Заеднички финансии во врска или брак

Дали имате заеднички "фонд"?


  • Вкупно гласачи
    117

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Да ме посоветува може. Прифаќам добронамерен совет, размислувам на темата и одлучувам. Ама некој да одлучува во мое име? Ни родителите мои одамна ја немаат таа привилегија.
Не во смисла на одлучување- "Жено, денес нема да идеш на кафе со пријателките и крај" или "Го продавам станот, ќе седиме под кирија негде". Зборам за меѓусебно давање совети кога е потребно, кој е од значење за двајцата, не да се меша партнерот во личните работи на другиот, нормално.
Не може жена на маж да му кажува што да прави на работа и обратно. Тоа е веќе мешање. Или кога ќе се врати тој од работа, жената му ја продала колата од чиста мира :)
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Не во смисла на одлучување- "Жено, денес нема да идеш на кафе со пријателките и крај" или "Го продавам станот, ќе седиме под кирија негде". Зборам за меѓусебно давање совети кога е потребно, кој е од значење за двајцата, не да се меша партнерот во личните работи на другиот, нормално.
Не може жена на маж да му кажува што да прави на работа и обратно. Тоа е веќе мешање. Или кога ќе се врати тој од работа, жената му ја продала колата од чиста мира :)
Значи мажот не е глава на семејството, ништо не одлучува и решава сам, ниту е жената глава, ништо не одлучува и решава сама - се подразбира во семејството и за семејните работи. Се е ствар на договор.
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
Искуството ми кажува дека секој треба да има свои пари и плус да имаат заеднички пари. Значи, заедничко плаќање на сметките, а задоволствата посебно. Никој да не се чувствува одгледуван од другиот, или полошо, подреден.
Во случај кога едниот заработува, а другиот не, тогаш оној кој заработува да не ја зема моќта во раце. Никогаш да не изусти дека има повеќе, дека другиот му троши. Се се случува во животот. Се менуваат работите. Одгледувачот може да стане одгледуван. Парите не значат ништо кога има со кој да ги делиш. Највеќе кавги сум за она што најмалку ми значи, парите.
Мајка ми вика дека нешто мора да ти фали во животот, а најдобро е да ти фалат пари. Не љубов, не член на семејството, не среќа, не здравје.
Сум пробала да делам сметки. Косата ми се креваше за секоја фискална.
Сум пробала да чувам заедно па да трошиме се заедно. Испадна дека едниот троши повеќе, другиот заработува повеќе. Немаш кеш на крајот на месецот, а поим немаш кај отишле.
Сум пробала да не се замарам за пари, и пак немав.
Сум пробала единствено јас да се замарам за парите, и излегува дека премногу контролирам.
Нема рецепт. Зависи кој како може.
 
Член од
12 март 2008
Мислења
1.029
Поени од реакции
711
Шо знам, ја сум у некоја чудна ситуација. Со девојка ми делиме многу работи, да не речам сите. Никаков проблем немаме со заедничко штедење, заедничко трошење. Нема ни ред кој кога ќе потроши или што ќе потроши. Многу е поубаво кога имаш човек со кој можеш да споделиш се. Не ни поставивме некои правила или насоки. Сум бил у врска коа за секоја пијачка до денар сум бил у ситуација да делам. Не ми се допаднало баш. Многу е глупо коа си у врска и седнуваш на кафе, ручек или било што и кога ќе дојде сметката, ти вадиш пари, па девојката ти враќа или обратно. Ако си у врска со некој и го сакаш не глеам причина зашо не би се усогласиле парите да заеднички се трошат и штедат. Пари се да ги е*ам, доаѓаат и си одат.
 
Член од
24 јуни 2014
Мислења
19
Поени од реакции
56
Kaj nas parite ne odat vo kupche no sepak imame opredeleno koj shto ke plaka. Bidejki maz mi zarabotuva duplo poveke od mene normalno deka i troshi poveke. Toj e zadolzen za plakanje na kredit za stanot i kolata ( i se okolu kolata, benzin, garaza, popravki ) plus hrana i ostanati raboti sto se kupuvaat od supermarket.
Jas sum zadolezena za plakanje na struja, voda, plin, telefon, kabelska, internet, zenata sto ni gi cuva decata i plus shkolarina sekoj mesec.
Ona shto ni ostanuva na dvajcata si go troshime kako sakame bilo za nas samite ili za shetanje so decata, za pokloni itn bez pritoa da davame otcet.
Porano koga jas ne rabotev maz mi mi davase mesecno odredena suma na pari koja ne bese nesto mnogu, no sepak ne bev nikogas dovedena vo situacija da molam ili da mu baram.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.732
Поени од реакции
24.350
Kaj nas parite ne odat vo kupche no sepak imame opredeleno koj shto ke plaka. Bidejki maz mi zarabotuva duplo poveke od mene normalno deka i troshi poveke. Toj e zadolzen za plakanje na kredit za stanot i kolata ( i se okolu kolata, benzin, garaza, popravki ) plus hrana i ostanati raboti sto se kupuvaat od supermarket.
Jas sum zadolezena za plakanje na struja, voda, plin, telefon, kabelska, internet, zenata sto ni gi cuva decata i plus shkolarina sekoj mesec.
Ona shto ni ostanuva na dvajcata si go troshime kako sakame bilo za nas samite ili za shetanje so decata, za pokloni itn bez pritoa da davame otcet.
Porano koga jas ne rabotev maz mi mi davase mesecno odredena suma na pari koja ne bese nesto mnogu, no sepak ne bev nikogas dovedena vo situacija da molam ili da mu baram.
И вие како Швеѓаните. :)

Јас како што сум научила од моите, така си го научив и партнерот. Без разлика кој колку носи дома, парите на купче. Ми се допаѓа и ова од цитатов, али би ми било чудно да го правам.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.960
Поени од реакции
3.666
Кај мене функционира принципот ,,секој става во купот колку заработува а зема од купот колку му треба,, секако ова кога се работи за тековни, секојдневни трошоци за себе и домот а кога се работи за некој поголем трошок нормално се кажува дека ке се земе поголема сума од купот за тоа и тоа.... Неможе во семејството секој да има свој буџет, да се делат сметки, да се гледа кој колку заработува, некој да биде чувар на кесето и слично.... Делење на сметки во семејството и разграничување на мои и твои пари е апсурдна работа. Ако јас заработувам многукратно повеке од сопругата ако делиме сметки и мои и нејзини пари тогаш јас ке треба да живеам како бог а таа не ке може да ја плати ниту својата половина од тековните семејни трошоци што е апсурдно и смешно. Или ако едниот е чувар на кесето па на другиот да му брои и одобрува како овој да е прваче па ајде еве ти за бурек, сокче..... Секој треба да има чувство за тоа колкави се можностите и трошењето и начинот на живот да го прилагоди на тие можности без другиот да му води контрола.
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Не е ни битно кој плаќа сметки, битно е да се покриени трошоците. Ако јас платам, кога ќе ми снема пари, барам од партнерот и тоа е тоа. Исто и он. Без разлика кој колку заработува. Кој прв ја потроше платата бара од другиот. Исто и за на одмор. Колку пари имаме заедно, толку музика. Нема мои, твои заеднички се. Ова доаѓа како едно купче, само што не се сите пари на едно место. :)
Пари се на крај, краева, за трошење се. Многу други работи се побитни во една врска или брак од нив. Без разлика колку и да заработуваме, ако не можеме да ги уживаме заедно, тури му пепел.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
74
Поени од реакции
82
И вие како Швеѓаните. :)

Јас како што сум научила од моите, така си го научив и партнерот. Без разлика кој колку носи дома, парите на купче. Ми се допаѓа и ова од цитатов, али би ми било чудно да го правам.
Не се секирај многу, исто ти е. Кога ќе те шутне, може да ти ги земе вишокот од парите назад.
 

Marchelo93

Дипломиран Џаболебар
Член од
10 јули 2011
Мислења
1.931
Поени од реакции
1.997
Ауу ќе биде тешко коа ќе се оженам у пм..Ќе падне крв дур се спогодиме со невестата околу годишниот буџет.Црн Понеделник гомна да јаде.Ваљда јас ќе купувам храна(не оставам жена да ми кажува што да јадам),сметки пропорционално ќе делиме,ќерката све јас ќе и купувам,а ако раѓа мушки сама нека си ги финансира.И 5% од платата од секој месец во буџет за црни дани):icon_mrgr:
 
B

Bafra

Гостин
Совети од книгата "Најбогатиот трговец од Вавилон":
- 10% од платата платете си на себе си (штедете ги)
- 60% од платата за фамилијата (режиски трошоци,храна итн итн)
- 30% тие се за ваш личен луксуз .
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.732
Поени од реакции
24.350
Совети од книгата "Најбогатиот трговец од Вавилон":
- 10% од платата платете си на себе си (штедете ги)
- 60% од платата за фамилијата (режиски трошоци,храна итн итн)
- 30% тие се за ваш личен луксуз .
Зборуваш за македонските плати? :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom