Забрана на пластични кеси, од 1 декември биоразградливи кеси по цена од 15 денари

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Epa moderna NATOfsko-EUrobska država sme nije šala i mora da gi sproveduvame site bullshit propisi i zakoni koi ni gi dirigiraat od Brisel. Ete sega stignavme do kesite oni bile kabaet i bile neprijatel na našata zdrava ekološka životna sredina ... smrt za kesite ... :tapp:
 
Последно уредено:
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Не ми е јасно, во пиљарите ке има ли некакви кеси..у што ке ми мерат кило спанаќ и две кила компири..у што ке ги стават??:toe:
Порано во што купуваше шеќер, ориз, грав....? Е исто и сега ;)
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.753
Поени од реакции
9.558
Порано во што купуваше шеќер, ориз, грав....? Е исто и сега ;)
Во хартиена кеса, нормално...но, пример, спанаќот е влажен, голема количина не го собира во хартиените кеси...а порано незнам мајками како купувала спанаќ...можеби и вагите им биле поинакви, со оние големи длабоки садови....
 
Член од
21 септември 2011
Мислења
645
Поени од реакции
1.770
Во хартиена кеса, нормално...но, пример, спанаќот е влажен, голема количина не го собира во хартиените кеси...а порано незнам мајками како купувала спанаќ...можеби и вагите им биле поинакви, со оние големи длабоки садови....
Кошница, најлесен материјал, како Црвенкапа ќе бидеш кога ќе идеш од пазар.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.361
Поени од реакции
19.918
ДНО ДОПРЕВ.
Ме остава татко ми пред улица викам чек да идам до продавница да зеам нешто за јадење, и влагам си пазарам, идам на каса, си плаќам и глеам нема кеса и стојам зачуден и ми текнува викам дааааа бееее од денеска нема кеси и продавачката ме гледа и вика епа нема.
И ништо си собрав така по џебови, по раце, искочив натоварен како магаре, се борев со сам себе по пат до дома, ко циркузант бев.
А вчера се курчев ќе сум вадел кесиња од џеб да тролам и понижувам продавачки.

ДА ТИ ЕБАМ СВЕ СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА!!!!!!!
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
886
Поени од реакции
1.421
Не разбирам кој го лапа трошокот за кесињава. Сеа набавна цена на кесе која е? Овие, обичниве што беа (не биоразградливи) - постојат или банирани се?
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.753
Поени од реакции
9.558
Кошница, најлесен материјал, како Црвенкапа ќе бидеш кога ќе идеш од пазар.
Прво ке треба кошницата да ја измери, за да потоа ми одбие грамажа???
Глупости...пак ке си имаат кеси пазарџиите, а угледниве маркети ке лапаат пари од кеса( од парајлиите)...од Црвенкапа ручки од тапани ке добијат;)
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
886
Поени од реакции
1.421
Ако е 5 денара рецимо биоразградливо ќесе набавна цена, и јас ако го продадам 15 денари - кои одат на државата, значи јас како трговец треба да го продавам ќесето 20 денара за да бидам ни ќар ни зиан?
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.893
Поени од реакции
7.569
Kако ќе знаеш која е биоразградлива а која не е?

Знам дека пишува на кесите биоразградлива кеса но која е разликата во составот на кесата?
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.753
Поени од реакции
9.558
Ако е 5 денара рецимо биоразградливо ќесе набавна цена, и јас ако го продадам 15 денари - кои одат на државата, значи јас како трговец треба да го продавам ќесето 20 денара за да бидам ни ќар ни зиан?
Сега маркетите се во ќар, оти истите кеси кои беа денар, два, а некаде и бесплатни, сега ги продаваат по 15 ден.
требаше да се повлечат старите кеси и да се дадат нови, а не вака, исти кеси за по 15 ден...што е многу, многу е.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.191
Поени од реакции
21.336
Ova so biorazgradlivite kesi e isto taka golem fejk. Ke se razgradat nekogas, za nekolku godini. Kolku da ja smiri sovesta.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.391
Поени од реакции
5.859
Не дека нешто ми значи екологијава, мислам дека треба да ни е задња грижа во земјава, ама која ви е логикава :icon_lol:
Пошто сме загадени у пм, по некоја кеса на улица мање битно. Утре ако некој реши гуми да гори, може и он комотно да рече, топ 5 загадени земји во европа сме, оди некој олигарх бркај остај ме мене.
Топ 5 загадени земји сме ради тоа. Нема некој магично да дојде да ти го исчисти ѓубрето. Вие одлучете се првин дал сте за екологија или не. Ако сте, секоја мерка е добра, и требаат уште 5000 вакви мерки. Али све тоа ќе го кошта обичниот граѓанин, и ако не ви одговара, ја сосема го разбирам тоа.
Ама јаре и паре нема. Екологијата ти е трејд на лагодност и финансии за подобра животна средина.
Мора од некаде да се почне, пример од најголемите проблеми кои носат најмногу животи, оптеретуваат здравствен систем најмногу па надолу до ситни проблеми како ќеси по улици и паркови. Огромни и масивни загадувачи на воздух би биле приоритет во некој рационален след на околности. Некој би рекол и еднакво применување и енфорсирање на закони во сите региони на фиром, вклучително и шкиптарски и цигански доминирани.
Имаш дупка во глава ама почнуваш од нокт на мал прст на нога.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom