"Заборавени" екипи

Член од
29 септември 2011
Мислења
2.098
Поени од реакции
2.220
Саламанка беше стандартен прволигаш па некаде 2014 банкротираше и не постоеше некоја сезона сега гледам пак играат по третите лиги.Инаку моментално нивни играч е Дин Аломеровиќ.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.569
Поени од реакции
81.077
Исто ме чуди што сите ги споменале и Месина, а никој Комо
Еве бе...:kafence:

Од Италија
Месина
Емполи
Пиаченца
Модена
Венеција
Перуџа
Комо
- Кои легенди беа овие :cuc:
Лече - И овие исто :cuc:
Бреша кога играше Баџо кај нив при крај на кариера, само заради него опстојуваа во лига


П.С. Лече и Бреша идната сезона у прва лига, не им е местото веќе во темава :icon_mrgr:
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.726
Поени од реакции
9.764
Овие две екипи никогаш не ни биле во кремот на германскиот фудбал. Во последните 20 години само Брауншвајг има одиграно една сезона во Бундеслига.
Исто ме чуди што сите ги споменале и Месина, а никој Комо.
Па и двете екипи имаат одиграно по еднаш во Серија А во последните 20 години.
И најреално за да се најдат во ваква тема услов би требало да е прволигашки настап бар 2-3 сезони во последните 20.
Stop right there. Првиот фудбалски натпревар во Германија е одигран во Брауншвајг. Ајнтрахт има над 20 сезони одиграно во Бундеслигата откако беше формирана во 1960те, Ајнтрахт има и шампионска титула во Бундеслигата. Го има купено Пол Брајтнер од Реал Мадрид, беше првата екипа со спонзор на дрес којшто до ден денес е еден од најјебачките дресови во историјата.



Jägerfuckingmeister брате, најди ми појак дрес од ова. Да, во последните 30на години Ајнтрахт не е во кремот, ама дека никогаш не бил мало морген. И после 30 години во подолните лиги Ајнтрахт сеуште е во топ 20 екипи по севкупен број на освоени бодови во првата Бундеслига. Брауншвајг vs. Хановер сеуште е најжешкото дерби вo Германија, сите други се пичкин дим споредено со овие утакмици. Летаат хеликоптери, мртви свињи оставени на тренинг игралиште ден пред утакмица, 90% песни за време на утакмица алудираат на инцестоидни традиции кај противникот. За жал сето ова не се учи во кладилница со билтен в рака...треба малку фудбалска едукација.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.524
Поени од реакции
21.373
Stop right there. Првиот фудбалски натпревар во Германија е одигран во Брауншвајг. Ајнтрахт има над 20 сезони одиграно во Бундеслигата откако беше формирана во 1960те, Ајнтрахт има и шампионска титула во Бундеслигата. Го има купено Пол Брајтнер од Реал Мадрид, беше првата екипа со спонзор на дрес којшто до ден денес е еден од најјебачките дресови во историјата.



Jägerfuckingmeister брате, најди ми појак дрес од ова. Да, во последните 30на години Ајнтрахт не е во кремот, ама дека никогаш не бил мало морген. И после 30 години во подолните лиги Ајнтрахт сеуште е во топ 20 екипи по севкупен број на освоени бодови во првата Бундеслига. Брауншвајг vs. Хановер сеуште е најжешкото дерби вo Германија, сите други се пичкин дим споредено со овие утакмици. Летаат хеликоптери, мртви свињи оставени на тренинг игралиште ден пред утакмица, 90% песни за време на утакмица алудираат на инцестоидни традиции кај противникот. За жал сето ова не се учи во кладилница со билтен в рака...треба малку фудбалска едукација.

хи хи хи.
Ова не се учело со билтен во кладилница.
Ја билтен со години немам чепнато.

Ова што ти го кажа е стварно нешто...само поентата ми беше дека за подзаборавени екипи треба да биде ете барем неколку сезони во прва лига и да имаат некои позначителни успеси. А не мртви свињи на навивачите.
Германија во 4та лига имаат 15.000 гледачи, така да таму лесно е да најдеш ваков ривалитет.
Да не почнеме со набројувања на дербиња од ваков тип во Британија.

А ако идеме по твојата логика, тогаш Про Верчели е измислен за Брауншвајг.
Да не збориме за екипи како Нотингем Форест.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.726
Поени од реакции
9.764
хи хи хи.
Ова не се учело со билтен во кладилница.
Ја билтен со години немам чепнато.

Ова што ти го кажа е стварно нешто...само поентата ми беше дека за подзаборавени екипи треба да биде ете барем неколку сезони во прва лига и да имаат некои позначителни успеси. А не мртви свињи на навивачите.
Германија во 4та лига имаат 15.000 гледачи, така да таму лесно е да најдеш ваков ривалитет.
Да не почнеме со набројувања на дербиња од ваков тип во Британија.

А ако идеме по твојата логика, тогаш Про Верчели е измислен за Брауншвајг.
Да не збориме за екипи како Нотингем Форест.

Ти рече дека никогаш не биле во кремот, што објективно е апсолутно погрешно. Шампионска титула, 20+ сезони во прва Бундеслига, топ 20 по освоени бодови во прва Бундеслига (и после 30 сезони во останатите пониски лиги). Тоа значи дека во апсолутно биле не само во кремот туку и црешата на врвот од тој крем. Баерн Минхен во тоа време не биле во првата лига, Ајнтрахт е еден од основачите на истата.
Истото важи и за Нотингем Форест - доколку речеше никогаш не биле во кремот, исто би било погрешно. Во моментов Гучи Генг може да биде прв на топ листите, ама тоа не ја прави песнава појака од Comfortably Numb само затоа што вторава била хит пред 40 години. Тоа со свињите беше повеќе преку хумор да ти доловам дека Ајнтрахт сеуште се клуб со топ навивачка база, една од поголемите во Северна Германија. Кога веќе сме кај 4та Лига, пред точно седмица Ајнтрахт се спаси од испаѓање во истата со 25.000 публика на стадион. Прва, втора, 4та лига не прави разлика - клубот е и ќе остане голем. Над 100 години традиција се ова, не е ова Ред Бул Лајпциг, Волфсбург или Хофенхајм.

Знам дека ме сфаќаш, нема потреба за ментални гимнастики ;)
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.218
Поени од реакции
22.389
Stop right there. Првиот фудбалски натпревар во Германија е одигран во Брауншвајг. Ајнтрахт има над 20 сезони одиграно во Бундеслигата откако беше формирана во 1960те, Ајнтрахт има и шампионска титула во Бундеслигата. Го има купено Пол Брајтнер од Реал Мадрид, беше првата екипа со спонзор на дрес којшто до ден денес е еден од најјебачките дресови во историјата.



Jägerfuckingmeister брате, најди ми појак дрес од ова. Да, во последните 30на години Ајнтрахт не е во кремот, ама дека никогаш не бил мало морген. И после 30 години во подолните лиги Ајнтрахт сеуште е во топ 20 екипи по севкупен број на освоени бодови во првата Бундеслига. Брауншвајг vs. Хановер сеуште е најжешкото дерби вo Германија, сите други се пичкин дим споредено со овие утакмици. Летаат хеликоптери, мртви свињи оставени на тренинг игралиште ден пред утакмица, 90% песни за време на утакмица алудираат на инцестоидни традиции кај противникот. За жал сето ова не се учи во кладилница со билтен в рака...треба малку фудбалска едукација.
Koга спомна јебачки дрес со јебачки спонзор :


Да не сум оф топик : Хамбургер не се вратија во прва лига , Твенте што играа ЛШ годинава се вратија во 1 холандска.
 
Член од
1 април 2009
Мислења
653
Поени од реакции
557
Рекреативо Хуелва
Денес играт полуфинале за влез во Сегунда. Првиот меч го загубија нагости 0-3.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom