Заби и сѐ во врска со забите

Phoenixx

The Last Pharaoh
Член од
9 ноември 2015
Мислења
788
Поени од реакции
956
Четката не е толку битна каква е убаво пишаа погоре начинот на четкање е битен а мислам дека конецот за заби игра најголема улога во оралната хигиена затоа што со четка не можеш целосно да ја отстраниш храната туку само површно а за избегнување кариес дефинитивно конец после секој оброк + поздрава гингива ќе имаш.
 
Член од
9 јануари 2015
Мислења
173
Поени од реакции
131
Четката не е толку битна каква е убаво пишаа погоре начинот на четкање е битен а мислам дека конецот за заби игра најголема улога во оралната хигиена затоа што со четка не можеш целосно да ја отстраниш храната туку само површно а за избегнување кариес дефинитивно конец после секој оброк + поздрава гингива ќе имаш.
Електрична четка + конец за заби + Waterpik за мене е супер комбинација. Мислам дека електрична четка е 2-3 пати подобра од обичната.
Помал напор а подобри резултати :)
 
Член од
16 мај 2016
Мислења
428
Поени од реакции
582
Препорака за добра ординација со скопје?
Најдобро ако е околината на карпош 3, ама не е проблем ако е и подалеку.
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
Ima li nacin da se 'reverse' karies u pocetna faza?
Има, ама тоа е повеќе теоретски отколку практично. Најдобро е механичко отстранување и пломба која ќе биде и превенција од понатамошно ширење

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk
 
Член од
15 август 2011
Мислења
125
Поени од реакции
40
Имам проблем со заб, ме боли исклучиво навечер пред спиење веќе 4 дена, до степен што неможам да заспијам..утре ќе одам на забар, но ме интересира мислење што би можело да биде за вака периодично да ме боли ?
Интересно е кога ке аплицирам притисок на непцето околу забот, болката како да попушта :nesumjas:
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
Имам проблем со заб, ме боли исклучиво навечер пред спиење веќе 4 дена, до степен што неможам да заспијам..утре ќе одам на забар, но ме интересира мислење што би можело да биде за вака периодично да ме боли ?
Интересно е кога ке аплицирам притисок на непцето околу забот, болката како да попушта :nesumjas:
Најверојатно е некој пулпит.
Расипан ли е забот, можеш ли да приметиш кариес или не?
 
Член од
15 август 2011
Мислења
125
Поени од реакции
40
Што е пулпит, страшно нешто или ?! :/
Забот не ми е расипан, има нешто како накај жолта боја, али тоа веројатно е пломбата..црно нема
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
Што е пулпит, страшно нешто или ?! :/
Забот не ми е расипан, има нешто како накај жолта боја, али тоа веројатно е пломбата..црно нема
Не е страшно, најверојатно ќе ти стави лек и се ќе биде ок.
 
Член од
24 октомври 2012
Мислења
810
Поени од реакции
509
Минaтиoт петoк јa вaдев шесткaтa и се пoминa в ред, без пoгoлеми бoлките првите некoлку денa. Тoa штo ме интересирa, дaли е нoрмaлнo нa местoтo нa зaбoт дa имa црнa дупкa? Претпoстaвувaм декa тoa е згрутченa крв, a дупкaтa ќе се зaтвoри сo тек нa време, бидејќи не верувaм декa е нештo пoсериoзнo декa не чувствувaм бoлкa нa местoтo и не е црвенo или пoтеченo, нo сепaк ме интересирa. Утре ќе oдaм нa зaбaр кaкo и дa е, нo сaкaм дa знaм штo дa oчекувaм. Блaгoдaрaм oднaпред.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Минaтиoт петoк јa вaдев шесткaтa и се пoминa в ред, без пoгoлеми бoлките првите некoлку денa. Тoa штo ме интересирa, дaли е нoрмaлнo нa местoтo нa зaбoт дa имa црнa дупкa? Претпoстaвувaм декa тoa е згрутченa крв, a дупкaтa ќе се зaтвoри сo тек нa време, бидејќи не верувaм декa е нештo пoсериoзнo декa не чувствувaм бoлкa нa местoтo и не е црвенo или пoтеченo, нo сепaк ме интересирa. Утре ќе oдaм нa зaбaр кaкo и дa е, нo сaкaм дa знaм штo дa oчекувaм. Блaгoдaрaм oднaпред.
нормално е
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
А в ред ли е дoкoлу местoтo ми е пoсувo зa рaзликa oд oстaнaтите делoви вo устaтa?
ех сега до толку не знам ама во 99% од случаите нема за што да се плашиш, рутинска екстракција на заб. :)
 
M

Moon Child

Гостин
нормално е
Прашање:
Дали е вистина дека трудни жени несмеат да вадат заб? Имам еден за вадење, ми отекува и ме боли излегува и крв од него плус тоа е шуплив, маж ми запнал не смееле трудни жени на забар да одат, и не ми дава да отидам ќе фанам сама ќе го извадам со клешта.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom