Загадувањето не сопира, секоја година нови 4.500 заболени од рак!

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.502
Поени од реакции
34.603
...смислата на форумски теми, не е само постирање линк од Нет портали во врска со тема (иако и тоа не значи секогаш точен податок и информација), туку дополнително членот треба да даде свое мислење околу тоа што го постира барем со неколку реченици, да знаеме што мисли околу таа информација, инаку така стерилно префрлено од Википедија...упссс, пардон од Нет портали можеме сами да си го прочитаме инфото (со грешки како по три точки напишано со голема буква, нова реченица започнато со сврзник, што како новинар мора да се внимава кога веќе го пишува тоа јавно, нели?!).

1577025177417.png

... инаку надвор загадено, не се диши, а предновогодишни ручеци со колеги, бизнис партнери, фамилијарни во рестораните и кафани, така? дали се почитува законот за непушење во ресторан посебно каде се сервира храна? :toe:
...што сум должна да наместо мирис на печено месо мене ми мириса дим од цигара? има смисла? да се пријави? а на кого? како викаат, гледај ти законот да го почитуваш, не гладај јас што правам (иако истиот е тој што треба прв како пример да го почитува законот)! штом внатре во 20 квадрата не се почитува, а што остана за надвор на цела околина, така да заболувањето на белодробието внатре или надвор од загадување исто е? па за мојата плуќа е исто, иако не сум крива ниту за надворешното ниту за „внатрешното“ загадување!
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
овие дефинитивно не се нормални. кои мерки, кое намалување
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.502
Поени од реакции
34.603
овие дефинитивно не се нормални. кои мерки, кое намалување
...мерки ДА! ама од природата ( Господ) и намалување ДА споредбено со лани! (од тоа што среде декември до сега имавме високи температури и сончеви денови, па се штедело и во греење, во користење на возилата, ама сега кога ќе удри снег,магла, испод нула температури има да биде весело, тесто ќе дишеме!)

1577028314278.png
 
Последно уредено:

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
baram odgovor za ova. Zosto e edna lenta na bulevarot (vcera slikano) pretvorena vo selski zemjen lokalen pat,dodeka drugata e O.K. vo blizina ima gradiliste..................ke go izmie li dozdot ovoj sram..... Слика6452[1].jpg
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
...смислата на форумски теми, не е само постирање линк од Нет портали во врска со тема (иако и тоа не значи секогаш точен податок и информација), туку дополнително членот треба да даде свое мислење околу тоа што го постира барем со неколку реченици, да знаеме што мисли околу таа информација, инаку така стерилно префрлено од Википедија...упссс, пардон од Нет портали можеме сами да си го прочитаме инфото (со грешки како по три точки напишано со голема буква, нова реченица започнато со сврзник, што како новинар мора да се внимава кога веќе го пишува тоа јавно, нели?!).

Прегледај го приврзокот 225999

... инаку надвор загадено, не се диши, а предновогодишни ручеци со колеги, бизнис партнери, фамилијарни во рестораните и кафани, така? дали се почитува законот за непушење во ресторан посебно каде се сервира храна? :toe:
...што сум должна да наместо мирис на печено месо мене ми мириса дим од цигара? има смисла? да се пријави? а на кого? како викаат, гледај ти законот да го почитуваш, не гладај јас што правам (иако истиот е тој што треба прв како пример да го почитува законот)! штом внатре во 20 квадрата не се почитува, а што остана за надвор на цела околина, така да заболувањето на белодробието внатре или надвор од загадување исто е? па за мојата плуќа е исто, иако не сум крива ниту за надворешното ниту за „внатрешното“ загадување!
Во Струмица тоа е нормална појава, во секој ресторант се пуши...немаат никакви проблеми со законот
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.790
Поени од реакции
15.695
овие дефинитивно не се нормални. кои мерки, кое намалување
се работи за менаџирање на ПМ честички... ако надмине над 200-300 ќе се јави телефонски да не горат гума, да почекат да падне ПМ на 100... е сега ако ги изненади магла и да нема никакво струење, акомулирани ПМ честички ќе се кренат до 600-700 +
А да земе некој да им собере КУМУЛАТИВНО и дење и ноќе ќе испадне во Н Лисиче ПРОСЕК 400 а дозволено е 50..
е сега во Кичево и Струмица ги изненади пикот, не изменаџирале добро:confused:
Јас се кладам дека Титан и по намалување на ресурсите за Цимент ( кажуваа до 2025-30) ќе работи и понатаму, како Депонија... ќе остават троа по малку и од циментот да не биде очигледно..
некаде мора тие гуми од ЕУ ( Италија и Грција)да се изгорат, јасно кај нас, Албанија и Косово.. шуќур Блгарија нема пари па сама си ги гори кај нив..

а УК ја напушта ЕУ меѓу другото и поради висока дозволена вредност на ПМ честички, мислам 30 беше а во УК е знатно помалку
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.683
Поени од реакции
12.078
Мерките на владата повторно проработеа, г-динот министер и заменик министер се потрудиле да се намали загаденоста. Лисиче 10, Реплек 7. бравоу
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.683
Поени од реакции
12.078
Со сопствен фотоволтаичен систем Комерцијална банка спречи емисија на 18,7 тони CO2
Една година подоцна, Комерцијална Банка АД Скопје со гордост ги објавува резултатите од работењето на фотоволтаичниот систем:
  • Произведена електрична енергија за период од 12 месеци: 33 MWh.
  • Заштеда на CO2: 18,7 тони (толку СО2 би се испуштило во атмосферата доколку оваа количина на електрична енергија би се произвела во термоцентрала, не сметајќи го дополнителното загадување од ПМ честици, сулфур-диоксид и чад)
  • Оваа заштеда на CO2 е еквивалентна на засадување на 480 дрва, кои ја апсорбираат наведената количина CO2 од атмосферата.
  • Со досега произведената сопствена електрична енергија би можеле да се извозат 125.000 километри со електричен автомобил.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Слика6462[1].jpg Слика6463[1].jpg eve go pak patot slikan denes, e ne e Mariovo 1948 ama e slicno.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.683
Поени од реакции
12.078
Ѓорче ПМ10 45-60, Бутел 1 80, Ново Лисиче околу 400-500, Гази Баба 950. И тоа Гази баба цел ден 70-180, а навечер од 22 часот наеднаш се качува над 900.
Аеродром 190-280.
И пак таму Н Лисиче Аеродром Центар цени на станови се лудница во споредба со понезагадените населби. Чудни луѓе сме.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.591
Поени од реакции
18.002
Надвор смрди корне, минусни температури и оп апито не враќа податоци.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom