Заварувачи - како до работа надвор од Македонија со македонски пасош?

Член од
20 септември 2008
Мислења
11.568
Поени од реакции
7.985
ne znam sto tocni i kade momentalno kaj se bara .................ne znam ni jas tocno no poentata e mk pasos?
Да де,со мк пасош..фирмата ти средува за работна дозвола и работиш легално..Само ако знаеш да вариш и те примат.
 
Член од
30 јануари 2013
Мислења
15
Поени од реакции
0
mozis da mi dostavis nekoja nivni kontakt ili bilo sto?
i uste edna bitna rabota jas zabaruvam so elektro i co2 no ne ragon
 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
691
Поени од реакции
613
Еден од најплатените занаети внка по западо најмалку 10 еври по час само ако си профи заварувач. Ама вид си убаво зошто ако идеш преку посредници и разно разни к**ци-палци може да те извисат. Барај адреса од фирма, меил, телефон директен контакт и прашај си сам најубаво.
 
Член од
30 јануари 2013
Мислења
15
Поени од реакции
0
Еден од најплатените занаети внка по западо најмалку 10 еври по час само ако си профи заварувач. Ама вид си убаво зошто ако идеш преку посредници и разно разни к**ци-палци може да те извисат. Барај адреса од фирма, меил, телефон директен контакт и прашај си сам најубаво.
paruvam ama ne mi odi brat zato baram nekoj ako videl air od nekade pa da spodeli so mene jas 2 pati se zaebav od takvi takanareceni preduzimaci odnosno aramii pa se obiduvam tuka da spodelam so nekoj poinakva storija od moite:)
 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
691
Поени од реакции
613
Истото ти го кажувам и јас ако тој посерникот ти бара пари или ти ветува празна слама значи дека те мафта, затоа ќе му бараш име на фирма, седиште, веб страна, адреса и сл и сам ќе си провериш дали и што бараат. Инаку по огласи што нудат тоа тие 99,102 манипуланти да знаеш. Јас не сум заварувач ама пробував нешто да најдам надвор и истото ми го кажуваа ич гајле немај дај само олку толку и готово утре пали патиките и пичиш германија или швајцарија. Затоа ти викам отвори очи!! А еднаш во една прилика сретнав еден шваба оригинал и ми кажуваше дека земал 25 евра од сат за заварување на цевки за гасовод!!! Што и за нив е страшна цифра. Е типов сега вози камион зошто снемало работа од пољаци и слични фаци, работеле пола од него...
 
Член од
30 јануари 2013
Мислења
15
Поени од реакции
0
Истото ти го кажувам и јас ако тој посерникот ти бара пари или ти ветува празна слама значи дека те мафта, затоа ќе му бараш име на фирма, седиште, веб страна, адреса и сл и сам ќе си провериш дали и што бараат. Инаку по огласи што нудат тоа тие 99,102 манипуланти да знаеш. Јас не сум заварувач ама пробував нешто да најдам надвор и истото ми го кажуваа ич гајле немај дај само олку толку и готово утре пали патиките и пичиш германија или швајцарија. Затоа ти викам отвори очи!! А еднаш во една прилика сретнав еден шваба оригинал и ми кажуваше дека земал 25 евра од сат за заварување на цевки за гасовод!!! Што и за нив е страшна цифра. Е типов сега вози камион зошто снемало работа од пољаци и слични фаци, работеле пола од него...
ubavo kazano i jas sum na toj um da prisoberam nekoja parica i zaminuvam neka se stopli malku uste da najdam nekoj kako mene avanturist i vernik deka ke uspeeme samo so nasiot zanatet. so gospod napred od mart mora da se bega
samo tuka sakav da vidam nekoj informacii za konkretno mesto i dobra firma
sepak fala:):)
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
15.855
Поени од реакции
12.716
Во америка една од најплатените професии знам дека ко ненормални бараа дури бев таму пробвав и за татко ми да средам ама треба англиски да знајш и да контактираш некоја од фиримите таму а бараат ко будали ако имаш некој да ти среди можиш да успејш
 
Член од
30 јануари 2013
Мислења
15
Поени од реакции
0
Во америка една од најплатените професии знам дека ко ненормални бараа дури бев таму пробвав и за татко ми да средам ама треба англиски да знајш и да контактираш некоја од фиримите таму а бараат ко будали ако имаш некој да ти среди можиш да успејш
brat znam angilski ne perfektno no znam ama tesko mi odi kontaktot so takvi firmi po netov ako nekoj znae takva nekoja adresa imeil neka pissi falaa:)
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
15.855
Поени од реакции
12.716
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
Да не отварам нова тема, ако си специјализиран по нешто, незнам како некои луѓе се снаоѓаат, но да речеме информатика, еве нешто заварување и метали итн итн, аутсорсинг договараат со фирмата за да работиш од дома преку телефон и да даваш сапорт на тоа што муштериите сакаат нели .. ама само имам наслушнато дека некои се имаат скрасено со ваков тип на работа и зимаат плата врз база на платите во таа земја, од саат и далеку поголема. Има некој некакви информации во врска со истово ( прашувам зашто видов креглист ) ? ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom