Забоболка!

Песимист

Добро информиран оптимист
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.676
Поени од реакции
181
Уф, што со забоболката еве на пример како ја денес празник не работи ништо а од вчера ме умре забот и дали имате решение што со вакви ситуации како да ја намалите болката додека идете до заболекр.Ајде пишете се што знаете не знаете околу забоболка справување (ако постои) и слично.
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Кафетин еден напи се и легни да спијаш. Привремено решение ..
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Некои викаат и од цигара поминувало иако не сум приметил јас тоа. А мислам дека и маслинка на забот да ставиш поминува. Али се тоа се бабини приказни па незнам колку работат.
 

Песимист

Добро информиран оптимист
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.676
Поени од реакции
181
Кафетин еден напи се и легни да спијаш. Привремено решение ..
пробано ама не делува бие ко срцето у забо да му чука .Ај кеидам утре на бушење после раат ке си бидам:).AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA:cuc::cuc::cuc::violent1::violent1::violent1::violent1:
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.667
Поени од реакции
4.750
ако више пиеш апчиња ..кетоналот може да има најголем ефект ..од оние плавине у шишенце .. друго ..ладни облоги околу местото ако помогнат .. у никој случај не го чепкај местото .. плакни ја устата со камилица .. пробај да ставиш парче кромид на оболениот заб и гризај ,ова ми го препорачаа лани на еден странски форум и помогна колку толку .. зовриена вода со сол помага многу често,со памук или нешто да поминеш .. има многу други алтернативни рецепти ..на крај ако не помага ништо ..јак алкохол и немаш гајле ќе утрне све:toe:
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Ако е затворен забот со привремен лек... извади го, пиј аналгин и ставај мраз, одбегнувај притисок на забот, ако е со пломба а те боли пробај со чечкалица да го расчепкаш непцето околу забот т.е да го раскрвавиш... помага доста т.е го намалува притисокот.
 

Песимист

Добро информиран оптимист
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.676
Поени од реакции
181
Ако е затворен забот со привремен лек... извади го, пиј аналгин и ставај мраз, одбегнувај притисок на забот, ако е со пломба а те боли пробај со чечкалица да го расчепкаш непцето околу забот т.е да го раскрвавиш... помага доста т.е го намалува притисокот.
И тоа пробано бидејки иам ОГРОМНО ИСКУСТВО СО ОВОА земав чачкалица и брцна унатре(дека е отворен забо)потече крв и намали го притисоко у коагулационио џеп (мало како топче шо излава до забо обично пуно со крв ,гној вода и слично) и сеа ми е баајги подобро и ФАЛА ЕПТЕН за предлозите нокеска ке морам да применам некој.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
И тоа пробано бидејки иам ОГРОМНО ИСКУСТВО СО ОВОА земав чачкалица и брцна унатре(дека е отворен забо)потече крв и намали го притисоко у коагулационио џеп (мало како топче шо излава до забо обично пуно со крв ,гној вода и слично) и сеа ми е баајги подобро и ФАЛА ЕПТЕН за предлозите нокеска ке морам да применам некој.
Aко не ти помага и ова од Апо, придржи мраз, 15 минути со 5 одмор додека не се стопи, колку толку ќе ги стегне капиларите и ќе намали крвоток. Ова и за отоци помага :)
 
S

smart ass

Гостин
пробано ама не делува бие ко срцето у забо да му чука .Ај кеидам утре на бушење после раат ке си бидам:).AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA:cuc::cuc::cuc::violent1::violent1::violent1::violent1:
брат отиди во брза помош...имаат лидокаин(то е анестетик) троа ќе ти прснат на забот и немај мака јас еднаш така се спасив
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Абе по аптекиве има едно заболек се вика, капки се околу 70 денари. пробајго тоа
 

Песимист

Добро информиран оптимист
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.676
Поени од реакции
181
Абе по аптекиве има едно заболек се вика, капки се околу 70 денари. пробајго тоа
ХАХА и тоа иам пробано АМА ТОА ПОМАГА ама шишенцето ми е празно 2 иам истрошено до сеа а дежурна аптека денеска дека празник не знам дали има ама поручок ке проверам ....бело шишенце со црвенкаста етиката за тоа правеме маабет нели.

брат отиди во брза помош...имаат лидокаин(то е анестетик) троа ќе ти прснат на забот и немај мака јас еднаш така се спасив
Горниот пост за Заболекс е тоа тоа само со друго име и со нема пумпица за да прснеш истото е и помага знам.
 

Песимист

Добро информиран оптимист
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.676
Поени од реакции
181
не верувам заболек и лидокаин да е исто:nenene:
Може сум грешка ама и двете мирисаат исто така имаат и исти вкус горчат и двете ама мош сум грешка не тврдам ништо.:smir:Еве ти иронија забот ми помина ејјјјјјјјјјјјјјјјјјјјј ама иам температура 37.5 мораше да избие некаде .Битно е да се дружеме кој парадокс надвор 30 сетепени а јас се тресам од ладно.позз идам да удрам ладен туш ако ме нема за некое време до таму е работата.
 

m.marko21

-STR8-
Член од
16 мај 2008
Мислења
1.177
Поени од реакции
75
Почнуваат да ми растат осумките (умници) и со самото тоа ми ги поттиснуваат другите заби, посебно предните на долната вилица и почнуваат да ми се изместуваат, лево-десно, напред-назад :nesvest:
Од како ќе испаднат целите ќе ги извадам но сега ќе направат само штета на другита заби, а потоа ќе требе да носам и апаратче.
Некој лек друг дали има, зошто ме нервира ова :se_ molam
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Има, според баба ми чај од коноп ја смирува било која болка... штета што конопот се поретко го садат :smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom