп?
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.492
Поени од реакции
5.274
Како е во споредба патот од кај Мермерното езеро? Гледам дека е скоро ист во елевација. Пред делницата за Богомила, од Извор па се до Прилеп?
Дервен избегни го по секоја цена ако сакаш надворешните гуми да си ги сочуваш.Се е песок а од страната на Извор оштри ситни камења што оштетуваат гуми.Еднаш возев од Прилеп до Извор и никогаш повеќе.На предната надворешна ми се појави дупка и морав дома да ја сменам.Далеку подобра варијанта ти е после Богомила пред Нежилово лево нагоре и имаш околу 5км неасвалтиран пат а после се е асвалт.
 
Член од
7 јуни 2013
Мислења
158
Поени од реакции
86
Дервен избегни го по секоја цена ако сакаш надворешните гуми да си ги сочуваш.Се е песок а од страната на Извор оштри ситни камења што оштетуваат гуми.Еднаш возев од Прилеп до Извор и никогаш повеќе.На предната надворешна ми се појави дупка и морав дома да ја сменам.Далеку подобра варијанта ти е после Богомила пред Нежилово лево нагоре и имаш околу 5км неасвалтиран пат а после се е асвалт.
Значи Плетвар. Дозволено е од таму со точак? Колку проценти беше успонот? Каде по пат можам да наполнам вода пред Плетвар?
За колку време би се извозел патот до таму?
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.492
Поени од реакции
5.274
Значи Плетвар. Дозволено е од таму со точак? Колку проценти беше успонот? Каде по пат можам да наполнам вода пред Плетвар?
За колку време би се извозел патот до таму?
Дозволено е, успонот е околу 7% во вториот дел а вода можеш да наполниш кај ресторанот од десна страна пред врвот.Со МТБ нормално возење од центар на Скопје до Плетвар е околу 8 часа а со роуд 25% пократко време.
 
Член од
17 јануари 2021
Мислења
4
Поени од реакции
0
Nekoj za do vodno,guranje do vrv,pa nadole spustame crvenata,penzija...?
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.186
Поени од реакции
34.419
Има некој за вожња сабајле околу 5:30-6? Накај Петровец, Марков Манастир или можда Радуша?
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.186
Поени од реакции
34.419
А за утре сабајле? :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom