Забрана / казна за престој во Европа (Шенген зона)

Член од
6 септември 2019
Мислења
119
Поени од реакции
49
И да смениш пасош не можеш да смениш отисоци и ДНК, не знам зошто плачете по форуми кога свесно го кршите законот и работите на црно.
A sto da pravime koga mk nema dobra rabota taka tie toa odime ko muvi bez glavi se si vo pravo poz...
Автоматски споено мислење:

osven livceto razgledaj si go pasosot, dali imas nekoj pecat od niv?
Nemam nisto vo pass normalen pecat imam .... nema takvi raboti nisto na pass
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.070
Поени од реакции
22.107
A sto da pravime koga mk nema dobra rabota taka tie toa odime ko muvi bez glavi se si vo pravo poz...
Автоматски споено мислење:


Nemam nisto vo pass normalen pecat imam .... nema takvi raboti nisto na pass

Epa toa ti e, ako ne se zaebavale ni pecat da ti lupnat, ti si na databazata... Baraj si rabota na drugo mesto sega ili sedi u MKD
 
Член од
1 мај 2019
Мислења
122
Поени од реакции
136
Не е крај на светот, колку само луѓе работат и во МК. Чекај некое време и тоа е. Затоа ние Балканците сме трн во око на цел свет. Кај и да одиш сите ќе ти вперат прст и ќе те сметаат како најнеписоменото, најглупто суштество во околината. Тоа е менталитет наметнат во последниве 50 години од кога почнаа да им перат мозоци и да е рушат бивша ЈУ. Германците што убиле милиони луѓе се секад во право и се најнапредна нација.
 
Последно уредено:

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
И тоа што се пикате по 20 души во стан за 4 мислејќи газдата нема да види и на огласи пишува Keine Balkanisch е наметната завера на Германецот против Балканецот.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.257
Поени од реакции
3.607
Чисто информативно, во моментот кога ви влезе рација дали газдата ви имаше борч плати за плаќање кои нормално затоа што ве зеде полицијата и после си заминавте за дома никогаш и не ви ги исплати?
 
Член од
6 септември 2019
Мислења
119
Поени од реакции
49
Чисто информативно, во моментот кога ви влезе рација дали газдата ви имаше борч плати за плаќање кои нормално затоа што ве зеде полицијата и после си заминавте за дома никогаш и не ви ги исплати?
Neznam za devojkite dali mu isplatil pari jas tamu bev samo 8 dena i za tie rabotni dena mi plati
Автоматски споено мислење:

Samo se prasuvam edna rabota kako moze gazdata da prodolzi so rabota odma posle racijata utredenta ?? a nie vo pritvor?? i posle 1 mesec on pak zemal balkanci bile tamu 2 meseci ne mu dadol ni 1 frank a isto muse slucilo i na nim racia pritvor zabrana paricna kazna i plus deportovani deckite ... kako e mozno to i clubot seuste raboti ... bez problem
 
Последно уредено:
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
Знам дека е невозможно, ама ете, да претпоставиме, хипотетички дека Македонија влегува во ЕУ и Шенген за многу кратко време. И што станува во тој случај со некоја личност X која има ваква забрана? Он веќе ќе биде во Шенген. Тогаш му престанува забраната или ќе го депортираат од Македонија? Каде? o_O
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.096
Поени од реакции
8.871
Знам дека е невозможно, ама ете, да претпоставиме, хипотетички дека Македонија влегува во ЕУ и Шенген за многу кратко време. И што станува во тој случај со некоја личност X која има ваква забрана? Он веќе ќе биде во Шенген. Тогаш му престанува забраната или ќе го депортираат од Македонија? Каде? o_O
hahaha interesno scenario.
inaku mislam poslednite zemji so vlegoa EU, bugarija romanija, a mozda i hrvatska, uste ne se vkluceni vo sengen bezgranicniot sistem, imaat nekolku godini od vlez eu da implementiraat standardi za schengen.
koga mkd bi vlegla eu, so toj pasos si patuvas i rabotis sekade,a ako pak napravis prekrsok - da rabotis neprijaven i slicno, najverojatno bi zavrsil samo so paricna kazna.
bi trebalo da se ukini zabranata vo takov slucaj, integracija a u :D
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Може да се случи и по истекот на тие 3 години пак да не може да одиш во ЕУ, автоматски да ти продолжат забрана. Пак пробувај дали ќе те пуштат на Бугарска и Грчка граница.
 
Член од
6 септември 2019
Мислења
119
Поени од реакции
49
Може да се случи и по истекот на тие 3 години пак да не може да одиш во ЕУ, автоматски да ти продолжат забрана. Пак пробувај дали ќе те пуштат на Бугарска и Грчка граница.
Kako moze dami prodolzat ...zosto ??
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.507
Поени од реакции
21.280
so nov pasos ke imas nov pasoski broj. ima sansi da pomines, znam luge sto so AUS pasos vlagale vo USA iako imale predhodno zabrana mada za banalni stvar ne kako tvojata... Kako i da e probaj, imas sansi da pomine pogotvo ako vlagas vo evropa preku nekoja banana drzava so kola kade mozno e i terminalite da im se zastareni.
Ова беше возможно до пред година, година ипол.
Моите другари поминаа многу лесно.
Казна три месеци во Грција, и за неполна недела пак влегоа во шенген зона.
Сега ЕУ има еден единствен систем и ако влезеш во Грција/Бугарија, тие во Германија имаат увид.

Знам дека е невозможно, ама ете, да претпоставиме, хипотетички дека Македонија влегува во ЕУ и Шенген за многу кратко време. И што станува во тој случај со некоја личност X која има ваква забрана? Он веќе ќе биде во Шенген. Тогаш му престанува забраната или ќе го депортираат од Македонија? Каде? o_O
Македонија откако ќе влезе во ЕУ ќе и треба години да излезат од шенген зоната. Романија и Бугарија 12 години потоа, сеуште имаат гранични премини.
Забраната ќе си трае три години и нема што тука да се прави. Фатен е на дело дека работел, затоа и казната е огромна. Обично ако си подолго од дозволениот престој знаат една година да ти закачат, ама за работа на црно не простуваат.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.072
Поени од реакции
21.950
Би требало дечково да може да работи у Хрватска зашто Хрватска не е земја членка на шенген и бар по логика црниот печат за шенген не би важел.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Би можел да работиш во државите што не се во Шенген.
Имам другар со истиов случај како твојот. Исто го фатиле непријавен на црно како работи во Швајцарија. Си седеше во Македонија, не мрдна никаде тие 3 години, па сега отиде да работи во Германија/Швајцарија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom