Забрана / казна за престој во Европа (Шенген зона)

Член од
6 септември 2019
Мислења
119
Поени од реакции
49
pa prvo jas da zapocnam .. dolgo vreme patuvav niz europa nikade bez eden mal problem no mi izlezi rabota vo swajcaria vo eden club kako kelner .. bev samo 8 dena prisuten gazdata ni obezbedi smestuvanje itn ,,posle 4 dena vecerta okulu 23;00 dojdoa policajci okulu 20 dusi i ne pritvorija site sto bevme balkanci jas i uste 3 devojki od srbija a oni rabotele hostesi ne zedoja i ne drzija 4 dena vo pritvor slikanje DNK otisoci od dvete race isto uste ne i koga dojde cetvortiot den da ne pustat ni dadoa lifcinja koi pisese vaka .. 3 godini zabrana za vlez vo evropa sengen zona i plus 1300 fr kazna pari... znaci taja nok koga dojde policiajata nie ne rabotevme normalno sedevme piefme kafe site vnatre bez nikakva pricina ne odvoedoa.. 4 dena pritvor znaci ne pustija i ni rekoja imate 2 dena daa napustite drzavata ako nesi odete togas ke bidete deportovani no nie si ojdovme uste samo sto ne pustija toj den HELP pomagajte dali moze dase skine ili smale zabranata za vo evropa a swajcaria e samostojna drzava
HELP koj znae neka pise kade dase obratime za dase namali ili da se skine skros zabranata za vo EU
kaznata ja plativ samo za 5 dena od makedonia 1300 fr
bev do bugarska granica mi rekoja nemas pravo na izlez od mk nikade vo sengen zonata 3 godini ....
 
Последно уредено:

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.070
Поени од реакции
22.111
probaj so nov pasos. "izgubi" go segasniot, apliciraj si za nov iskoristi go dva tri pati vo non shengen zona kolku da ne e ganc nov i probaj si ja srekata.
 
Член од
6 септември 2019
Мислења
119
Поени од реакции
49
Bugarija ne e vo sengen zona. Vo EU imas zabrana ili sengen zona?
cela sengen zona 3 godini ...
Автоматски споено мислење:

Земји-потписнички на Шенгенскиот договор
  • 25 земји-членки на ЕУ: Австрија, Белгија, Бугарија, Германија, Грција, Данска, Естонија, Италија, Кипар, Литванија, Летонија, Луксембург, Малта, Полска, Португалија, Романија, Словенија, Словачка, Унгарија, Финска, Франција, Холандија, Чешката Република, Шведска, Шпанија.
  • 3 земји што не се членки на ЕУ: Исланд, Норвешка и Швајцарија.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ништо не можеш, ве тацнал некој, рација ви направиле, ништо чудно и тој што ве вработил. Памет во глава за друг пат, не се нафаќајте со сумљиви ликови.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.070
Поени од реакции
22.111
problemot e sto imam zabrana vo sys 2 kompjuterski brat4e no sepak blagodaram za odgvorot
so nov pasos ke imas nov pasoski broj. ima sansi da pomines, znam luge sto so AUS pasos vlagale vo USA iako imale predhodno zabrana mada za banalni stvar ne kako tvojata... Kako i da e probaj, imas sansi da pomine pogotvo ako vlagas vo evropa preku nekoja banana drzava so kola kade mozno e i terminalite da im se zastareni.
 
Член од
19 февруари 2016
Мислења
412
Поени од реакции
82
треба да се провери дали си внесен со забрана за влез во нивните контролни гранични програми
мислам дека внесуваат со ID број т.е наш матичен број и име и презиме
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.140
Поени од реакции
15.885
so nov pasos ke imas nov pasoski broj. ima sansi da pomines, znam luge sto so AUS pasos vlagale vo USA iako imale predhodno zabrana mada za banalni stvar ne kako tvojata... Kako i da e probaj, imas sansi da pomine pogotvo ako vlagas vo evropa preku nekoja banana drzava so kola kade mozno e i terminalite da im se zastareni.
Тешко дека би поминал и со нов пасош.
Имав колега кој пред десетина години му стаиле забрана у Италија. Забраната поминала, меѓутоа не знам требало да поднесе барање до италијанска амбасада за бришење на забраната и да плати некои 2-30 евра.
Е тој тоа не го направил и зимоска сакаше да иде за дочек на Нова година со жена му кај негови роднини у Швајцарија и пази шок, жена му ја пуштиле а него налево круг, му дале соба да преспие на аеродром и со првиот лет сабајле го пратиле за Македонија.
 
Член од
6 септември 2019
Мислења
119
Поени од реакции
49
Jas progbav do grcija da odam no na granica mi rekoja ti imas zabrana ne mozes da pomines i mi izvadoja livce isto kako sto mi dadoa swajcaria od policia deka 3 godini ne smeam nikade sengen zona ...
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.070
Поени од реакции
22.111
треба да се провери дали си внесен со забрана за влез во нивните контролни гранични програми
мислам дека внесуваат со ID број т.е наш матичен број и име и презиме

Obicno e pasoski broj ne maticen, zatoa i rekov moze da pomine mada najverojatno ima mali sansi. Za nekoj prekrosci ne vnesuvaat vo sistemot, moj drugar bese odbien za vlez vo USA zasto predhodno bil vo Iran, ama po smena na pasosot slobodno si vlaga veke so godini. Sega USA i EU e sosema razlicna rabota a i negoviot prekrsok i daleku polos od poseta vo nepozelna drzava

PS. jas sekako bi go smenil pasosot posto posle crn pecat za bilo koja zemja ima da imas problemi so recisi sekoja zemja sto ti bara viza. denes poveketo zemji na vlez prasuvaat dali nekade si bil izbrkan/imas zabrana za vlez i vrz baza na toa odobruvaat vlez/pristap vo nivnite drzavi. Ovaa zabrana prakticno znaci zabrana za 80% od drzavite, ni vo AUS, ni vo USA ni vo red drugi nema da moze da pripari
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Jas progbav do grcija da odam no na granica mi rekoja ti imas zabrana ne mozes da pomines i mi izvadoja livce isto kako sto mi dadoa swajcaria od policia deka 3 godini ne smeam nikade sengen zona ...
Џабе пробуваш, црн печат имаш. На син му на Трајко не му ја тргнаа забраната, што остана па за другите.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.062
Поени од реакции
11.411
slikanje DNK otisoci od dvete race
И да смениш пасош не можеш да смениш отисоци и ДНК, не знам зошто плачете по форуми кога свесно го кршите законот и работите на црно.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Mi ostanuva dasi sedam kade sto sum do sega 1 godina pomina mi ostanuvat uste 2 godini to e to ...
Школо за друг пат, не оди никаде на црно на работа зошто и да и кажеш на полицијата дека тој ти понудил работа, пак ти ќе си оштетениот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom