Заеднички финансии во врска или брак

Дали имате заеднички "фонд"?


  • Вкупно гласачи
    117

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Ме интересира дали заеднички со партнерот ги планирате финансиите и како?
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Незнам како би било да се делат трошоци во брак ... сепак сите пари се за едно место во кое се двајцата нели? Гласав за првата опција и мислам дека така треба да биде. 8)
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Првата опција би ја играл и јас дефинитивно во брак, нормално со по некој фонд за посебен џепарлак. Во врска играм на самофинансирање со кофинансирање! :)
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Да, да џепарлак во секој случај, и секако ако дозволува ситуација секој сам да си го заработува, за да не се осеќа никој омаловажен ... а за врска дефинитивно секој сам ... освен ако не живеат под ист покрив :lol: :wink:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Заеднички буџет, ама сега за сега само јас заработувам! Заедно арчиме, јас сакам да штедам, а не знам како, а она сака да штеди, а арчи на домите ни! Така што секогаш сме скоро на ич, се обидуваме да планираме, ама не ни успева!
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Заеднички буџет за фоајето а секој за себе си троши колку што сака. Подароците се друга приказна : кај мене секој секому дава.
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
Sekako deka zaednicki budget , so ima veze koj kolku nosi doma ili pa troshi , bitno da se deli . Nikogas ne bi ni pomislila na delena ekonimoja .
Ke vi kazam eden primer zapadski imam drugarka zivej so deckoto , toj e inginer , taja studentka , go delat friziderot gorniot sprat e nejzin i ko i treba nesto primer mleko za kafe prasva dali e ok da zemi a pa toj ludako zema pojke pari i koga nema taja i pozajmuva primer za na kino za izlez a ova za mene e da go tepas so kamshik..
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
glasav za prvoto bidejki kaj mene e taka.nema delba koj kolku zaraboti ne e vazno se vleguva vo edna kasa i naravno taka po moe funkcionira eden brak,no vo Germanija 95% od brakovite ili zaednicite sekoj za sebe raboti se deli stan,hrana,ako eden denes kupi marmelada drugiot mora da mu dade pola od cenata da ti e**m takov zivot :?
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
ragazza напиша:
Sekako deka zaednicki budget , so ima veze koj kolku nosi doma ili pa troshi , bitno da se deli . Nikogas ne bi ni pomislila na delena ekonimoja .
Ke vi kazam eden primer zapadski imam drugarka zivej so deckoto , toj e inginer , taja studentka , go delat friziderot gorniot sprat e nejzin i ko i treba nesto primer mleko za kafe prasva dali e ok da zemi a pa toj ludako zema pojke pari i koga nema taja i pozajmuva primer za na kino za izlez a ova za mene e da go tepas so kamshik..
Само кого да го тепаш, него или неа? :)
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Jas mislam nea da ja tepas ... toj ne e kriv sto mu prifaka taa takov odnos :wink:
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
Kako so veli cicko Balasevic
To ne bira pamet , nego srce
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Ако го слуша срцето, а го занемарува мозокот што и вели, може да доживее и срцев удер.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom