Заби и сѐ во врска со забите

Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.363
Поени од реакции
38.337
Добар забар тешко се наоѓа, најубаво преку препорака.
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Bas taka najdobrite se vo pomali ordinacii ne vo golemite t.e ima i tamu no 1 od 6-7 doktori .
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Досегашново искуство ми вика дека и со препорака си зебан, некако сите се првите 1-2 заби ок, после тоа почнуваат со глупости, или чкарт материјал ќе ти става или ќе си наоѓа само работа де забен камен, де чекај да смениме амалгам, де чек да ја смениме пломбава...на мајстор и на забар само климаш со глава и викаш ок во право си, здрав заб да ти отвори нема да знаеш дека згрешил.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.363
Поени од реакции
38.337
Многу игра улога од забар до забар, на едно место кај што идев порано каде што живеев имаше 3 забари и сите тројца како ќе ги фатиш на смена, и сите тројца различно работат, кај еден од тие што ми ги поправаше, самите заби после некое време пломбите попуштаа, а пак кај другите двајца подобро беше, али ги баталив зошто приметив дека самите си наоѓаат работа и кога треба и кога не треба. Исто и со жени забари немам некое добро искуство, два заба што ми отвориле и двата живец ми имаат вадено, ќе фати ќе буши цел заб ќе го уништи, не се труди ни да го лечи снимка да направи ни ништо, него само да помине полесно, на еден од тие ми се воспалија корењата лани зошто го пломбирала но не ги исчистила.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.492
Поени од реакции
80.553
Се зависи од забарот, јас прошлава година правев 9 заби, од кои 4 со умртвување на живец и чистење на каналите. Немам никаков проблем сега се е цакум пакум, човекот дури и непцата ми ги олабави со тоа што ми пушташе крв од нив.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.363
Поени од реакции
38.337
Се зависи од забарот, јас прошлава година правев 9 заби, од кои 4 со умртвување на живец и чистење на каналите. Немам никаков проблем сега се е цакум пакум, човекот дури и непцата ми ги олабави со тоа што ми пушташе крв од нив.
имам приметено дека тие што се подобри бараат снимка да видат прво, не работат на памет.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.492
Поени од реакции
80.553
имам приметено дека тие што се подобри бараат снимка да видат прво, не работат на памет.
Напротив, од 9 заба само за еден ми побара снимка. Изгледа искусен бил во занаетот... :icon_mrgr:
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
@Scirea
Iskusen zabar bez snimka e ko da rabotis so vrzani oci.
Prvo pravilo pred da lecis zab t.e lekuvanje kanali e snimka pred vo tek i na kraj kako napolnet zab.
Od toa nema isklucok .
Baska apex lokator(meri dolzina na koreni)koferdam (izolacija) endomotor(masinska obr na kanali)
I ti mi vikas bez rendgen bil top.
Top e dur ne pocne da te boli potoa ke baras drug doktor da preprava se.
 
Член од
22 март 2019
Мислења
11
Поени од реакции
3
Здраво,

Дали некој може да сподели мислење кои се подобри протези: сафирните или порцеланските? Бев на консултации кај д-р Ксенија во Дента Лукс и ми покажа порцелански на Forestadent - модел Glam. Цената е 600 (за двете вилици) евра за најнов модел , со што доколку платиш во готово , имаш 100 евра опуст. Дали некој ги има ставено овие протези и може да сподели искуство? Докторката исто така ми кажа дека сафирните не ги правеле повеќе зошто не биле добри (крилцата им испаѓале) но мене естетски ми се допаѓаат повеќе. Ве молам за мислење.

Поздрав
 
Член од
10 март 2014
Мислења
1.008
Поени од реакции
1.205
Дали ластичињата (за протези) се достапни во комерцијална продажба и од каде би набавил?
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.254
Поени од реакции
1.964
Дечки,ми падна пломба на преден заб,на кец.Странична пломба беше.
Во Понеделник ќе го контактирам мојот стоматолог.
Но,што да правам до тогаш?
Како да го заштитам забот?
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.859
Поени од реакции
34.894
Пред 6 месеци вадев 6ка, па после на рутинска контрола ми вика се друго е перфектно, за сеа да испадне дека треба да ја вадам и долната 6ка. Мрш неспособни едни, како бре за 6 месеци се расипа до толку да биде за вадење а пред тоа перфектно беше се?

Има ли некој искуство да има ставено заб со тие како штрафови шо се? Каква е функционалноста на забот можеш ли да јадеш без проблеми, дали го осеќаш како свој со тек на време или сепак се осеќа страно тело во тебе? Нема шанси да се оставам без 6ки.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.602
Поени од реакции
11.144
Има ли некој искуство да има ставено заб со тие како штрафови шо се? Каква е функционалноста на забот можеш ли да јадеш без проблеми, дали го осеќаш како свој со тек на време или сепак се осеќа страно тело во тебе? Нема шанси да се оставам без 6ки.
Ако се врза импланто, треба се да биде добро. Како свој нема да го осеќаш, пошто е страно тело, уствари уопште нема ни да го осеќаш :icon_mrgr:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom