Заби и сѐ во врска со забите

Член од
4 јули 2012
Мислења
507
Поени од реакции
1.770
Zdravo da prasham dali ima nekoj iskustvo so mostovi, navlaki ne se razbiram bash, megjutoa kje me svatite za sto zboram, sakam da znam kako odi procedurata, za kolku vreme se stavaat posle brusenjeto, ako ima nekoj da mi objasni ke mu bidam mnogu blagodaren
Јас ставав 4 заби тоест лепени на мој два заби а два заби извадени , во еден ден ми ги избруси па потоа ми зеде мера истиот ден и чекав 3 дена за да стасат првата фаза тоаест пробата и од тоа за 4 дена стасаа и ги ми ги залепи . значи кај мене 7 дена беше процесот
 
Член од
15 јули 2020
Мислења
31
Поени од реакции
10
Јас ставав 4 заби тоест лепени на мој два заби а два заби извадени , во еден ден ми ги избруси па потоа ми зеде мера истиот ден и чекав 3 дена за да стасат првата фаза тоаест пробата и од тоа за 4 дена стасаа и ги ми ги залепи . значи кај мене 7 дена беше процесот
Fala za odgovorot, inaku otkako gi stavi nemas nekoi problemi, mislam so jadenje so pienje,zboruvanje se si e okej taka?
 

volare_g

Nediplomiran i nedokvakan
Член од
28 февруари 2014
Мислења
700
Поени од реакции
1.775
Fala za odgovorot, inaku otkako gi stavi nemas nekoi problemi, mislam so jadenje so pienje,zboruvanje se si e okej taka?
Problemi odma posle toa ne ,ama spremi se da si zemes cetka sto sprica voda , poso jadenje ke ti vlrgyva natamy obavezno i cuden e filingot. Jas gi iman veke edno 5 gofini mislam , i ova so hranat pocna pred 2 godini, inaku 3 gorni zaba desna strana i dva gorni oeva strana , levata srygan zab plus pokrien eden zabe izvaden.
 
Член од
15 јули 2020
Мислења
31
Поени од реакции
10
Problemi odma posle toa ne ,ama spremi se da si zemes cetka sto sprica voda , poso jadenje ke ti vlrgyva natamy obavezno i cuden e filingot. Jas gi iman veke edno 5 gofini mislam , i ova so hranat pocna pred 2 godini, inaku 3 gorni zaba desna strana i dva gorni oeva strana , levata srygan zab plus pokrien eden zabe izvaden.
Fala mnogu, jas za nekoj period treba da stavam pa zatoa prasav, iskreno edvaj cekam da dojde toj den..
 
Член од
4 јули 2012
Мислења
507
Поени од реакции
1.770
Fala za odgovorot, inaku otkako gi stavi nemas nekoi problemi, mislam so jadenje so pienje,zboruvanje se si e okej taka?
Јас немам проблеми никакви до сега ги имам скоро месец дена , едниот заб ми беше умртвен живецот а едниот здрав заб , е сега на тој умртвемиот ми е малку чуден како да чуствувам притискање кога ги стегам забите , никаква болка ама чуство на притискање имам , а на живиот заб апсполутно ништо какоми претходно кога не ми беше брусен .
 
Член од
24 септември 2018
Мислења
48
Поени од реакции
24
Здраво, сакам да прашам од учените/искусните на оваа тема.
Дали има (сигурно има :)) и која е разлика помеѓу умртвен заб, лечење на заб, и вадење на живец? Што значи умртвен заб?Читам по страниве, ама конкретно не можам да најдам.
Благодарам
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.610
Поени од реакции
11.154
Здраво, сакам да прашам од учените/искусните на оваа тема.
Дали има (сигурно има :)) и која е разлика помеѓу умртвен заб, лечење на заб, и вадење на живец? Што значи умртвен заб?Читам по страниве, ама конкретно не можам да најдам.
Благодарам
Исто е.
 
Член од
15 јули 2020
Мислења
31
Поени од реакции
10
Здраво друштво денеска бев на забар,истругав 3 заба,ми зеде докторот мерка се тоа и ми рече за неколку дена ќе се јави да одам да ги стави забите, е сега сакам да прашам доколку некој имал слично искуство, дали ве болеа забите откако ви беа истругани,колку дена бевте така
 
Член од
1 април 2012
Мислења
152
Поени од реакции
41
Здраво друштво денеска бев на забар,истругав 3 заба,ми зеде докторот мерка се тоа и ми рече за неколку дена ќе се јави да одам да ги стави забите, е сега сакам да прашам доколку некој имал слично искуство, дали ве болеа забите откако ви беа истругани,колку дена бевте така
Гледај да внесуваш храна/пијалок на собна температура, во спротивно ќе имаш голема болка (многу ладно или многу топло).
Јас бев точно 3 дена така, потоа ми ги наместија и зацементираа.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.610
Поени од реакции
11.154
Здраво друштво денеска бев на забар,истругав 3 заба,ми зеде докторот мерка се тоа и ми рече за неколку дена ќе се јави да одам да ги стави забите, е сега сакам да прашам доколку некој имал слично искуство, дали ве болеа забите откако ви беа истругани,колку дена бевте така
Нормално е.
Избегнувај многу топла и многу ладна храна/вода и не пробувај да внесуваш воздух со стиснати заби (да проверуваш дали болат), кога ќе се цементира мостот нема да те боли.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.661
Ima privremeni sto se po istata merka od tie sto gi cekas i kostat samo iljadarce max obicno
Em ne trpis bolki (osetlivost) em izgleda poubavo tie nekolku denovi
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.610
Поени од реакции
11.154
Ima privremeni sto se po istata merka od tie sto gi cekas i kostat samo iljadarce max obicno
Em ne trpis bolki (osetlivost) em izgleda poubavo tie nekolku denovi
Од заб се наплаќат, така да кај него ќее малко повеќе, плус и ако е од Скопје...
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
15 јули 2020
Мислења
31
Поени од реакции
10
Гледај да внесуваш храна/пијалок на собна температура, во спротивно ќе имаш голема болка (многу ладно или многу топло).
Јас бев точно 3 дена така, потоа ми ги наместија и зацементираа.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Фала многу за одговорот, едвај чекам да дојде тој ден, ќе се стрпам уште малку
Автоматски споено мислење:

Нормално е.
Избегнувај многу топла и многу ладна храна/вода и не пробувај да внесуваш воздух со стиснати заби (да проверуваш дали болат), кога ќе се цементира мостот нема да те боли.
Фала многуу за брзиот одговор
 
Член од
15 јули 2020
Мислења
31
Поени од реакции
10
Добро утро друштво, ви пишувам многу рано бидејќи неможам да спијам се додека не ги средам забите,сакам да ве прашам колку време трае местењето на мостот/забите(извинете но поубаво незнам да прашам) како оди процедурата, дали е болно, едноставно барем малку од малку да имам некоја слика во глава..
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.610
Поени од реакции
11.154
Добро утро друштво, ви пишувам многу рано бидејќи неможам да спијам се додека не ги средам забите,сакам да ве прашам колку време трае местењето на мостот/забите(извинете но поубаво незнам да прашам) како оди процедурата, дали е болно, едноставно барем малку од малку да имам некоја слика во глава..
Седнуваш, докторот го пробува мостот, му става "лепак" и ти го цементира. Можеш да осетиш блага непријатност кога ке притисне, ама ништо страшно. На крај го отстранува вишокот лепак и си одиш :icon_mrgr:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom