Забрана за движење во шума

Член од
23 ноември 2010
Мислења
16
Поени од реакции
0
Дали некој знае да ми објасни дали треба да набавам дозвола за маршута Водно Матка Шишевски Манастир?
Треба или нетреба? Каде? Како?
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Дали некој знае да ми објасни дали треба да набавам дозвола за маршута Водно Матка Шишевски Манастир?
Треба или нетреба? Каде? Како?
Мислам дека од полициска станица треба дозвола, сега и јас сакам да прашам и за Водно треба да вадам?
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Дозвола за шетање пфффффф кој ќе ми забрани?
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Дозвола за шетање пфффффф кој ќе ми забрани?
2 000 евриќа е казна.. :D

Забрана за движење во шума до 31 август
ЈП „Македонски шуми“ ја активира забраната за движење во шума до 31 август 2012 година и наедно апелира до сите граѓани дека е строго забрането палење оган, правење скари, фрлање догорчиња и секаков запалив отпадок и материјали на отворен простор. Забраната е активирана поради високите температури во овој период во годината и зголемената опасност од појава на пожари.

Против прекршителите на оваа забрана,ќе бидат поднесени прекршочни пријави во согласност со Законот за шуми кој предвидува казна од 1.500 - 2.000 евра и врз основа на Законот за ловство кој пропишува глоба од 1.500 - 3.000 евра.
ЈП „Македонски шуми“ преку своите 30 подружници издава Одобрение за ограничено и контролирано движење во шума врз основа на барање за движење во шума поднесено од заинтересираните физички и правни лица. Претпријатието ги повикува граѓаните при евентуално забележувањена пожар да пријават на бесплатниот телефонски број 195 во Центарот за управување со кризи.
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
Кој ги врти :)

Вечер одиме на Водно

Утре (четврток 19.07.2012) ноќно искачување на водно, збирно место пред полициската станица во 20:00 часот. Можност да се оладите од скопските улици:))))
https://www.facebook.com/pkmakedon/posts/398831840166512


Иначе еве поточно кој е одговорен за дозволи издавање

Јавното претпријатие за стопанисување со шуми во државна сопственост „Македонски шуми“, врз основа на чл.57 од Законот за шуми (Сл.весник на РМ. бр.64/09), и дадената Согласност бр.09-9522/2 од 27.07.2009г. од страна на Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, и согласно Наредбата од директорот на ЈП „Македонски шуми“-п.о.-Скопје бр.02-1312/1 од 31.07.2009.година издава Одобрение за ограничено и контролирано движење во шума.
Одобрението за ограничено и контролирано движење во шума го издаваат Подружниците на ЈП „Македонски шуми“, врз основа на Барање за движење во шума, поднесено од заинтересираните физички и правни лица.
 

Tемјан

the Kingslayer
Член од
19 мај 2011
Мислења
691
Поени од реакции
1.141
Ние кога одиме за Чеплес, секоја година пријавуваме во "Шумското".
Пет минути работа е, доволно е само име и презиме да оставиш на тие што ке одите. И зимаат број на лична карта од некој, да речеме водичот. :)
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
ружници издава Одобрение за ограничено и контролирано движење во шума врз основа на барање за движење во шума поднесено од заинтересираните физички и правни лица. Претпријатието ги повикува граѓаните при евентуално забележувањена пожар да пријават на бесплатниот телефонски број 195 во Центарот за управување со кризи.
Знам јас кој ги пали шумите тука и шумските цајкани знаат, кога ќе му ги соберат ладите што ги користат место магариња за дрва наредните два три дена ќе гори.
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин

Знам јас кој ги пали шумите тука и шумските цајкани знаат, кога ќе му ги соберат ладите што ги користат место магариња за дрва наредните два три дена ќе гори.
Не ги горат заради крадење дрва, туку заради една печурка која расте во такви изгорени предели, а достигнува цена од 100/200 евра за килограм.:D
 
Член од
11 ноември 2009
Мислења
2.809
Поени од реакции
2.630
Ова е најидиотската забрана ever
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.659
Воа се прави заради пожарите, да имаат евиденција како и кој се движел во тоа време доколку настане пожар...
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
Може за мандалово да ми се фатат. Ке ми ограничува некој слобода на движење ко божем нивни се шумите. Овие два три дена не возев ама од утре пак се активирам со точак по шмите :)
--- надополнето: 19 јули 2012 во 22:01 ---
Воа се прави заради пожарите, да имаат евиденција како и кој се движел во тоа време доколку настане пожар...
Сигурно тој што мисли да пали нема да се пријавува така да не држи вода теоријава.
 
Член од
25 февруари 2010
Мислења
1.158
Поени од реакции
879
забраната за шетање низ шумите е за мене исправна работа, на оваа суша и температура од една недогасната цигара се прават огромни штети.
--- надополнето: 19 јули 2012 во 22:03 ---
..

Сигурно тој што мисли да пали нема да се пријавува така да не држи вода теоријава.
не, па затоа ако го фатат без дозвола казните се огромни!
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
И сега како ќе се порибат шумите???
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
забраната за шетање низ шумите е за мене исправна работа, на оваа суша и температура од една недогасната цигара се прават огромни штети.
--- надополнето: 19 јули 2012 во 22:03 ---

не, па затоа ако го фатат без дозвола казните се огромни!
А тие што одат со дозвола не пушат цигари? Ја имам викендица во шума несмеам да идам ни таму? Нема логика никаква забранава не научија дека пожарите и покрај забраната пак горат се додека не попушти времето. Тие што планинарат често занаат дека две години по ред имаше забрани и пак гореа пожарите и пак не ги фатија пироманите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom