Заеднички финансии во врска или брак

Дали имате заеднички "фонд"?


  • Вкупно гласачи
    117

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
заедничко само со фамилијата (брат, сестра, братучеди). Бракот е надмината работа во современиот свет. Секој посебно се знае.
 
B

Bafra

Гостин
Зборуваш за македонските плати? :)
Пробајте неколку месеци па види го ефектот :cool:
Се мисли на: колкава ти е чергата , толку испружи ги нозете.
Професор на факултет во МКД и професор во Холандија имаат различна висина во платите ама горе/доле исти работи можат да си дозволат
( македонскиве дури и повеќе пред да ги отвореа приватните факултети :D)
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Колку и жените да делуваат еманципирано, сепак реално е дека во маркети, продавници, бутици, повеќето жени се вртат кон мажот и очекуваат тој да ја плати сметката, без разлика за кој се продуктите што се купени. Обратната ситуација скоро никогаш не се случува.

Тоа делува смешно доколку жените надмено тврдат дека се еднакви со мажите, затоа што тоа однесување воопшто не покажува еднаквост.

Освен тоа, става голем притисок врз мажите ( за кој воопшто не се зборува во јавноста) тие да работат било што што ќе им обезбеди поголема плата само за да можат да бидат подложени на помало или поголемо цедење.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.120
Поени од реакции
15.931
Јас плаќам еднаква кирија со дечко ми, струја, вода, сметки. Јадење исто. Не правам конкретна сметка за јадење, да земам сметката и со дигитронче да делам за јадење зашто тоа е мизерно, али нити еден од двајцата не плаќал секогаш се. Можам да дозволам да части понекогаш кога сме излезени.
Нити јас му купувам кошули, панталони (ако не сум намислила за поклон), нити тој мене шминки, облека и слично.

Ако некој ве дере да им купувате алишта, тогаш нека ве дерат. Во глобала, тоа се вика основна култура и ако од дома не ве научиле, цел живот ќе си чекате на друг. Тоа веќе се вика паразит.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.037
Поени од реакции
15.630
Пари у брак на купче, сметки, храна и други трошкови и после се делат. Нормално, мораш да имаш и црн буџет, лично твој, за секој случај и секаква пригода. А да и дадеш на жена да располага со пари е исто како да вработиш педофил во градинка, попара прави.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.702
Поени од реакции
24.170
Пари у брак на купче, сметки, храна и други трошкови и после се делат. Нормално, мораш да имаш и црн буџет, лично твој, за секој случај и секаква пригода. А да и дадеш на жена да располага со пари е исто како да вработиш педофил во градинка, попара прави.
Гледаш ли како генерализираш? Дома јас средувам сметки, правам математики и напињам за заштеда. Ами сега?
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.037
Поени од реакции
15.630
Гледаш ли како генерализираш? Дома јас средувам сметки, правам математики и напињам за заштеда. Ами сега?
Јбг, балкански синдром.

Мојот коментар не беше нужно со малициозна конотација. Имам впечаток дека жените некако се губат во тие математики, па земи ова на кредит, па она на кредит, па трето на кредит, четврто, петто, мала била ратата као. Да, мала е, а кога ќе собереш се на куп, отиде една плата и више на кредити. Зборам за работи за дома, не за терање лични кејфови.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.702
Поени од реакции
24.170
Јбг, балкански синдром.

Мојот коментар не беше нужно со малициозна конотација. Имам впечаток дека жените некако се губат во тие математики, па земи ова на кредит, па она на кредит, па трето на кредит, четврто, петто, мала била ратата као. Да, мала е, а кога ќе собереш се на куп, отиде една плата и више на кредити. Зборам за работи за дома, не за терање лични кејфови.
Ги има многу такви, не викам не. Мене лично, поради трауми од минатото, ме фаќа паника да бидам во минус или да должам пари на банка, или на било кој. Работи за дома? Па јас го опремив цел стан со фини ствари за кои претходно сум мозгала и сум правела математики дали и како да си ги дозволиме. Јас земам точакот и одам да пазарувам од најевтиниот маркет што е најдалеку од сите маркети, само затоа што не ми се фрлаат непотребно еден куп пари за нешто што можам да го најдам поевтино, а веројатно и со подобар квалитет. Него да го пуштам, оди во првата продавница, која патем е најскапа и има најсиромашен избор. Пушти ти балкански синдром и Сусаро муабети, гледај ме мене. :icon_lol:

Иначе за финансии, отсекогаш ни биле заеднички, сега имам влезено во некој шведски филм и глумам дека парите се поделени на мои и твои, ама пак на крајот излегува сѐ заедничко.

Познавав пар што до денар „делеа“, во смисла ќе купат една Кока Кола и машкиов ѝ вика на девојкава: ми должиш 35 денари. Ова е лудо! Ми нема никаква топлина и не ме асоцира на единство.


Ти си машкото у врската, затоа:icon_lol:
Децо, ај бе не се мешај во муабети за возрасни.
 
B

Bafra

Гостин
Него да го пуштам, оди во првата продавница, која патем е најскапа и има најсиромашен избор.
Тука не го земаш во предвид трошокот ВРЕМЕ.
Сега незнаеме што работи сопругот но сигурно рмба повеќе од 8ч.
Тој ако го троши слободното време и тоа малку што го има за да иде до најдалечниот маркет а за тоа време може други работи да заврши тогаш е во право што иде во најблискиот. Затоа пак ти, ете внимаваш на буџетот за разлика од повеќето жени. Ама и ти пресметај што доколку тие 2ч се посветиш да заработиш што ти е поисплатливо.

Жена колку што може со игла да изнесува од дома, маж и со камион да носи пак нема да е доволно.

Богатите и тие знаат кај има ефтини работи ама место да идат во 3 маркети и да потрошат 2ч плус во возење/бирање тие обично одбираат на едно место поскапо се да купат ама заштеденото време повеќето ќе го искористат продуктивно. Така да факторот цена не е единствен критериум.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.702
Поени од реакции
24.170
Тука не го земаш во предвид трошокот ВРЕМЕ.
Сега незнаеме што работи сопругот но сигурно рмба повеќе од 8ч.
Тој ако го троши слободното време и тоа малку што го има за да иде до најдалечниот маркет а за тоа време може други работи да заврши тогаш е во право што иде во најблискиот. Затоа пак ти, ете внимаваш на буџетот за разлика од повеќето жени. Ама и ти пресметај што доколку тие 2ч се посветиш да заработиш што ти е поисплатливо.

Жена колку што може со игла да изнесува од дома, маж и со камион да носи пак нема да е доволно.

Богатите и тие знаат кај има ефтини работи ама место да идат во 3 маркети и да потрошат 2ч плус во возење/бирање тие обично одбираат на едно место поскапо се да купат ама заштеденото време повеќето ќе го искористат продуктивно. Така да факторот цена не е единствен критериум.
Ма ептен сте продуктивни вие мажите, да си ибете... :D
Знаеш што е интересно? Многу мажи со кои сум разговарала за ова ми го дале истиот одговор, „време“. А кога го имаш целото време на светот, кој е одговорот?
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.037
Поени од реакции
15.630
А кога го имаш целото време на светот, кој е одговорот?
Енергијата, т.е. калориите што ќе ги потроши за да отиде до најдалечниот маркет, за да ги надокнади истите преку храна кошта поише од тоа да отиде до најблискиот маркет со што ќе потроши многу помалце калории кои со помалку храна ќе се компензираат ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom