Загадувањето не сопира, секоја година нови 4.500 заболени од рак!

Член од
28 март 2006
Мислења
17.715
Поени од реакции
12.137
Мене што ми е чудно е што на над 300 км квадратни има само 5 мерни места. Друга чудна работа е што од автокоманда, преку железара, чаир, бутел, радишани, словенечка, север, топаана...нема ниедна мерна станица. Затоа ме интересира дали негде има студија која кажува на кој начин го изолирале причинителот и тоа во проценти. И без студија знаевме дека градот си има своја специфична микроклима, инверзии, магли, строго дефинирана ружа на ветерот и според тоа знаевме уште одамна што не чека (темата за Ск 2014, зеленило, администрација и слични теми).
Не знам со кој памет и покрај апелите да се прекине со легализација на дивоградбите, сечење на зеленилото и градење зградурини каде стигнат, енормно доселување во градот, градење на државните институции во центарот, да не се блокира сообраќајот за некојси политичар, да се измени начинот на греење итн итн...и државните и градските власти како за инает се спротивно прават.
 
Последно уредено:
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
http://www.akademik.mk/grad-skopje-najgolemoto-zagaduvane-na-vozduhot-vo-gradot-e-posleditsa-od-nachinot-na-zatopluvane-na-domakinstvata/
Град Скопје: Најголемото загадување на воздухот во градот е последица од начинот на затоплување на домаќинствата
Коце Трајановски, кој денеска ја презентираше студијата.
најголемото загадување на воздухот во Скопје со честички ПМ10 потекнува од затоплувањето на домаќинствата,
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.885
Поени од реакции
15.844
има една друга рашамонијада , што е поштетно, ПМ10 или ПМ2,5, да не кажуваме за азотните оксиди ??
Пишав во средно кога учев во техничко, каква прашина имаше во работилниците, во ковачница кршевме кокс, во ливница песок, калапи и растопен метал, заварувачко и фарбарско .. а кога ќе дојдеш дома ложење на јаглен, дрва само за потпала ( во центар на Скопје, кај Градска болница живеев)... Е не ложевме со иверица пошто тогаш немаше иверица ...во 70-тите купивме термопечка, а мислам 76а и парно воведоа
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.715
Поени од реакции
12.137
Вакви мерења и истражувања се како топла вода. Веќе постојат, објавени индикатори и публикации во врска со загадувањето од 2003та наваму. На страната на МОЕПП или
http://www.igeografija.mk/Portal/?p=4711

Властите на Пекинг затвораат или ограничуваат со работа 1200 фабрики. колку ли згради имаат овие:несвест:
http://kajgana.com/peking-zatvora-1200-fabriki-poradi-zagaduvanjeto
Пекиншките власти прогласија алармaнтна состојба во петокот вечерта поради смогот кој го зафатил целиот север на Кина и најавија дека предупредувањето ќе трае до среда.
Тоа значи ограничувања во сообраќајот и во градежниот сектор, како и можно затворање на училиштата и градинките, и некои здравствени установи.
Втората најголема економија во светот со соочува со загадувањето коешто е последица на забрзаниот економски раст изминатите децении.
Властите на Пекинг на почетокот од 2016 година најваија дека ќе затворат околу 2.500 мали компании загадувачи, во борбата против загадувањето на воздухот.
Загадувањето во Кина е многу чувствителна тема, и секоја година се одржуваат илјадници протести поради загриженоста во врска со еколошките проблеми на најмногубројната нација на планетата.
Покрај главниот град, и најгусто населениот кинески град Шангај, исто така, се бори со тешкото загадување на воздухот. Кон крајот на ланската година, кинеските власти издадоа предупредување за големи концентрации на штетни материи во воздухот за 50 градови во северниот и источниот дел од земјата.
Последните години Кина бележи исклучително високо ниво на загадување на воздухот, особено во североисточниот дел, кој е индустрискиот центар на втората според обемот светска економија.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.885
Поени од реакции
15.844
зошто ниедна партија во кампања не кажа дека поради загадување ке ја качи цената на нафтата . па во целиот регион е така, нафтата е поскапа од банзинот....
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.596
Поени од реакции
79.854
Кај ректорат моментално е 1000.
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Дали некој знае какви мерни уреди / станици се користат, на кој принцип работат, колкава им е точноста, дали е потребна калибрација на одредени временски интервали (доколку е, дали се прави), итн?
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Какви и да се мерните уреди, прашање е дали воопшто се пренесуваат точни податоци на сајтот.
Инаку вчера и денеска воздухов со нож се сече - смрт у гасовита агрегатна состојба.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.596
Поени од реакции
79.854
Очекувам оноа говноно од прошлите страни да се јави и почне да збори како власта нема везе со овој проблем од 1000pm загадување.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.715
Поени од реакции
12.137
Кога спомнав блокирање на сообраќајот заради некој функционер, блокирање на цели булевари и половина град во врска со зголемените гужви и издувни гасови...еве како возилото на јапонскиот премиер се вклучува во сообраќај. Најнормално.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom