Забрана за емитување на морбидните реклами од кампањата за безбедност во сообраќајот

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.769
Поени од реакции
21.179
Да се забранат рекламите за да не ни се истрауматизирата децата, па еден ден кога ке пораснат да имаат фобија од брзо возење и беснеење по улици. И јас сум за(y)
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
Дајте бе да ги видиме рекламите :pipi:
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Почнуваш да ја глеаш рекламата сабајле во 10, рекламата завршува вечер во 10...
Немаше да биде поучна рекламата ако не дадоа како овој се срамел да и пријде во диско и како цела вечер сами шизеле у диското, башка глеањето филм у кино и плашливото грлење на девојката го заокружува доживљајот...
 
Т

Триптико

Гостин
Овие да ти биле поранешно Совет за радиоконтузија...јас се чудам од каде никнаа :facepalm:



Еве линк
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.056
Поени од реакции
17.743
Дајте бе рекламите... :mad:
Другар немаш телевизија дома?

Инаку еве линк од веста погоре, е сега ме интересира дали некој знае од кога ова би важело или пак каде може да се добие таква информација.

Во секој случај таргет група ма рекламава се возачите, а тие се 18+ така да мора да се направи и некоја најава пред истите. Не пречат толку самите крвави сцени, колку што целото сценарио е морбидно и врз мало дете може да има доста негативно влијание.

Пример девојчето што треба да изведе некоја точка за играње, па татко и кога го нема и кога кажуваат после дека доживеал несреќа. Замислете девојче од 4-5 години во реалноста кое оди на танц или играорни како ги викаат тие, каков страв може да си всади во главата и трауми да има додека игра мислејќи дека татко и наместо да дојде да ја гледа ќе заврши во болница или уште полошо.

Поентата на рекламата е дека треба да се внимава при возење и дека треба да се почитуваат правилата повеќе, ама тоа важи за возачите, кои се разбира не се деца од 5 години.
 
Член од
12 март 2008
Мислења
1.029
Поени од реакции
711
Прво со увозов на канти, секоја полуписмена сељачина купи технички неисправно бемве со 150коња, кои патем се пред умирање, сеа гинат по патиштава секојдневно па со реклами ќе ги спасуваме.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom