"Заборавени" екипи

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
14.113
Поени од реакции
20.956
Бидејќи на темата за "заборавени" играчи започна дискусија и за екипи кои некогаш биле дел од елитата(прва лига во домашно првенство, учествувале и во ЛШ), а сега се неколку ранга(дивизии) подоле. Најчесто причината за таквите појави се финансиски проблеми со кои се соочуваат клубовите, кои многу често завршуваат со банкрот.
Има многу вакви случаи, најпознати ми се шпанските клубови со ваква судбина:

Реал Овиедо, Лас Палмас, Саламанка, Кадиз, Албасете, Ксерез, Тенерифе, Расинг Сантандер...

Во Копа дел Реј(1/4 финале), вчера вечер се играше(т.е. требаше да се игра) реваншот натпревар, Расинг Сантандер(3та лига!) го пречекуваше Реал Сосиедад. На првиот натпревар, Сосиедад победи со 3-1, веројатно реваншот ќе беше само формалност.
Расинг Сантандер минатата сезона беа испаднаа од Сегунда во трета лига. Клубот се наоѓа во големи финансиски проблеми, а играчите неколку месеци не добиле плата.
Кога требаше да започне натпреварот, играчите на Сантандер застанаа и одбија да играат. Играчите од Сосиедад не тргнаа во напад, си подаваа на својата половина, а натпреварот беше прекинат и службено доделен со резултат 0-3 на Сосиедад.

 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
Leeds United, беа во сам врв на Premier, втор ешалон веројатно....имаа една многу добра генерација со Rio Ferdinand, Alan Smith......(eee а City беше второлигаш)....сега се „малку“ поинакви состојбите...Leeds e и огромен град, чудо што нема премиерлигаш...
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.608
Поени од реакции
81.280
Уклучи ФИФА 98 или 99 ќе видеш екипи што тогаш биле на врвот, сега се заборавени во некои лиги... пример

Минхен 1860 - Добро се држеа тогаш во Бундес, знаеа често да им задаваат маки на Минхен, и другите појаки екипи... сега се стандардни во втора лига

Вимболдон - И овие беа стандардни во Премиер Лигата, но клубот влезе во тешки долгови, па мораа да се распаднат... пред некое време пак се оформија, и сега играат во подолните Англиски лиги. Најпознат играч на Вимболдон им беше Вини Џонс крвникот (сега е актер) :sneaky:

Чарлтон - Во 2006 што тим имаа, и испаднаа дебилите, никогаш не се вратија одтогаш во ПЛ

Портсмут - :facepalm:

Нотингем Форест - Освоија две ЛШ во 80-те години, потоа ги фати криза (мислам заради долгови), и онака во деветесетите години, ќе испаднеа од лига, па пак се враќаа наредната година :icon_lol:

Бохум и Келн - Исто така стандардни тимови од Германија

Од Италија
Месина
Емполи
Пиаченца
Модена
Венеција
Перуџа
Комо - Кои легенди беа овие :cuc:
Лече - И овие исто :cuc:
Бреша кога играше Баџо кај нив при крај на кариера, само заради него опстојуваа во лига

Толку сега за сега :D
 

Schtrawzenigger

and the Baltic Fleet
Член од
9 јули 2013
Мислења
672
Поени од реакции
2.323
(Артмедиа) Петржалка, 2005-2006 играа у ЛШ, сеа играат у Словачка трета лига.
Имаше еден клуб у Австрија, Пашинг :D
Анкона, моментално у Серија Д.
Боависта, меѓу првите 5-6 екипи беа порано у Португалија.
Стразбург, моментално играат во Француска трета лига.
Ханза, Германска трета лига.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
14.439
Поени од реакции
13.846
Депортиво Алавес - 2001 играа финале со Ливерпул во Куп Уефа, на Арена често даваат инсерти од тој натпревар. Потоа уште неколку сезони во Примера, па неколку во Сегунда, и 4 сезони по ред играле во трета лига. Сезонава гледам успеале да се вратат во Сегунда, али бележат слаби резултати и најверојатно пак ќе се преселат во третата лига.
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.659
Charlton, Portsmouth, Middlesbrourgh, Numancia, Tenerife, Bari, Empoli, Brescia, St. Pauli, 1860 Munchen, Hanza, Crystal Palace...
Ги има многу, ептен многу.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
14.439
Поени од реакции
13.846



Еве уште еден тим што ми текна. Тие што играат спортска од поодамна нема шанси да не го памтат. Пиши ги 2+пп и капата настрана. Интересно беше што мислам 4 сезони по ред напредуваа во лигите, и 2007 година стигнаа до првата шкотска лига. Една сезона изиграле таму, а потоа поради финансиски проблеми биле исфрлени во третата лига, и откако клубот не можел да најде нов газда, се распаднале.
 
Член од
21 септември 2011
Мислења
354
Поени од реакции
626
Eve tri klubovi od Italija koj bile i sampioni :
Pro Vercelli 7 pati prvak na Italija
Casale 1 prvak
Novese 1 prvak
i nekolku so igrale po desetina godini vo seria A
Vicenca
Piacenca
Reggiana
Perugia
SPAL
 
Член од
25 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
6.358
Ленс!!! :love:
екипата што ми донесе $_$ против Сампдорија во Куп Уефа со гол у 90+
знам дека повеќето сте ја заборавиле оваа екипа, али ја никад! :ROFLMAO:
@1:30

оваа година се враќаме во Ligue 1 (y)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom