Загатки

Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Човек го носат на суд и сеа да му пресудат. Му викаат ќе ти дадеме 2 лифчиња. На едно пишува смрт на друго живот. Кое ќе го извлечеш тоа ќе ти биде пресудата. Арно ама судиите без да знае човекот на двете напишале смрт. Човекот извлекол едно и овие го пуштиле. Како?

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
го земал ливчето и го сокинал? чим останало смрт ќе се претпостави дека извлечил живот.
 
Член од
24 ноември 2013
Мислења
216
Поени од реакции
268
го земал ливчето и го сокинал? чим останало смрт ќе се претпостави дека извлечил живот.
Го голтнал, ама исто е се признава
Имате народна приказна снимена врз база на оваа загатка

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
 
Член од
24 ноември 2013
Мислења
216
Поени од реакции
268
Треба да изодиш 10 метри од точка А до Б. Што ќе направиш за да одиш бесконечно долго кон точка Б без да застанеш?
 
Член од
24 ноември 2013
Мислења
216
Поени од реакции
268
Ќе цупкаш во место.
Не. Значи треба да одиш напред накај Б.[DOUBLEPOST=1554984497][/DOUBLEPOST]
Чекор напред, два назад...
Па така ќе се вратиш назад до А. :neetaka:[DOUBLEPOST=1554984547][/DOUBLEPOST]Еве ви помош. Одговорот е повеќе теоретски него практичен.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.610
Поени од реакции
21.818
Појма немам за точка А и Б. Не ми доаѓа ништо на ум.

Али кога сме кај загатки : Набројте три дена едноподруго без да користите Понеделник,Вторник,Среда,Четврток,Петок,Сабота или Недела.
 
Член од
24 ноември 2013
Мислења
216
Поени од реакции
268
Појма немам за точка А и Б. Не ми доаѓа ништо на ум.

Али кога сме кај загатки : Набројте три дена едноподруго без да користите Понеделник,Вторник,Среда,Четврток,Петок,Сабота или Недела.
Денес,Утре,Задутре. И дај некои потешки не вакви аматерски :D
 

THE-Boss

The Winter is coming
Член од
5 јануари 2014
Мислења
707
Поени од реакции
1.018
Треба да изодиш 10 метри од точка А до Б. Што ќе направиш за да одиш бесконечно долго кон точка Б без да застанеш?
Ќе одиш во спротивна насока.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.888
Поени од реакции
7.875
Треба да изодиш 10 метри од точка А до Б. Што ќе направиш за да одиш бесконечно долго кон точка Б без да застанеш?
Ќе одеш постојано по половина пат од тоа што ти останало. Првиот пат 5 метри, вториот 2.5 метри итн итн ќе одиш бесконечно
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Ќе одеш постојано по половина пат од тоа што ти останало. Првиот пат 5 метри, вториот 2.5 метри итн итн ќе одиш бесконечно
како тоа првиот пат. вториот пат.
ако не сакаш да стигнеш може и по пикометар на ден да одиш. ама на крај ќе стигнеш да некоја податомска мерка каде што не може веќе да се деле.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.888
Поени од реакции
7.875
како тоа првиот пат. вториот пат.
ако не сакаш да стигнеш може и по пикометар на ден да одиш. ама на крај ќе стигнеш да некоја податомска мерка каде што не може веќе да се деле.
Се надевам го имаш одговорот каде се наоѓа бесконечноста или која е последната цифра на ПИ бројот.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.081
Поени од реакции
11.475
Се надевам го имаш одговорот каде се наоѓа бесконечноста или која е последната цифра на ПИ бројот.
Помалку од планковата должина (1.6 х 10 ^ -35 м) не можеш да измериш ради квантниот ефект, Хоре во случајов е во право, има лимит до колку можеш да делиш на половина.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.888
Поени од реакции
7.875
Помалку од планковата должина (1.6 х 10 ^ -35 м) не можеш да измериш ради квантниот ефект, Хоре во случајов е во право, има лимит до колку можеш да делиш на половина.
Доколку земеме теоретски, ништо не ме спречува да делам до бесконечност на половина, тоа е и идејата на задачата, а не дека стапалото ти е 40цм па ќе го нагазиш десеттиот метар кога тогаш
 

Kajgana Shop

На врв Bottom