Забрана за турбофолкот во Хрватска

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.418
Поени од реакции
4.249
pijacka ti odi na metal i kako tancuvas na toa.
Тоа е интересниот дел-не танцуваш на тоа. Или слушаш музика, или пиеш, или танцуваш на музика адекватна за танц. А не се од еднаш.
Автоматски споено мислење:

Pogolemo dno i od ova
Kolku treba da si osteten ili naduvan, drogiran za da pri zdrav um i razum da go slusas ova i da go smetas za nesto neznam napredno.
Soznam, ne bi rekol. Poprvo Cane so Zaklina ke go slusam i toa trezen otkolku ovie nekapenite.
I da, ne napisav opsirno no ostaviv link pa koj imase zelba mozese da si otvori i da se doinformira. Tuka ne stanuva zbor za vkusovi, i dali na nekoj mu se dopagja ili ne odreden tip na muzika kako sto povekjeto tuka se zaletaja tuku za odnesuvanjeto na gradonacalnikot okolu toa sto treba a sto ne da se slusa kako kaj nego vo dnevnata da se odrzuva koncertot i kako toj da e nekoj reper sto bi znacelo dobra ili losa muzika. Sekako tuka imase i elementi na hrvatski primitivizam zavitkan vo celofan kako zastita na hrvatskitite kulturni vrednosti ko da se tie bog znae kakvi. I pak ke napomenam, na vekje rasprodaden koncert. Nastrana toa vo sto film im e vlezen gradonacalnikot i kolku misli deka e prosvetlen, ocigledno lokalnoto pucanstvo ne misli taka inaku nemase da se rasprodadat kartite. I na onie so istancen vkus koi go poddrzuvaat ova glupiranje na gradonacalnikot, neka ne zaboravaat deka tie ne se so vecen mandat tuku se birani, no presedanot ke ostani pa mozi sledniot i nema da ima tolku gradsko vo nego pa ke im zabrani koncerti na nekoj drugi bendovi i grupi za koj toj misli deka bi bile neadekvatni za slusanje spored nego pa da si ostanat metalcite nekapeni so nedeli pred koncertot onaka za djabe :sneaky:.
Кажи ми кој слуша турбо фолк ТРЕЗЕН? Ќе чекам?
Автоматски споено мислење:

музика од и за сатаната ...
Bitch
Автоматски споено мислење:

Е ова е што зборувам. Систематско, сепристурно, сељандурство.
 
Последно уредено:

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.418
Поени од реакции
4.249
zabranis grckata muzika
Се што е грчко пардон јунанистанско треба да се забрани. За чист инает. Дури и тоа што е со византиско потекло а д а пишува старогчки треба да се демолира...
 
Член од
1 февруари 2023
Мислења
73
Поени од реакции
81
Грчкиот фолк е полош и од турбо фолкот дефинитивно. Инстантно у депресија ме фрла.
 
Член од
10 ноември 2022
Мислења
299
Поени од реакции
880
Мешате уметнички квалитет на некоја музика со забрана за изведување на истата. Луѓето многу лесно си земаат за право да забрануваат или криминализираат нечие дело или активност, начјесто од нивни субјективни причини. Јас лично од дното на душата го презирам турбо фолкот, но овде имаме едноставен пример на бесмислена забрана. Ова треба пазарот да го реши, а не некој градоначалник. Ако граѓаните на Пула имаат истенечен музички вкус, тогаш концертот секако ќе пропадне. Ако не, нека слуша секој што сака.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.277
Поени од реакции
45.679
Мене не ми е баш јасен односот на хрватите и турбофолкот. Сепак тоа треба да е музика за народи од турскиот свет, со турски софтвер во главите, како што сме ние Бугарите, Шипците и Србите или со силно циганско присуство како Романците.
Сепак, во споредба со тоа што го имаат Хрватите за музика, за тие глупи музики од Грашо, Даниела, Џибони, со тие мелодии како од детски фестивали, турбо фолкот е поим.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.540
Поени од реакции
34.704
...tuku za odnesuvanjeto na gradonacalnikot okolu toa sto treba a sto ne da se slusa kako kaj nego vo dnevnata da se odrzuva koncertot i kako toj da e nekoj reper sto bi znacelo dobra ili losa muzika.
...тука си во поптполно во право и има простор за дискусија, негова улога како градоначачник е во името на сите тие граѓани да им удоволи и да го направи поубав и повесел градот, а не обратно граѓаните да ги прифатат неговите хирови, не од мајка му градот туку на сите граѓани кои сакаат да идат на концерт, со докажани 85% продадени карти.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.751
народот треба да се весели, не можеш да му го рушиш лезетот на луѓето. Хрватите конкретно се по забавната музика, но не можеш да вајбаш на забавна музика од Мишо Ковач како што можеш на Милица Павлович или Аца Лукас. У секој човек под одредена количина промили се отвара тоа сељачкото. И најхардкор некој да е, кога ќе се напие доволно ќе се дере Проверенооо, Волиш ли меее, итн.

Музиката ги зближува народите, така да мислам дека не треба национал шовинизам да ти кажува народот на што ќе вајба.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.163
@Стев ednostavno ne mozes da ja zabranis grckata muzika.
Ne grckata, bilo koja muzika koga sme kaj toa . Nikoj so sila ne gi tera da odat da kupuvaat karti za koncert kade ke se izveduva takva i takva muzika, sami sakaat da odat i zatoa kupuvaat. Duri i ako toa bi znacelo deka koncertot bi bil nekoj metal bend sto ke izveduva takvo sranje sto odvaj bi se definiralo za muzika, ne smee da im se zabrani na pacientite koi sakaat da go slusaat toa ako ima dovolno interes za istiot.
Автоматски споено мислење:

Мене не ми е баш јасен односот на хрватите и турбофолкот. Сепак тоа треба да е музика за народи од турскиот свет, со турски софтвер во главите, како што сме ние Бугарите, Шипците и Србите или со силно циганско присуство како Романците.
Сепак, во споредба со тоа што го имаат Хрватите за музика, за тие глупи музики од Грашо, Даниела, Џибони, со тие мелодии како од детски фестивали, турбо фолкот е поим.
Na gi stavaj sipcite vo ova kupce. Bez problem mozam da slusam grcki, turski, srpski, bosanski, bugarski melos , ne mi ckripi na uvce.
Siptаrskiot melos e kako macki da se parat i da se davat vo fevruari. Usite bolat od toa :D .
 
Последно уредено:

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.277
Поени од реакции
45.679
Na gi stavaj sipcite vo ova kupce. Bez problem mozam da slusam grcki, turski, srpski, bosanski, bugarski melos , ne mi ckripi na uvce.
Siptаrskiot melos e kako macki da se parat i da se davat vo fevruari. Usite bolat od toa :D .
Вистина е, одвратна е и Дагестанското преовладува, ама сепак има неизбрусени дијаманти.
Дај му шанса на ова парче уметност и препушти се на чистата емоција што зрачи од истото.
Ја имам физичка зависност од песнава и овие од спотов се типот на албанци со кои би градел соживот
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.163
Вистина е, одвратна е и Дагестанското преовладува, ама сепак има неизбрусени дијаманти.
Дај му шанса на ова парче уметност и препушти се на чистата емоција што зрачи од истото.
Ја имам физичка зависност од песнава и овие од спотов се типот на албанци со кои би градел соживот
Soznam, onaka na prva i ne e losa :cautious:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.751
Нема да се дере. Проверено. :D
многу како тебе што сум ги знаел така викале, али по неколку пијачки друга прикаска е.

Иначе еднаш заглавив на една метал журка. Си викам сигурно не сум доволно пијан за оваа музика, една чашка, друга чашка, трета, не функционира. И се откажав искрено. А до мене металци кршат вратови ги пореметува тоа металот. И си велам ја нема што да барам овде. Спакував парталите и си отидов.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom