Заби и сѐ во врска со забите

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.609
Поени од реакции
11.152
Не би требало. Пломбира заб заради претходен кариозен процес. Понатаму би требало се да е во ред со продолжување на одржување на орална хигиена и грижа за сопствените заби. Дали болката се смири ако не потребен е преглед можеби и не потекнува ба од пломбираниот заб болката зависи ако е тапа можеби и неможеш да ја локализираш точно. Појди ако не си отишол стоматологог ќе види.
Google translate, а? :icon_mrgr:
 
Член од
13 септември 2020
Мислења
48
Поени од реакции
56
Google translate, а? :icon_mrgr:
Не зошто? Ако е тапа болка која неможе да се локализира можеби станува збор за друг заб и во спротивна вилица заборавена тапа тиштечка болка која може да укажува и на хроничен пулпитис итн... Немора да значи дека чувствува болка од забот кој е пломбиран Стоматологот најдобро ке види за што станува збор.
 
Член од
13 септември 2020
Мислења
48
Поени од реакции
56
Затоа што интерпункцијата (or actually the lack of) ти е ел катастрофико.
Битно да е доловено мислењето не да гледаме правопис на јазикот. Интересно е што секогаш и за сешто имате примедба без потреба. Ако си професор можеш да ме вратиш во клупите во основно да научам а ако не си а сигурно не си безпотреба реагираш за небитна работа.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.501
Поени од реакции
33.643
Здраво

Препорака во Струмица за правење комплетно на заби мислам порцелан...

Кои има искуство од следните?
Зебеков
Дуо Дент
Гудица Малинова
Ендомак
Балџиев

Sent from my LG-M200 using Tapatalk
Ja sum vo Duo Dent, prezadovolen.

Malku e poskapo vo odnos na drugi, primer plomba e od 700 do 900 denari.
Porcelanska koronka edna fakja 80 evra ako ne i poveke. Estetski 10/10 ke te sredat, a super za sega i na kvalitet, isto i za odnos i nacin na rabota

Ne znam kako e kaj drugi - ne sum bil, ama duo dent bi ti preporacal deka nema da zgresis.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
и за сешто имате примедба без потреба.
Па и не е баш без потреба. Кога граматиката и синтаксата се лоши, во комбинација со несоодветна интерпункција, мислењето знае да создаде конфузија.
 
Член од
4 декември 2014
Мислења
313
Поени од реакции
259
Здраво на сите,
Над 6ката над мевцето ми се појави како топче, кое сега е станато тврдо,пред 5 месеци правев зафат над 5ката имав процес на забот, можно ли е дега повторно да се јави процес сега над 6ката или нешто друго е во прашање
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Правев заб и некако после пломбирање осеќам како дупка, како пола заб да имам. Немам болки после тоа, aма осеќам празнина кога ќе допрам со јазикот.
Нормално ли е ова дека дупчето беше на крај и не може да се потполни или толку знаел тој и на мене се учел?

IMG_20200917_000354_122.jpg
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.609
Поени од реакции
11.152
Правев заб и некако после пломбирање осеќам како дупка, како пола заб да имам. Немам болки после тоа, aма осеќам празнина кога ќе допрам со јазикот.
Нормално ли е ова дека дупчето беше на крај и не може да се потполни или толку знаел тој и на мене се учел?
Или не ставил доволно пломба или ставил, ама ти било високо, па стргнал малку повеќе за да ти "легне".
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Правев заб и некако после пломбирање осеќам како дупка, како пола заб да имам. Немам болки после тоа, aма осеќам празнина кога ќе допрам со јазикот.
Нормално ли е ова дека дупчето беше на крај и не може да се потполни или толку знаел тој и на мене се учел?

Прегледај го приврзокот 266794
Имав и јас два пати таков случај кај еден стоматолог. Прво беше висока пломбата, се пожалив дека ми допира и после ја симна речиси и да ја нема на допир со јазик. Како што велиш баш она чуство како пола заб да имам.....споредбено со другата страна. (на слика што гледам исто и кај мене беше страничен кариес, само кај мене 6-ка горе)
На рамнење ја симна скоз.....навистина претера. И јас немав никаков проблем сем она никакво чуство....и одма го сменив, по препорака стигнав до одличен стоматолог.
Сега веќе 7 години сум кај друг стоматолог (само приватно работи, по ОК цени) и сум презадоволен (а цепидлака голема сум, си признавам....едноставно сакам квалитетна изработка во секој поглед).
Ми направи и корекција на грешките на двете пломби од кај претходниот стоматолог

ПС Кај новиот стоматолог 7 ипол години стара пломба нејќе да мрдне....навистина квалитетен материјал и изработка.
 
Последно уредено:
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
По месец дена на истиот заб погоре што имам пишано ми се појави болка, само при загризување и јадење потврди работи.
Немам пулсирачка болка и не осеќам ни болка на топло или ладно.
 
Член од
12 јуни 2013
Мислења
96
Поени од реакции
47
Препорачајте ми кој стоматолог во Карпош да го изберам за матичен стоматолог од приватните што има склучено договор со Фонд ? Ваши искуства ??
 
Член од
21 ноември 2020
Мислења
2
Поени од реакции
2
Ве молам за искуства за цирконија коронки, препораки кој е најдобар за естетска корекција на заби во Скопје ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom