Загадувањето не сопира, секоја година нови 4.500 заболени од рак!

Член од
28 март 2006
Мислења
17.664
Поени од реакции
12.060
Сабајлево станале министерствата, све очистиле. Цело Скопје зелено во 7:00 . Иако веќе мириса на гареж и пластика.

Zagaduvanje.jpg

Инаку што е ветено, а што остварено за Скопје. Во мозила не ми се отвараше, во гугл хром може да се види
резил
 
Последно уредено:
Член од
18 јули 2018
Мислења
1.068
Поени од реакции
4.260
Среќа што е ветровито денес, претходниве два дена беа убедливо најлоши сезонава. Ебате работата, да чекаш ветер да дува за да биде подносливо надвор...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.709
Поени од реакции
15.580
https://reklama5.mk/AdDetails?ad=3432109

азбестот е забранет како градежен матерјал, канцероген е, дури поодамна во ЕУ има субвенции за замена на салонитни плочи од кровови, а во Хрватска имаше уште пред 10 години, пред да влезат во ЕУ...
Но несфатливо е да се става на кров азбестна СТАРА плоча, која веќе се распаѓа... ако е пукната ќе се замени со плоча од пластифициран лим или врз плочата ќе се уфрли тенка плоча од алуминиум од печатница ... секако работата е најскапа..
Е сега во дотичниот Оглас нуди ребрести азбести плочи , но верувам дека и тие може да се заменат и парциално со ребрест пластифициран лим
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.664
Поени од реакции
12.060
https://reklama5.mk/AdDetails?ad=3432109

азбестот е забранет како градежен матерјал, канцероген е, дури поодамна во ЕУ има субвенции за замена на салонитни плочи од кровови, а во Хрватска имаше уште пред 10 години, пред да влезат во ЕУ...
Но несфатливо е да се става на кров азбестна СТАРА плоча, која веќе се распаѓа... ако е пукната ќе се замени со плоча од пластифициран лим или врз плочата ќе се уфрли тенка плоча од алуминиум од печатница ... секако работата е најскапа..
Е сега во дотичниот Оглас нуди ребрести азбести плочи , но верувам дека и тие може да се заменат и парциално со ребрест пластифициран лим
кај нас општината пред 15-20 години ветуваше дека ќе ги замени азбестните со керамиди или лимени кровови. Ништо од бизнисот, сеуште доста скопски општини имаат азбестни кровови и цевки. Така да, барем на огласник не гледам да постои забрана за нешто кое сеуште се користи.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.709
Поени од реакции
15.580
кај нас општината пред 15-20 години ветуваше дека ќе ги замени азбестните со керамиди или лимени кровови. Ништо од бизнисот, сеуште доста скопски општини имаат азбестни кровови и цевки. Така да, барем на огласник не гледам да постои забрана за нешто кое сеуште се користи.
забрането е производство на нови производи од салонит ( азбест), водоводни цевки и кровни плочи... работата е кој е резонот да плаќаш мајстор да се качува на кров и да става стари салонитки ??? А треба со ракавици, тие се распаѓаат а и прашината е штетна да се вдишува...
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.664
Поени од реакции
12.060
забрането е производство на нови производи од салонит ( азбест), водоводни цевки и кровни плочи... работата е кој е резонот да плаќаш мајстор да се качува на кров и да става стари салонитки ??? А треба со ракавици, тие се распаѓаат а и прашината е штетна да се вдишува...
од една страна велиш забранети се нови производи од азбест, од друга збориш за стари салонитки. Си живеел у барака со салонитен кров?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.709
Поени од реакции
15.580
од една страна велиш забранети се нови производи од азбест, од друга збориш за стари салонитки. Си живеел у барака со салонитен кров?
имаме во зградата салонитен кров со рамни плочи...доста од нив пукнаа па уфрлувавме тенки алуминиумски лимови..До нас влезот ставија лимен кров ама го оставиија и салонитниот, само една зграда направија како треба, го исфрлија салонитот...
Огласот го цитирав за да укажам на апсурдот
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Прво, немам конкретни податоци за поврзаноста на РЕК Битола како директен причинител на процентот на заболени од рак во таа околина, ...
Да се изразам ко тебе:
ПРВО, немам конкретни податоци дали ти е ветено место за вработување или веќе истото го имаш па сега одработуваш на форум; и
ВТОРО, навистина е жално да напишиш а камоли да мислиш дека во бт луѓето кои умираат од рак немаат причинско-последична врска со РЕК и дека не е „цела“ Битола.

Да, пријателче мило, во секоја од нашите фамилии има по некој заболен од рак и не е оти недоволно во животот сме јаделе квалитетна храна (ете ја Пелагонија, фала Богу најголема во мкд е), не е дека сме немале доволно квалитетен живот... спорт и рекреација колку сакаш... да не ти набројувам колку и кои спортисти ги дала Битола низ годините во разно разни спортови + тука ти е Пелистер и голем дел од населението се активни планинари и љубители на природата. АРНО АМА години наназад труење со радиоактивни честици (од отпадот од РЕК) на почвата и на воздухот доведува до тоа секоја фамилија да има барем по еден заболен од рак.

АКО, нејсе, ќе испоцркаме ко глувци.
Се надевам дека ја заработи твојата партиска дневница или петката на раче.
Браво.

п.с. истото срање е и со останатите градови каде во печките на поголемите комбинати се горат разно разни радиоактивни срања + менталитетот наш заебан каде сопствената мајка ќе ја пикниме во ќумбе да гори (камоли гуми и слично) ако тоа ни е „поисплатливо“.

Сваќам све, ама не сваќам кај се оние што протестираа за чист воздух у време на вмро?
Зашто ги нема сега? Или сега нема кеш?
Голем дел беа од тогашната опозиција, а тие шо не беа формираа разно разни здруженија, зедоа пари од проекти на сорос, си наполнаа по некој џеб... некој од нив ги вдомија на убави функции, а тие што останаа по куси ракави протестираат се' уште надевајќи се дека некој од некоја следна партија на власт (хинт: вмро, пошто сдс веќе ги заеба) ќе се сети на нив и ќе ги вдоми на некоја позиција.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
@Krstev Жал ми е што светот го гледаш низ призмата на дневно-политичките препукувања, ама морам да те разочарам: јас немам апсолутно никаква допирна точка ни со политика, ни со било која политичка партија.

Не памтам од каде влезе РЕК Битола во муабетот (откако ги напишав тие 2-3 мислења не сум влегол во темава, а сега ме мрзи да препрочитувам) ама знам дека не правевме муабет за радиоактивно загадување туку за "обично", да го наречам, аерозагадување од огревни дрва, сообраќај и слично.

Јас дадов добронамерен совет, кој не го измислив сам, за тоа како човек може колку-толку да ја превенира штетата што ја предизвикуваат ПМ честичките.

Како што кажав и претходно, немам никакви податоци за загадувањето во Битола од термоелектраната, ниту пак тоа беше тема на разговор.
Ама веројатно ти олесна откако си направи филм дека сум некој партиски бот кој анонимно "одработува" на форумска тема во која се допишуваат 10-тина луѓе :pos:
Ај, барем си го исфрли насобраниот гнев што го имаш кон политичарите и кон РЕК Битола. Поздрав пријателче.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
@Krstev Жал ми е што светот го гледаш низ призмата на дневно-политичките препукувања, ама морам да те разочарам: јас немам апсолутно никаква допирна точка ни со политика, ни со било која политичка партија.

Не памтам од каде влезе РЕК Битола во муабетот (откако ги напишав тие 2-3 мислења не сум влегол во темава, а сега ме мрзи да препрочитувам) ама знам дека не правевме муабет за радиоактивно загадување туку за "обично", да го наречам, аерозагадување од огревни дрва, сообраќај и слично.

Јас дадов добронамерен совет, кој не го измислив сам, за тоа како човек може колку-толку да ја превенира штетата што ја предизвикуваат ПМ честичките.

Како што кажав и претходно, немам никакви податоци за загадувањето во Битола од термоелектраната, ниту пак тоа беше тема на разговор.
Ама веројатно ти олесна откако си направи филм дека сум некој партиски бот кој анонимно "одработува" на форумска тема во која се допишуваат 10-тина луѓе :pos:
Ај, барем си го исфрли насобраниот гнев што го имаш кон политичарите и кон РЕК Битола. Поздрав пријателче.
Убаво е да читаш, неубаво да не дочитуваш. РЕК да го спомна, а тоа што не спомна или што не е твој интерес (ете да претпоставиме дека и не си информиран, иако сумњам) е тоа што РЕК ја одложува пепелта од својата работа на отворено. Тоа е радиоактивното кај РЕК.
Исто како што се и разните срања кои се горат низ државата на места (фабрики, капацитети) каде има печки и можност да се гори тоа што влегува и за кое никој не говори - практично ради корумпирани политичари (од било која влада до сега -хинт: не сум политички обоен па да ме боли кој ќе навредам од среброљубците) и од кое секојдневно страдаме и јас и ти пријателе, иако најверојатно не си од Битола туку од Ск или било кој друг град од оваа наша вукојебина - небитно.

Од др страна, во постираното напиша дека со исхрана или редовна активност ќе се намали причината за тоа што го јади овој народ, а овој народ го јади една болест што се вика РАК, го јадат и други кардиоваскуларни заболувања чиј причинител повеќе е загадениот и радиоактивен во делови воздух/почва.

Малце отповеќе ти беше напишаното како човек кој е „неинформиран“ т.е. сака да се претстави ко таков, иако не си.
Тоа што не се дожвуваш како партиски бот или ако навистина не си можи само да е твоја лична придобивка, но ни едното ни другото не го менува фактот дека јас и ти живееме во држава во која НЕ важат законите, во која ретко да важи некоја цивилизациска придобивка и истата е исползувана за доброто на народот и во која и јас и ти и нашите семејства (деца, родители и слично) подеднакво се отруени и загадени и од воздух и од радијација.

За да не ме сфатиш дополнително погрешно, мене брате мили ми е гајле баш дали си од партија или не си, ниту пак ми е дојдено до тоа да истурам негативна енергија токму врз тебе, целиот проблем е во тоа што убедуваш и браниш став дека канцерот и другите заболувања по народот можеме да ги превенираме со добра исхрана и физички активности. ДА, во право си, ќе ти признаам но можеме да превенираме САМО еден мал и незначителен дел, а во целата приказна на општа затруеност и распродажба на здравјето на овој народ (за ситна корист на поединци) ниту јас, а ниту пак ти можеме многу да сториме освен ете вака на форум да си ги извадиме очите или пак да си испцуеме на фб и слично. Нели тоа е максимумот што се вади од македончето во државата деценија наназад.

Протести, вистински протести, за загаден воздух, одговорност на политичари за она што ни го сервираат како секојдневие и подобро утре на народ кој треба да се избори за истото не ни барај.

п.с. Очигледно се навреди од тоа што ти го напишав, такви намери немав. Но во искреноста на твоите да претставиш дека релативна е загаденоста т.е. нејзиното влијание по организмот на човекот и заболувањата извини се' уште не сум убеден.

Али форум, секој може да изнеси свој став.
Биди поздравен.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Убаво е да читаш, неубаво да не дочитуваш. РЕК да го спомна, а тоа што не спомна или што не е твој интерес (ете да претпоставиме дека и не си информиран, иако сумњам) е тоа што РЕК ја одложува пепелта од својата работа на отворено. Тоа е радиоактивното кај РЕК.
Исто како што се и разните срања кои се горат низ државата на места (фабрики, капацитети) каде има печки и можност да се гори тоа што влегува и за кое никој не говори - практично ради корумпирани политичари (од било која влада до сега -хинт: не сум политички обоен па да ме боли кој ќе навредам од среброљубците) и од кое секојдневно страдаме и јас и ти пријателе, иако најверојатно не си од Битола туку од Ск или било кој друг град од оваа наша вукојебина - небитно.

Од др страна, во постираното напиша дека со исхрана или редовна активност ќе се намали причината за тоа што го јади овој народ, а овој народ го јади една болест што се вика РАК, го јадат и други кардиоваскуларни заболувања чиј причинител повеќе е загадениот и радиоактивен во делови воздух/почва.

Малце отповеќе ти беше напишаното како човек кој е „неинформиран“ т.е. сака да се претстави ко таков, иако не си.
Тоа што не се дожвуваш како партиски бот или ако навистина не си можи само да е твоја лична придобивка, но ни едното ни другото не го менува фактот дека јас и ти живееме во држава во која НЕ важат законите, во која ретко да важи некоја цивилизациска придобивка и истата е исползувана за доброто на народот и во која и јас и ти и нашите семејства (деца, родители и слично) подеднакво се отруени и загадени и од воздух и од радијација.

За да не ме сфатиш дополнително погрешно, мене брате мили ми е гајле баш дали си од партија или не си, ниту пак ми е дојдено до тоа да истурам негативна енергија токму врз тебе, целиот проблем е во тоа што убедуваш и браниш став дека канцерот и другите заболувања по народот можеме да ги превенираме со добра исхрана и физички активности. ДА, во право си, ќе ти признаам но можеме да превенираме САМО еден мал и незначителен дел, а во целата приказна на општа затруеност и распродажба на здравјето на овој народ (за ситна корист на поединци) ниту јас, а ниту пак ти можеме многу да сториме освен ете вака на форум да си ги извадиме очите или пак да си испцуеме на фб и слично. Нели тоа е максимумот што се вади од македончето во државата деценија наназад.

Протести, вистински протести, за загаден воздух, одговорност на политичари за она што ни го сервираат како секојдневие и подобро утре на народ кој треба да се избори за истото не ни барај.

п.с. Очигледно се навреди од тоа што ти го напишав, такви намери немав. Но во искреноста на твоите да претставиш дека релативна е загаденоста т.е. нејзиното влијание по организмот на човекот и заболувањата извини се' уште не сум убеден.

Али форум, секој може да изнеси свој став.
Биди поздравен.
Пак ќе ти кажам, не сум имал никаква намера да дебатирам за политики и некакви валкани бизнис интереси, за кои ти и во овој и во претходниот пост расправаш и натаму ја водиш дискусијата. Мислам, нормално дека е во ред ти во темава да си ги изнесеш тие мислења, ама на погрешен човек му реплицираш. Верувал ти или не верувал, јас за таа тема немам ниту интерес ниту доволно информации.

И ете, фала што призна дека со промени во начинот на исхрана и живеење штетата може да се превенира. Дека е тоа мал и незначителен дел не би се согласил, но дури и 1% да е помала шансата за заболување јас би ја искористил, зошто да не? Тоа и ми беше првично муабетот и не гледам ништо лошо во тоа некого да убедувам дека во негова корист е да се храни и живее на начин на кој полесно ќе преживее во ова наше опкружување, кое за жал ќе остане вакво какво што е уште многу години.
Antioxidants, such as vitamin C, may protect the body from harmful molecules called free radicals that damage cells. Free radicals can form when air pollution enters the lungs, and evidence suggests they play a role in heart disease, cancer and even respiratory ailments.
Поздрав и среќни празници
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Сузукито ми е од 1996, не ве ****.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom