Заби и сѐ во врска со забите

Член од
15 јули 2020
Мислења
31
Поени од реакции
10
Седнуваш, докторот го пробува мостот, му става "лепак" и ти го цементира. Можеш да осетиш блага непријатност кога ке притисне, ама ништо страшно. На крај го отстранува вишокот лепак и си одиш :icon_mrgr:
Суперрр значи потешкиот дел поминал
 
Член од
15 јули 2020
Мислења
31
Поени од реакции
10
Друштво дали кога се става мост се става анесетезија, колку трае процесот ништо не се разбирам, ако може некој да ми објасни?
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.100
Поени од реакции
5.839
Друштво дали кога се става мост се става анесетезија, колку трае процесот ништо не се разбирам, ако може некој да ми објасни?
Па ти објасниле погоре. Што сакаш да ти нацрта некој?

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.609
Поени од реакции
11.152
Друштво дали кога се става мост се става анесетезија, колку трае процесот ништо не се разбирам, ако може некој да ми објасни?
Абе ајде, јас мислев до сега веќе коски џвакаш, ти уште без мост шеташ.
Не се става анестезија.
 
Член од
15 јули 2020
Мислења
31
Поени од реакции
10
Абе ајде, јас мислев до сега веќе коски џвакаш, ти уште без мост шеташ.
Не се става анестезија.
Па не испадна баш како што требаше, имаше луфт малку па додека се поправи тоа пројде некој период, но еве денеска во 4 часот имам термин за местење
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
12.692
Поени од реакции
4.520
Cetkanje na zabi posle vadenje na umnik, upotreba na usna voda? Toa ne mi go napisale na listot sto go dobiv..mislev prviot den da pocekam? Inaku imam ultrasoft curaprox cetka.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.609
Поени од реакции
11.152
Cetkanje na zabi posle vadenje na umnik, upotreba na usna voda? Toa ne mi go napisale na listot sto go dobiv..mislev prviot den da pocekam? Inaku imam ultrasoft curaprox cetka.
Тој дел каде што ти е ваден умникот не мора да го четкаш денес, од утре почни ама многу нежно. Можеш да ја испираш устата со средства за испирање (обавезно после јадење и пред спиење, за да не се собира храна помеѓу конците), ама избегни го Listerine, многу е лут и ќе те пече.
Пробај со Colgate или Lacalut.
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
12.692
Поени од реакции
4.520
Тој дел каде што ти е ваден умникот не мора да го четкаш денес, од утре почни ама многу нежно. Можеш да ја испираш устата со средства за испирање (обавезно после јадење и пред спиење, за да не се собира храна помеѓу конците), ама избегни го Listerine, многу е лут и ќе те пече.
Пробај со Colgate или Lacalut.
Fala ti, mislam deka ne siese nisto posto mi traese 2min imav preblizu do nepceto i non stop sekoj mesec dena mi go drazese i rani imav, inaku nemav bolki so zabot. Ne jadam skoro nisto samo jogurt, ili skyr so pasirana banana denes.
Nemam bolki niti ne zemav tableti sto mi gi dade slucajnk ako mi treba, ne ni mi otece. Kje probam nekoj polesen elmex ili druga usna voda. 17.3 odime i na drugata strana
 
Член од
5 март 2021
Мислења
37
Поени од реакции
22
Fala ti, mislam deka ne siese nisto posto mi traese 2min imav preblizu do nepceto i non stop sekoj mesec dena mi go drazese i rani imav, inaku nemav bolki so zabot. Ne jadam skoro nisto samo jogurt, ili skyr so pasirana banana denes.
Nemam bolki niti ne zemav tableti sto mi gi dade slucajnk ako mi treba, ne ni mi otece. Kje probam nekoj polesen elmex ili druga usna voda. 17.3 odime i na drugata strana
Јас кога го вадев мојот,ми го вадеа на мал оток. Еднаш ме боцна и во цел процес при вадење почна да ме боли,па уште еднаш ме боцна. Ми го извади и не остана ништо. Првите неколку сати немав болка, ама после мислам умрев. Толку силна болка,оток уста не можев да отворам за јадење ни да помислам. Ми рекоа да не се испира со ништо додека не заздрави убаво,а затоа е потребно бар месец дена.
Така да, подобро само со вода.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.609
Поени од реакции
11.152
Јас кога го вадев мојот,ми го вадеа на мал оток. Еднаш ме боцна и во цел процес при вадење почна да ме боли,па уште еднаш ме боцна. Ми го извади и не остана ништо. Првите неколку сати немав болка, ама после мислам умрев. Толку силна болка,оток уста не можев да отворам за јадење ни да помислам. Ми рекоа да не се испира со ништо додека не заздрави убаво,а затоа е потребно бар месец дена.
Така да, подобро само со вода.
Стоматолог си или орален хирург?
Од искуство потврдувам дека тие што испираат имаат подобро закрепнување и тоа кога доаѓаат после 1 недела да се вадат конци. Чиста, убава рана.
Тие што не испираат да не кажувам што се не има во раната и меѓу конците.
 
Член од
5 март 2021
Мислења
37
Поени од реакции
22
Стоматолог си или орален хирург?
Од искуство потврдувам дека тие што испираат имаат подобро закрепнување и тоа кога доаѓаат после 1 недела да се вадат конци. Чиста, убава рана.
Тие што не испираат да не кажувам што се не има во раната и меѓу конците.
Кажав искуство,моето искуство е огромно.
А тој/таа ќе прочита и ќе одлучи.
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
12.692
Поени од реакции
4.520
Јас кога го вадев мојот,ми го вадеа на мал оток. Еднаш ме боцна и во цел процес при вадење почна да ме боли,па уште еднаш ме боцна. Ми го извади и не остана ништо. Првите неколку сати немав болка, ама после мислам умрев. Толку силна болка,оток уста не можев да отворам за јадење ни да помислам. Ми рекоа да не се испира со ништо додека не заздрави убаво,а затоа е потребно бар месец дена.
Така да, подобро само со вода.
Jas nemav ni bolki ni otek, prviot den nemav voda potoa kupiv elmex sensitive koj nema alkohol i e top.
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
Jas nemav ni bolki ni otek, prviot den nemav voda potoa kupiv elmex sensitive koj nema alkohol i e top.
Пред 2 недели вадев, докторката ми кажа само истиот ден да не испирам, инаку користев по нејзина препорака од curaprox.
Во четврток одам од другата страна да го извади


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
12.692
Поени од реакции
4.520
Пред 2 недели вадев, докторката ми кажа само истиот ден да не испирам, инаку користев по нејзина препорака од curaprox.
Во четврток одам од другата страна да го извади


Sent from my iPhone using Tapatalk
Jas odam drugata sreda pak na drugata strana, i jas prviot den kako sto kazav. Curaprox vidov ima isto edna koja e za posle poseg, ali 12eur beshe cenata pa se osluciv za poeftinava varijanta :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom