Загадувањето не сопира, секоја година нови 4.500 заболени од рак!

Член од
12 март 2009
Мислења
19.917
Поени од реакции
15.902
и на корисниците на централно парно и на градските татковци по 100%. Како да некој сака да се грее на нафта, ќумур или дрва.
па сакаат, има исклучени од градско парно а не се греат на струја..
Пренатрупаност со згради и население е релативна работа... ете во Тетово депонијата е во самиот град за да не се загади некое село...
Во Ново Лисиче зградите се од 80-тите, раздвоени, со игралишта.. ама е во дупка и пак е загадено... сум бил во Припор, на брдото, ќе влезеш межу лепенките и ќе се угушиш од дим од ложење, оџаците никогаш не ги чистат а и кој знае со што се ложат...ама тоа си е нивно локално загадување..
хоризонталното струење не може никако да го запреш, во Охрид има улички каде масовно се урбанизираат куќите, се дигаат и сега имаме улички како тунели, но ветерот кога ќе дувне од Ресен уште посилен е... Проблемот е ако НЕМА вертикално струење, температурна инверзија..
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
Колку чади од депонииве низ Македонија, како апачи да напаѓаат.
па сакаат, ..
и јас истото го велам де, казните треба да ги платат градските власти.
 
Последно уредено:

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
https://justpaste.it/drisla

Се извинувам ако веќе е постирано
Ма нема везе ова.
Ти извинувај се, место овој да се извини што замајава со оџаците у Припор и да се изгуби од темава.
Битно му е само празна слама да млати, да замајава со офтопик и најважно - власта нема врска со квалитетот на воздухот.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.968
Поени од реакции
8.490
И глас да не сум чул веќе да се буните.

Прегледај го приврзокот 162057
Подобро земи потпали си оган со тој сурогат од весник. Кој сè се нарекува новинар во Македонија, тоа е страшна работа. Кај ѝ се референците и изворите на дотичната што го пишувала тој небулозен текст?

http://www.dnevnik.mk/default.asp?ItemID=052AD32FC5847045B76A7918986304DA

Eве ти извор од WHO (World Health Organization) и смртноста од загаден воздух на 100 000 жители во 2012 година (годината наведена и во Дневник) по земји:

http://www.who.int/gho/publications/world_health_statistics/2016/whs2016_AnnexA_MortalityAirPollution.pdf

Германија 32.5 смртни случаи од загаден воздух на 100 000 жители, Италија 35.3, Полска 68.9, Франција 17.2, Македонија 128.9 смртни случаи на 100 000 жители, што е помеѓу највисоките вредности во светот.
 
Последно уредено:
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.773
Поени од реакции
18.374
па сакаат, има исклучени од градско парно а не се греат на струја..
Пренатрупаност со згради и население е релативна работа... ете во Тетово депонијата е во самиот град за да не се загади некое село...
Во Ново Лисиче зградите се од 80-тите, раздвоени, со игралишта.. ама е во дупка и пак е загадено... сум бил во Припор, на брдото, ќе влезеш межу лепенките и ќе се угушиш од дим од ложење, оџаците никогаш не ги чистат а и кој знае со што се ложат...ама тоа си е нивно локално загадување..
хоризонталното струење не може никако да го запреш, во Охрид има улички каде масовно се урбанизираат куќите, се дигаат и сега имаме улички како тунели, но ветерот кога ќе дувне од Ресен уште посилен е... Проблемот е ако НЕМА вертикално струење, температурна инверзија..
Кој е крив што најголем дел од луѓето сеуште горат дрва и што им дојде под рака? Значи да не идеме 25 години наназад. Еве последниве 10 години зошто никој не направи обид барем да ја прошири мрежата на топлификација, туку субвенционира ложење? И не кажувајте надвор од Скопје не било до толку, секој ден ја возам обиколницана, тоа селата се потонати во облак од чад, додека оџаците не запираат да чурат. Јебига зимска идила, нормално е тоа, сообраќај има многу, трактори возат луѓето.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Nema nikakov zakon nitu kontrola sto se frla vo peckite. Cesto gledam vo gorno lisice ciganite prodavaat na narodot plasticni sisinja po 2-3den kilo. So kur ke mu se na nekoj plasticni sisinja ako ne se za gorenje. Mnogumluge drvata i ogrevot gi stavaat na posledno mesto na spisokot od toa so treba da se kupi i nabavi pravo vreme. Pa taka zimoska vo peckite stavaat se samo drva ne. Ne deka nemaat pari, takov im e mentalitetot. Parite za drva ke gi prokockaat ili ce gi udrat za luksuz.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Пластичните шишиња мислам дека ги откупува една (или неколку фирми) за рециклирање. Им даваат некоја цифра 300 денари за кубик или на килажа иде. Не ги горат, се надевам. Е сега процесот на овие откупувачи каков е, дали е по некои задоволителни еколошки стандарди не сум сигурен.
Опасноста е од горење на пластичната обвивка на кабли, кои се откупуваат по отпадите, како и греење на остатоци од мебел, заменети дрвени прозори, врати, паркет, градежна оплата (која содржи метал и пластика) од градилиштата (најчесто вработените работници си ја земаат по дома)...не сум чул дека воопшто пластиката има калорична моќ за греење.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.917
Поени од реакции
15.902
Nema nikakov zakon nitu kontrola sto se frla vo peckite. Cesto gledam vo gorno lisice ciganite prodavaat na narodot plasticni sisinja po 2-3den kilo. So kur ke mu se na nekoj plasticni sisinja ako ne se za gorenje. Mnogumluge drvata i ogrevot gi stavaat na posledno mesto na spisokot od toa so treba da se kupi i nabavi pravo vreme. Pa taka zimoska vo peckite stavaat se samo drva ne. Ne deka nemaat pari, takov im e mentalitetot. Parite za drva ke gi prokockaat ili ce gi udrat za luksuz.
решението е да има откуп на пластично шише ама 5мкд, па да видам дали ќе се горат исто и откуп на стара иверка и стари гуми
Во Хрватска имаше тепање за отпадни пет шишиња, а пријателка кажува во Холандија во маркетите се задолжени секаква амбалажа да ти ја примат и добиваш пари што ги трошиш во тој маркет...Ние сме богати и кршиме стаклени шишиња за да се дупнат гуми на тие што возат точаци.. а кога ќе произведуваш стакло за тоа скршено шише ќе загадиш бајаги ама малку кој размислува така..
Загадување е и што шлеперишта возат една те иста роба натаму наваму ... на пример се стимулира од самите МКД фабрики носење на пиво во други градови
( не се наплаќа превозот). Во УСА има движења кој заговараат основна храна воопшто да не се транспортира туку да се користи таа од најблизок регион.
Шлеперишта носат кај нас тетрапак млеко од Словенија а нашето се извезува исто се извезува некаде. Ќе дојде ден ќе мора секое непотребно транспортирање да се оданочи со еколошки данок
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Пластичните шишиња мислам дека ги откупува една (или неколку фирми) за рециклирање. Им даваат некоја цифра 300 денари за кубик или на килажа иде. Не ги горат, се надевам. Е сега процесот на овие откупувачи каков е, дали е по некои задоволителни еколошки стандарди не сум сигурен.
Опасноста е од горење на пластичната обвивка на кабли, кои се откупуваат по отпадите, како и греење на остатоци од мебел, заменети дрвени прозори, врати, паркет, градежна оплата (која содржи метал и пластика) од градилиштата (најчесто вработените работници си ја земаат по дома)...не сум чул дека воопшто пластиката има калорична моќ за греење.
Plastikata e kaloricna kolku naftata. Za 2000-3000 den kupues eden ton plasticni sisinja so kaloricna vrednost kolku barem 4-5 kubija drva. Ubedlivo najeftino greenje i zatoa lugeto gi kupuvaat a ne firmi.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.097
Поени од реакции
3.292
Plastikata e kaloricna kolku naftata. Za 2000-3000 den kupues eden ton plasticni sisinja so kaloricna vrednost kolku barem 4-5 kubija drva. Ubedlivo najeftino greenje i zatoa lugeto gi kupuvaat a ne firmi.
Пластиката сега е нешто над 9 денари (со данок е некај 10), пред неколку години беше 12-13 без никакви давачки, а и многу ја имаше (народот не ја собираше),

сега не е исплатливо да се занимаваш со собирање на пластика (освен ако не си вработен во дрисла па да вадеш плус пари)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.864
Поени од реакции
80.456
Македонија е петта во Европа по смртност од ПМ10 честичките
http://www.telma.com.mk/vesti/makedonija-e-petta-vo-evropa-po-smrtnost-od-pm10-chestichkite

Сепак, ефектот од загадувањето во последниве две-три години, мислам дека ќе биде аплициран во наредниве пола деценија. Повторно Македонија ќе биде лидер.

Сепак е лидер (уште сега):
Подобро земи потпали си оган со тој сурогат од весник. Кој сè се нарекува новинар во Македонија, тоа е страшна работа. Кај ѝ се референците и изворите на дотичната што го пишувала тој небулозен текст?

http://www.dnevnik.mk/default.asp?ItemID=052AD32FC5847045B76A7918986304DA

Eве ти извор од WHO (World Health Organization) и смртноста од загаден воздух на 100 000 жители во 2012 година (годината наведена и во Дневник) по земји:

http://www.who.int/gho/publications/world_health_statistics/2016/whs2016_AnnexA_MortalityAirPollution.pdf

Германија 32.5 смртни случаи од загаден воздух на 100 000 жители, Италија 35.3, Полска 68.9, Франција 17.2, Македонија 128.9 смртни случаи на 100 000 жители, што е помеѓу највисоките вредности во светот.

[DOUBLEPOST=1482447419][/DOUBLEPOST]Од последиците на загадениот воздух во македонија годишно умираат од 1000 до 1200 луѓе, заради што Македонија е петта во Европа по стапка на смртност од загаденоста на воздухот преку ПМ10 честичките.

Ова во четврток го истакна експертите, кои учествува на првата научна конференција организирана преку проектот “City Tree”, спроведуван од Еко-свест а финансиски поддржан од Амбасадата на Сојузна Република Германија во Македонија.

„Кога е највисока аерозагаденоста и кога се ниски температурите тогаш доаѓа и врвот на бројот на смртни случаи кај постарите или хронично болните. Мерките за намалување на загаденоста се интра-секторски. Урбанистичкото планирање треба да биде такво да еколошкиот елемент биде важен, што кај нас не е така. Над 90 отсто од возилата во Македонија, во Европа не би ги прифатиле бидејќи користат еколошки необработливо гориво. Потребно е да се внимава и на начинот на кој се греат луѓето во зима. Треба синхронизирана акција“, вели Драган Ѓорѓев од Институтот за јавно здравје.

Според професорот Трајче Стафилов од Институтот за хемија на Природно – математичкиот факултет, најголеми извори на загадување се индустријата, а особено согорувањето на горивата.

„Најголемиот удел е од согорувањата во домаќинствата и индустриските објекти. Можните решенија треба да бидат долгорочни од градските органи на ниво на држава како и Владата, за да се намали ваквата состојба“, вели Стафилов.

Инаку пред Македонија, земји со поголемо загадување на воздухот се Бугарија, Србија, Црна Гора, Романија и Унгарија.
 
Последно уредено:
Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
Генерално цела Македонија е до гуша загадена, во скоро сите населени места. Воздух, вода, почва, храна, ...
http://www.slobodnaevropa.mk/a/28191490.html


Она што погоре се спомна за пластиката. Тешко е можно од икс причини во обични ќумбиња или помали гусени камини кои ги користат домаќинствата да се гори пластика како што се горат дрва или брикети. Може паркет, може делумно иверица, бродски под (сите тие најчесто имаат слој боја, катран или лак), но пластични шишиња па и гума по дома тешко.
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
19.917
Поени од реакции
15.902
https://www.facebook.com/ecoguerilla.mk/videos/1168223189934821/?hc_ref=NEWSFEED
горење на губрето на отворено беше до скоро вообичаено, а може и сега е во селски средини ...[DOUBLEPOST=1482478826][/DOUBLEPOST]ДАЛИ СТЕ СОГЛАСНИ И ЈА ПОДДРЖУВАТЕ ОВАА ИНИЦИЈАТИВА?
https://www.facebook.com/events/702228739933448/permalink/702229533266702/
"Бидејќи не сум воопшто експерт за загадувањето, но имам искуство со општествено делување, ве молам за ваши видувања за следниве два предлога:
1. Законодавна иницијатива за забрана на увоз на отпад во Македонија - мислам дека дури и согорувањето на отпадот да не е главниот загадувач, не гледам економска логика во увоз на обичен отпад. Затоа тука "смрди" на токсичен отпад што може да биде долгорочно многу штетен и во случај да нема видливо загадување.
2. Повик до реномирани светски експерти да дојдат во Скопје, третиот најзагаден град во Европа, за да утврдат кои се најголемите загадувачи. Потоа ќе треба притисок врз власта за тоа да го финансира и да им дозволи пристап. Ако сме креативни, можеби и донатор ќе најдеме."
* -преземено од:
https://www.facebook.com/groups/883203825068334/permalink/1195503503838363/

p.s.
Споделете го прашалников и повикајте ги вашите пријатели на овој евент:
https://www.facebook.com/events/702228739933448/?active_tab=discussion

* - сликата е преземена од:
www.facebook.com/GlobalPublicAlert/photos/a.596025227087646.1073741848.178630692160437/713892568634244
 
Последно уредено:

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.702
Поени од реакции
27.646
Значи, надвор кога ќе вдишиш мислиш штотуку пукнале 20 петарди околу тебе.
Страшно е ова а си играме курот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom