Загадувањето не сопира, секоја година нови 4.500 заболени од рак!

Член од
12 март 2009
Мислења
19.800
Поени од реакции
15.715
Доволно е само да не потпише договор за согорување на медицински-хемиски отпад со мафијашки италијански фирми формирани два дена пред потпишување, и оп, автоматски е бољи од Коце.
Заев: На Дрисла нема радио-активен отпад, се прават анализи
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.690
Поени од реакции
12.082
Ременски бара предвремен распуст на децата и забрана за движење на возила.
http://ako.mk/пратеничката-ременски-бара-итни-мерк/

Треба да ги забранат и т.н. протести по сообраќајниците, кога 10 лица си играат играчки со илјадници возила и здравјето на луѓето.
 
Последно уредено:
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.707
Поени од реакции
6.824
Над 600 синоќа у Карпош? Убаво се наталожило ноќеска...
 
S

silmarillion

Гостин
Денес идеме појако со заеднички сили, ставај у тоа ќумбињата по дома дупло поише гуми, Дрисла Железара и Усје нека појачаат на радиоактивното срање и медицинскиот отпад, ние сите сложно у нашите дизел коли со бесно турирање на црвено. Мислам дека ако се сплотиме како една единка можеме заеднички да оствариме врвен успех и да ја преминеме менталната бариера од 1000ка. После самото небото ни е лимит, преку капела.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Мислам дека минатите години имаше над 1000. Ама не ми текнува дали беше просекот AQI или pm2.5/pm10.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.802
Мислам дека минатите години имаше над 1000. Ама не ми текнува дали беше просекот AQI или pm2.5/pm10.
Лани во февруари во Карпош беше 1218 за 10пм (има скриншотови).
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.122
Поени од реакции
35.042
Градските власти ни се неспособни без разлика од која партија доаѓаат, немаат никаков план, и не знаат како да го решат проблемот со загадувањето. Но тоа не значи дека ние како граѓани не сме тешки сељачишта и никој од нас не сака да се смени, и сите чекаме некој друг да дојде и да не го реши проблемот. Сите зборат како у Ново Лисиче било загадено, а после тоа зима пали кола и вози до Центар за до работа. Притоа иде сам, и глави у ненормална гужва у Аеродром, троши 5 литри нафта, свири и пцуе зашто баш тогаш морало секој сам во кола да иде на работа. За враќање е исто, уште 5 литри нафта, нервози и пцуење и стига дома и јаде гомна колку е загадено у Скопје. Никој не сака да се смени, никој не сака да иде пешки или со точак 2-3 километри до работа, никој не сака да користи јавен превоз. Сите сакаат да возат ефитин дизел, да се греат у кола у зима и да користат клима у лето, и притоа да дишат чист воздух како да се на Пелистер качени. Епа ебете си матер !
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.786
Поени од реакции
29.223
Лани во февруари во Карпош беше 1218 за 10пм (има скриншотови).
,,,,sega vo karposh cvetaat kokichinja,,,pa duri i lalinjata se na mislat da procvetaat,,,
,,,,siromashkite slushnale deka nekoja superiorna administracija e na vlast,,,t.e narodna vlast,,,,
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.802
,,,,sega vo karposh cvetaat kokichinja,,,pa duri i lalinjata se na mislat da procvetaat,,,
,,,,siromashkite slushnale deka nekoja superiorna administracija e na vlast,,,t.e narodna vlast,,,,
Сега е 300, вчера беше скоро 600.
Што не се вратиш у Тетово, ако ти е срање у Карпош? Барај им на Албанците замена, они да ти го вратат живеалиштето во Тетово, а ти нив ова во Карпош.
Таму е осетно боље од кога го затворија Југохром. Пред да го затворат идеше до кај 900, сега е боље од сите скопски мерни единици.[DOUBLEPOST=1513340639][/DOUBLEPOST]
... и сите чекаме некој друг да дојде и да не го реши проблемот.
Ја не очекувам некој друг да ги решава проблемите во Македонија, туку тие што се на власт, т.е. господинот Бејли.
(а у ствари нас ни треба господинот Бели)
 
Последно уредено:

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.786
Поени од реакции
29.223
Сега е 300, вчера беше скоро 600.
Што не се вратиш у Тетово, ако ти е срање у Карпош? Барај им на Албанците замена, они да ти го вратат живеалиштето во Тетово, а ти нив ова во Карпош.
Таму е осетно боље од кога го затворија Југохром. Пред да го затворат идеше до кај 900, сега е боље од сите скопски мерни единици.[DOUBLEPOST=1513340639][/DOUBLEPOST]Ја не очекувам некој друг да ги решава проблемите во Македонија, туку тие што се на власт, т.е. господинот Бејли.
(а у ствари нас ни треба господинот Бели)
,,,,si se zaebal ili si veke vo terminalna faza,,,
,,,zoshto da se vrakam vo Tetovo koga sum veke nad 60 g Skopski mangup i Centarsko dete,,,neshto znaesh ama ne se,,,a ne ke bide losho da si poglednesh krshtenicite na tatkoti i plemeto ti pa ti da odish natamu i da oslobodish mesto,,,bez tebe sigurno vozduhov vo Skopjevo ke bide pochist,,,i dosta izigravashe blesavog majmuna,,,,
,,,,na takvi kako tebe nesposobni i retardi sekogash im e potreben nekoj pa bilo toa i nekoj belosvetski bejli,,,za sam neshto da napravish ne te biva ni za svinska,,,
,,,,ovoa ko za pochetok ,,,
,,,,i daj prestani da dishesh ne go troshi kislorodot na pokorisni sushtestva,,,
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.802
,,,,si se zaebal ili si veke vo terminalna faza,,,
,,,zoshto da se vrakam vo Tetovo koga sum veke nad 60 g Skopski mangup i Centarsko dete,,,neshto znaesh ama ne se,,,a ne ke bide losho da si poglednesh krshtenicite na tatkoti i plemeto ti pa ti da odish natamu i da oslobodish mesto,,,bez tebe sigurno vozduhov vo Skopjevo ke bide pochist,,,i dosta izigravashe blesavog majmuna,,,,
,,,,na takvi kako tebe nesposobni i retardi sekogash im e potreben nekoj pa bilo toa i nekoj belosvetski bejli,,,za sam neshto da napravish ne te biva ni za svinska,,,
,,,,ovoa ko za pochetok ,,,
,,,,i daj prestani da dishesh ne go troshi kislorodot na pokorisni sushtestva,,,
LoL, Не. не си центарско дете и не си 60 години тука, многу помалку си, али тоа не е битно сега.

Битно е тоа што во општинава во која се досели, има комуњарска власт, далеку поголемо загадување од Тетово и други неподобности, поради кои гледам во погорниот пост, со право се жалиш. Па си реков, нели е боље назад?
Таму нема комуњарска власт, туку власт на која си се навикнал и која, на крајот од краиштата, беше во коалиција со господинот Груевски, а воздухот е доста почист од порано. Не е чист, али доста е почист од што беше. Ние тука, лани имавме 1218, али претпоставувам дека без Дрисла-слободно-гори-што-сакаш-моментот (на господинот Трајановски), оваа година нема до толку да рипне. Мада, млада е ноќта сеуште. Ќе видиме.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom