Загадувањето не сопира, секоја година нови 4.500 заболени од рак!

Член од
23 ноември 2011
Мислења
12.140
Поени од реакции
25.387
Ветерот бе другари, ветерот, претходниве три дена можеше човек да се прошета и да не се осеќа како да влегол у гасна комора.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
15.633
Поени од реакции
8.454
аа тоа по заслуга на владата сигурно. се гледа кој работи.
12-13 беше саботата. "Заслуги" на макотрпна работа на владата :D
Се осеќав ко на Маврово
 
Последно уредено:
Член од
20 април 2012
Мислења
1.977
Поени од реакции
3.788
Не ми е јасно што сакаш да ми докажеш. Сигурно дека греењето на дрва загадува. Едноставно, не можев да верувам во бројките колку е во Охрид загадено. А планирав на стари години таму да престојувам, демек на почист воздух
Никој не спомнуваше дека Охрид загаден пошто немнаше мерна станица.Нормално дека греењето на дрва загадува.Ама голем е бизнисот со дрва, голема пара се врти така да сме во затворен круг.Сечата на шумите и сечата на дрвата по градовите уште повеќе ја зголемува загаденоста.Ама објасни им го ова на тие шо се греат на дрва да те видам!:toe:
 
Член од
10 април 2018
Мислења
1.983
Поени од реакции
2.155
Греењето на дрва загадувало - па еве нека дадат субвенции, ама не само на 100 души, за нови печки. камини кои се со поголема ефикасно, подобро го согоруваат дрвото, помалку дрва помалку чад, помалку загадување. А подобро е давачки за нови печки да намалат

Колите загадувале - нека намалат царина за увоз на автомобили па нека купат сите на старо или на ново поеколошки автомобили наместо да возат распадни стари преку 20 години

Ама не им се слуша за даноци и царина да намалат. Како ќе прават рекордни буџети после. Нивната мерка беше еко налепници - како да земат уште пари од народот.
На ниедна влада не и се слуша за проблемот со загадувањето, на нив можеби и не им пречи, нивните вили не се во загадено место.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
12.117
Поени од реакции
6.078
Вчера баскет играв едно саат и кусур време...не дека не спортувам секој ден ама со ваков интензитет одамна не сум.
Сум плукал темно кафеаво како да пушам качак цел живот...требаше да го снимам, вакво нешто не ми се случило кога сум палел по некоја цигара и сум се труел по цела вечер со алкохол и да не набројувам.
учев во ЕМУЦ, 1965/69... во втора година имавме пракса освен бравар или дреар кај што одевме нормално, имаше по една две недели и пракса ковачница, ливница и фарбарско одделение...
Во фарбара фарбавме таблици за коли... се работеше со бои и разредувачи а не користевме маски... последниот ден, петок беше, за да не пушти порано наставникот, ние тројца исфарбавме 500 таблици... кога излегувавме, околу ручек, лицата ни беа БЕЛИ како на албино.... ама толку ни беше свеста, наместо да забушаваме се отрувме за 2 сата порано да не пушти... во Ливница не беше толку страшно, работевме со челични калапи и лиевме алуминиумски винклици за столчиња за ГСП.. Но Ковачница беше најгадна, а требаше 2 недели таму... ај пламен и дим, ама ковачот не тераше и да кршиме рачно со чекан КОКС, а прашината мене ми се лепеше во носот, мрсулите ми беаа црни како катран... после 3 дена отидов на доктор и ми даде упат за операција на крајници ( иако може и не требаше да се оперираат, само третиот) ама ги оперирав сите на 30 април и по излегување од болница дома бев на боледување се до распуст, забушив ковачницата...
Автоматски споено мислење:

кај доаваѓа тоа Марко Цепенков ? би ми било кеиф да е во близина кај што напраи куќа оној гЕУ пијаницата, Фуере...
 
Последно уредено:
Член од
28 март 2006
Мислења
15.633
Поени од реакции
8.454
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
27.280
Поени од реакции
32.305
Сушење алишта унутра е штетно. Ама надвор на ова загадување колку е штетно истото?
Што е боље?
Знае некој?
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
8.302
Поени од реакции
8.300
Сушење алишта унутра е штетно. Ама надвор на ова загадување колку е штетно истото?
Што е боље?
Знае некој?
На чад има да ти трујат алиштата ако ги сушиш надвор.
Потрошач плус е, ама најбоље решење е машина за сушење алишта.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
27.280
Поени од реакции
32.305
На чад има да ти трујат алиштата ако ги сушиш надвор.
Потрошач плус е, ама најбоље решење е машина за сушење алишта.
ма нека трујат, него дали и колку, е тоа опасно? На пример, пешкир сушиш надвор на овој "воздух" и после се бришеш со него.
(инаку знам дека сушалка машина е решение, но прашувам затоа што немам)
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
2.250
Поени од реакции
1.454
На пример, пешкир сушиш надвор на овој "воздух" и после се бришеш со него.
Па готово, се гушиш и умираш :popce:.
Дај не зезај, повеќе штета ќе имаш од што ќе искочиш надвор да го земеш пешкирот од жица, мислам, карикирам ама ај сега да не претеруваме.
 
На врв Bottom