Забранети растенија во Македонија

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од Vikernes, 10 декември 2015.

 1. Vikernes

  Vikernes

  Член од:
  22 јануари 2011
  Мислења:
  50
  Допаѓања:
  4
  Здраво!
  Ме интересира дали постои некоја официјална листа на забранети растенија во Македонија.
  Го прочитав законот за контрола на опојни дроги и психотропни супстанци (од 2008 година), но никаде не најдов конкретна листа на растенија кои се забранети, па ме интересира дали може да се најде конкретна листа?
   
 2. sankerce

  sankerce прогресиФ

  Член од:
  6 март 2009
  Мислења:
  3.050
  Допаѓања:
  4.935
  Се забранети, ама па на кој би му текнало да ти ровари по двор по опојни печурки :D
  Psilocybin mushroom
  [​IMG]
   
 3. Vikernes

  Vikernes

  Член од:
  22 јануари 2011
  Мислења:
  50
  Допаѓања:
  4
  Поконкретно ме интересираше за Salvia Divinorum, Mimosa Hostilis и разни такви ствари, пошто гледам по интернет легално се продаваат дел од тие растенија, ама не сум сигурен дали би ги заплениле на царина или такво нешто :)
   
  На sankerce му/ѝ се допаѓа ова.
 4. PsychoalieN

  PsychoalieN Омлет мастеР

  Член од:
  12 јули 2009
  Мислења:
  1.690
  Допаѓања:
  1.398
  Почнувајќи од lactuca virosa, leonotis leonurus, nymphaea caerulea, passiflora па се до mimosa hostilis и salvia divinorum во Македонија се класифицирани како хербални производи од висок ризик и се забранети за увоз поради нивните ефекти при конзумирањето (да не ги набројувам). Како и секоја супстанца од обично семе за коноп па до полониум на илегален начин може да се најде без проблем, меѓутоа ако мислиш да ги порачуваш преку нет или пренесуваш преку граница можеш да си направиш проблем. Точно е дека семе од mimosa hostilis или некои од другите билки слободно може да се најде на нет во слободна продажба, кај нас тоа е сеуште ,,табу" тема.
   
 5. Gandradelic

  Gandradelic Banderash

  Член од:
  31 март 2014
  Мислења:
  1.226
  Допаѓања:
  732
  Индиски Коноп а.к.а Марихуана.
   
 6. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  11.576
  Допаѓања:
  5.432
  Да не отварам посебна тема, има други нелогични работи, укинување на лекови а нема замена. Во многу држави на ЕУ е легализирана марихуаната во медицински цели, а од друга страна европски комитет почна да блокира и спречува производство на еден куп стари добри лекови. Еве последен пример ќе наведам, дражеите со беладона ( и додатоци), а кој порано ги имаше речиси секаде, во сфрј ги правеше Лек Љубљана. Лек ги прекина во 80-тите, на прашање на пациентите зошто е прекинат лекот одговараа дека наркоманите кршеле стакла и обивале апотеки ?!, глупост невидена бидејќи во апотеките има и морфин и преработки од кокаин. Ги правеше и Новартис, Швајцарија, но и они прекинаа пред 12-13 години и ги упатуваа пациентите на Софарма Софија. Од лани и овие прекинаа, нема замена за овој лек, последните резерви се продаваа по онлајн германски апотеки по цена од 25 до 29 еур ( а цената им беше 1,3 Лева). И сега кога ќе завршат и тие, што ќе прават пациентите ? А има такви лекови ама само во Канада и Тајланд. Но не може да порачаш од таму залиха еден пакет, сепак треба лекарски упат и контрола.
  Најново се збори дека ќе се забранат дури и лекови како кафетинот :mad:. Може ќе ги упатуваат пациентите на марихуана...:D
   
  На Gandradelic му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Бавча

  Бавча идол на младите

  Член од:
  25 декември 2007
  Мислења:
  10.698
  Допаѓања:
  8.542

Сподели преку: