Загадувањето не сопира, секоја година нови 4.500 заболени од рак!

Govinda

Божански Магарац
Член од
20 април 2014
Мислења
3.586
Поени од реакции
3.904
Туку шо бидна овие 2-3 месеца каков е ваздухот у Скопје? Работат ли тоа мерните апарати? Ковид Деветнаес го причисти ли ваздухот?
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
31.753
Поени од реакции
45.837
Во услови кога целиот фокус беше справување со пандемијата Управниот суд на Македонија донеол одлука на 31.3. 2020 да се прифати жалбата на Еуромакс против Второстепената комисија и да се поништи Одлуката за одбивање на жалбата донесена од Второстепената комисија. Одлуки жалби, поплаки - лавиринт без крај, Веруваме дека луѓето од југоистокот нема да се откажат и ќе ја продолжат својата борба но после се, граѓанинот е повторно тој што ќе ги брани националните интереси и своите лични права загарантирани со Устав наместо тие кои ги бираме и ги плаќаме да го прават тоа за нас.
Избори се ближат, одлукиве наместени за кокетирање и позиционирање.

https://www.facebook.com/zdravakotlina/posts/1377559209119869
 
Член од
18 јули 2018
Мислења
1.061
Поени од реакции
4.256
 
Член од
18 јули 2018
Мислења
1.061
Поени од реакции
4.256

Еве еден одличен напис на BBC во врска со загадениот воздух кај нас. За ваков проблем треба да се реагира пред да почне грејната сезона, а не откако ќе се манифестира проблемот видливо, тогаш да има галама само. Посебно па овие неколку месеци не постои никаква дискусија поврзана со ова, колку е лесно да се одвлече вниманието само на една страна секогаш...
 
Член од
27 октомври 2017
Мислења
175
Поени од реакции
194
Screenshot_2020-07-27-18-58-29-324_com.android.chrome.jpg
загадувањето денес среде јули кога нема никакво загревање. Карпош и Центар загадени.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
14.652
Поени од реакции
9.437ова е веќе ПОДОЛГО време, од сабајле не се отвара..
НИКАКВИ ГУМИ, оваа смрдеа е позната, ПУШТЕНИ се турбо депонии во реонот Вардариште, смрди на изгорено млеко, исто како во 80/90
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
31.753
Поени од реакции
45.837
Ние сме група планинари и практикуваме барем еднаш неделно да го искачуваме наше Водно ноќе...


Нa сликите е чадот од некаде кај Железара а две се од цементарница. Се користи секоја прилика на временски неприлики (дожд-ветар) за да се гори бог знае што. Ова е сликано на 7ми октомври. До 00:30 смогот сè уште си лежеше фино над Скопје. Ова не е ново, трае повеќе од 10 години. Порано и немаше апарати на телефоните што можеа ноќно време да сликаат за да се распознае нешто.

Многу влади се променија а праксата на загадување продолжува
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
6.925
Поени од реакции
17.098
На мајка му пи**ата на трендо шо не познаваше вакви планинари до пред 3-4 години....

Назад на реалниот проблем и оваа парада и циркузијада денеска:


„Многу лесно се проверува тоа. Инспекторите ќе дојдат до куќата и гледа дали оџакот чади. Ако чади тогаш ќе се постапува. Верувам дека инспекторите ќе постапуваат и ќе вршат контроли“, кажа премиерот Заев.

Зелкаров ако си мисли дека тоа е лесно како што е лесно да се краде држава и распродава историја, нека ми објасни како веќе денеска после ова незначително заладување и силен ветер, пак Карпош си смрди на чад. Сигурно анѓушев и орце имаат земено субвенции за инвертер...нека не се фолира дека ќе пишувале казни и враќале пари за нешто, туку конкретно да ги санкционира големите загадувачи и оние идиотине што палат остатоци од земјоделски отпад (и се друго од дома што имаат уз тоа).
Уште една гнасна зима не чека...
 

Dumbledore

Професор
Член од
24 октомври 2013
Мислења
6.434
Поени од реакции
6.199
Гледам слики од Водно, еве уште неколку од другата страна од Скопје (вчера сликани). Преку цела година има завеса од смог. Посебно зимно време, но и во лето тешко се гледаат делови од градот, што не беше проблем пред 10тина години.

 
Последно уредено:

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
6.925
Поени од реакции
17.098
Вака провладините сајтови, лабаво информираат за „акцијава“, која секој со два грама мозок ќе ја спроведеше летоска, кога се прави набавка на огревно дрво. Никој нормален после спрчени 20-30 иљади за дрво нема сега да аплицира за инвертер и да си ги чува дрвата дома за украс. Само летоска не беше почната кампањата за локални избори, па немаше ефект да има оваа парада.


Остранувањето на овие гнаси исто е дел од кампањата затоа што за очекување е да има многу поплаки од нив зимава, иако ништо повеќе не загадуваат од некои слични што се од другата страна на Вардар, ама таму не ни се пред очи, па исто ко да не постојат.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
6.925
Поени од реакции
17.098
Смрди на чад, баш у делов кај шо фатил Шуте.

Шо се фаќате за тоа апликациите? Со некого зборев деновиве за температура на телефон, му останала без refresh една недела и си ја гледа и и верува.
 
На врв Bottom