Заборавени игри

4NHK0

Јас сум ти батка у суштина многу флексибилен шизик
Член од
9 април 2014
Мислења
1.153
Поени од реакции
846
Игри од улица ? Еве неколку :
-Кутија
-План
-Пупенка
-МикиТула
Па објасни ни некоја :)
План ја знам како криенка, ама со нацртан план на земјата... Може и да не е таа :) Затоа објасни ни.
 
D

Dynamo

Гостин
Па објасни ни некоја :)
План ја знам како криенка, ама со нацртан план на земјата... Може и да не е таа :) Затоа објасни ни.
Кутија прво со камче се чиниме кај последниот што ќе остане камчето тој лежи и со шише или топка фрламе/пуцаме надоле,ние се криеме а тој додека не ја фати топката не смее да се врти позади.После тоа ги бара сите,но може и да се спасува ако некој испадне пред него и пак го фрли шишето/шутне топката надоле.
План,како што кажа се делиме во две групи по 5,10 души,зависи колку деца има испаднато.Едната група бега другата бара.Таа група што бега прво треба да нацрта план каде ќе се крие.Другата група бара се додека не ги фатат сите.
Пупенка,со топка на еден гол.Прво се чиниме со камче,кај последниот што ќе остане камчето тој лежи.На 3,6 и 9 се бега а на 11 се пупи.Кога се бега на 3,6 и 9 тој прво треба да ја фати топката и да каже СТОП.И прави 3 чекори,тој што му е поБлиску за мавање него го мава.Но ако го промаши или ако му ја фати топката пак истиот си лежи.А за пупење на 11 тој што лежи се врти со грбот и секој по еднаш со топката треба да го погоди во газот.
МикиТула исто како ПЛАН меѓутоа овде нема цртање план на земја,туку исто се делат по 2 екипи и има определено место до каде може да се бега.И играта трае се додека не се фатат сите од таа група што бега.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
монопол. ме натераа да ја играм повторно после 20+ години:pos:
 

4NHK0

Јас сум ти батка у суштина многу флексибилен шизик
Член од
9 април 2014
Мислења
1.153
Поени од реакции
846
монопол. ме натераа да ја играм повторно после 20+ години:pos:
И јас одамна немам играно...Исто играв и Супермен, Зоро, Змија...Тие сега ги има и по маркетите, лесно се набавуваат...
 
Член од
30 март 2014
Мислења
109
Поени од реакции
77
Жмурка-Крижи Мижи различно се викаат низ цела МКД :P
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Ризик :vozbud: и то од тие старите, карање и викање најмногу родителите дома не враќаа со чотек.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.053
Поени од реакции
12.936
Мафија :D Обавезно игравме кога ни се наоѓаа карти при рака, топ е играта кога нема што да се прави, а сте повеќе од 5,6 луѓе :)
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Жмурка,здрвен дедо,џамија,бзззззз,долга магарица,плочка,дај царе војску,сллепа баба,џамлии,фанта,камај,сервис,фудбал,баскет..............со овие игри ни поминуваше безгрижното детство.
 

4NHK0

Јас сум ти батка у суштина многу флексибилен шизик
Член од
9 април 2014
Мислења
1.153
Поени од реакции
846
Мафија :D Обавезно игравме кога ни се наоѓаа карти при рака, топ е играта кога нема што да се прави, а сте повеќе од 5,6 луѓе :)
Јас Мафија ја снам без карти...Ао полицајци, мафијаши и неутрални...Незнам за Мафија со карти.[DOUBLEPOST=1397165656][/DOUBLEPOST]
Жмурка,здрвен дедо,џамија,бзззззз,долга магарица,плочка,дај царе војску,сллепа баба,џамлии,фанта,камај,сервис,фудбал,баскет..............со овие игри ни поминуваше безгрижното детство.
Ееее како беше таа здрвен дедо??Сега ми текна ама само по името...Ама сепап ја паметам дека сум ја играл...
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Јас Мафија ја снам без карти...Ао полицајци, мафијаши и неутрални...Незнам за Мафија со карти.[DOUBLEPOST=1397165656][/DOUBLEPOST]
Ееее како беше таа здрвен дедо??Сега ми текна ама само по името...Ама сепап ја паметам дека сум ја играл...
Се игра брканица со сите што се надвор,делејќи се на две групи.Едната група брка а од другата група бегаат.Тој што ќе го фатат со испружена рака се потприра на зид.Од групата што брка 2-3 ги чуваат фатените.Некој од групата што бега треба на дајде погоден момент да ги ослободи ватенита поминувајќи под рака при тоа да не го фатат.
Доколку го фатат застанува и тој а ако на некои поминал под рака тие се ослободени и повторно бегаат.Се игра додека не ви се здосади односно 3-4 саати.
 

4NHK0

Јас сум ти батка у суштина многу флексибилен шизик
Член од
9 април 2014
Мислења
1.153
Поени од реакции
846
Се игра брканица со сите што се надвор,делејќи се на две групи.Едната група брка а од другата група бегаат.Тој што ќе го фатат со испружена рака се потприра на зид.Од групата што брка 2-3 ги чуваат фатените.Некој од групата што бега треба на дајде погоден момент да ги ослободи ватенита поминувајќи под рака при тоа да не го фатат.
Доколку го фатат застанува и тој а ако на некои поминал под рака тие се ослободени и повторно бегаат.Се игра додека не ви се здосади односно 3-4 саати.
грешка коментар ...
 
Член од
5 февруари 2014
Мислења
138
Поени од реакции
60
За челиков да објаснам.Тато кога бил мал они играле се копало дупка незнам точно колку длабока и се земал стап долг колку дупката за да не пропадне во неа.И се земало еден стап и сите го маваат стапчето во дупката и кој најдалеку ке го удри.Исто така играле џамлии-зуски,викаше нешто ашици од свињите од нозете им ваделе нешто и со тие.Мене дедо ми кажуваше за дама интересна на тоа за не лути се човече од позади има за дама.
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Крадци и Полицајци. Се делиме сите што сме, едните се крадци, другите полицајци и крадците бегаат од полицајците. Кога ќе фатите еден од крадците го носите до одредено место, го оставате и толку е со него, и да бега и да не бега фатен и вие тргнувате по останатите.

Вие тоа што го викате план, кај нас е Мапа. Исто се игра
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Zmurka, Ciganke daj edno cigare, BZZzzz, Namus, Lepcinja, Narodna, Fati go kradecot, Ognena topka, Kradci-Policajci, Ninji, Mafija, Mecuvanje i mn. drugi :P ne mi teknue sea :unsure:
 
Член од
31 мај 2014
Мислења
172
Поени од реакции
306
Star Craft I ? :) haha[DOUBLEPOST=1401648107][/DOUBLEPOST]Star Craft I ? :) haha
 

Kajgana Shop

На врв Bottom