Заби и сѐ во врска со забите

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Koga ke porabotis kako stomatolog i gi vidis posledicite ke zboris a vaka od strana moze samo da si zamisluvas dali gi unistuvaat zabite ili im se dopaga na istite ;)
Не гледам зошто треба да си стоматолог за да знаеш најлогични и осоновни работи, немојте да правите од се нуклеарна физика за да искочите паметни.
Сеа малце контрадикторен си. Викаш содата е таа која е многу поопасна (не лимоновата киселина) а викаш затоа и секоја втора паста за заби содржи сода (иако ефектот на киселината е многу сличен а побезбеден).
И како сум контрадикторен, ајде објасни. Јас зборам за сода да пиеш, не за да триеш заби со неа.
 
Член од
13 февруари 2014
Мислења
29
Поени од реакции
4
Здраво треба да правам апикотомија на заб , бев кај 4 хирурзи 3ца различно ми кажаа....

Ако некој правел апикотомија да ми каже , имам циста под петката доле ама ја факја и 4етворката бар на снимката така се гледа , едни ми кажаа да се пунат каналите и на 4ката други ми рекоа здрав е тој заб не треба.... имам циста и на седмицата на едниот корен , едни ми викаат да ја вадам други ми викаат да го сечам коренот пола заб да ми остане ,,,, а на приватно а на државно сите различно кажуваат ..... на државно не се ни замараат нејкат ни да ти објаснат ништо ,,,глумат лудило , и сега каде да седнам да ме оперираат кога 4 хирурзи различно читаат една иста панорамска слика на забите..

Мислење?
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Иди на клиника и побарај мислење од Маре Петреска. Ако она не ти го спаси, нема никој да ти го спаси. Имав заб што беше за вадење, други предлагаа апикотомија, женава беше упорна, одев долго време, еве веќе две ипол години од тогаш забот со е тип топ :)
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Здраво треба да правам апикотомија на заб , бев кај 4 хирурзи 3ца различно ми кажаа....

Ако некој правел апикотомија да ми каже , имам циста под петката доле ама ја факја и 4етворката бар на снимката така се гледа , едни ми кажаа да се пунат каналите и на 4ката други ми рекоа здрав е тој заб не треба.... имам циста и на седмицата на едниот корен , едни ми викаат да ја вадам други ми викаат да го сечам коренот пола заб да ми остане ,,,, а на приватно а на државно сите различно кажуваат ..... на државно не се ни замараат нејкат ни да ти објаснат ништо ,,,глумат лудило , и сега каде да седнам да ме оперираат кога 4 хирурзи различно читаат една иста панорамска слика на забите..

Мислење?
Јас имав ситуација слична како твојата. Заб катник кој е веќе лекуван има процес кој се шири, па ми спомаа за апикотомија и за вадење на забот. Апикотомијата претставува отстранување на врвот на коренот на забот, како и дел од каналот/пулпата и затварање на пресечениот корен. Освен тоа што малку повеќе ќе те сечат и што малку повеќе е сложена процедурата од вадење заб, стоматологот ми кажа и поретко правеле апикотомија на катници, затоа што имале повеќе корени, а и ако оштетувањето е поголемо или забот претходно е веќе лекуван, подобро е забот да се извади.

Мој совет ти е да се направиш една целосна панорама и на двете вилици и да си најдеш нов, добар и искусен доктор. Ако ти рече апикотомија, тогаш прави, ако не, тогаш вади го забот, затоа што ако отидеш кај пет различни доктори, сите пет ќе ти дадат различно мислење:)
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.100
Поени од реакции
5.839
Здраво треба да правам апикотомија на заб , бев кај 4 хирурзи 3ца различно ми кажаа....

Ако некој правел апикотомија да ми каже , имам циста под петката доле ама ја факја и 4етворката бар на снимката така се гледа , едни ми кажаа да се пунат каналите и на 4ката други ми рекоа здрав е тој заб не треба.... имам циста и на седмицата на едниот корен , едни ми викаат да ја вадам други ми викаат да го сечам коренот пола заб да ми остане ,,,, а на приватно а на државно сите различно кажуваат ..... на државно не се ни замараат нејкат ни да ти објаснат ништо ,,,глумат лудило , и сега каде да седнам да ме оперираат кога 4 хирурзи различно читаат една иста панорамска слика на забите..

Мислење?
Дај стави ја панорамата да ја видиме, да знаеме што да ти кажеме

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
Член од
7 април 2017
Мислења
7
Поени од реакции
0
Здраво,
Пред се извинувам ако ви сметам.Вчера цел ден ме болеше седмицата горе,а сега ме отече жлебината и малку сум подуана на таа страна.Па сакам да ве прашам дали е нешто сириозно.Ве прашувам вас бидејќи кај матичната е затворено.Ви благодарам однапред
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Имам воспаление на гингивата, поточно истата е потечена/зголемена. Освен проплакнување со 3% хидроген и одржување добра хигиена на устата друго што би помогнало за отокот да се намали?:)
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.100
Поени од реакции
5.839
Имам воспаление на гингивата, поточно истата е потечена/зголемена. Освен проплакнување со 3% хидроген и одржување добра хигиена на устата друго што би помогнало за отокот да се намали?:)
Како утврди дека е воспаление на гингивата, а не нешто друго.
Кога веќе сам си се дијагностирал тогаш сам си знаеш најдобра терапија.

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Како утврди дека е воспаление на гингивата, а не нешто друго.
Кога веќе сам си се дијагностирал тогаш сам си знаеш најдобра терапија.

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
Стоматологот ми кажа дека е воспалена гингивата. Ги помина некои од забите со ултразвук, но не сите и ги исплакна со хидроген. Истите се сега смирени. Но сега и другите се исто така воспалени/отечени. За да не идам пак на стоматолог, има нешто што во домашни услови може да ја смири?
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.100
Поени од реакции
5.839
Стоматологот ми кажа дека е воспалена гингивата. Ги помина некои од забите со ултразвук, но не сите и ги исплакна со хидроген. Истите се сега смирени. Но сега и другите се исто така воспалени/отечени. За да не идам пак на стоматолог, има нешто што во домашни услови може да ја смири?
Ако е многу отечена потребно е антибиотик. Ако не било кој антибактериски раствор или плакни со чај од жалфија.
Треба да се направи дренажа ама тоа во домашни услови не ми се верува да можеп.

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.528
Поени од реакции
34.678
Стоматологот ми кажа дека е воспалена гингивата. Ги помина некои од забите со ултразвук, но не сите и ги исплакна со хидроген. Истите се сега смирени. Но сега и другите се исто така воспалени/отечени. За да не идам пак на стоматолог, има нешто што во домашни услови може да ја смири?


... самата содржина е со хербални компоненти кои делуваат на гингивата, како за смирување, остранување на болка и оток... првиот препарат содржи и дополнително Вит Ц, но не знам дали сега го има кај нас, вториот препарат често го применувам кога непцето ми е повредено од остра храна или ете едноставно воспаление, лично го мачкам гелот со прст ....

 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Камалицата е фантастична билка со разноразна употреба, и дефинитивно има ефект. Она што има далеку поголем ефект се масло од каранфилче (clove) како и масло од цимет (cinnamon zeylanicum)

Ставате по 2 капки од 2-те есенцијални масла, во 10 милилитри маслиново или било кое масло како база, првите гаргара едно 10 минути или колку подолго толку подобро. Повторете го тоа 2x на ден, 3 дена - инфекцијата и воспалението веднаш ќе се намалат.

За максимален ефект, раствор од 10 мл, со по 10x капки од двете, и мачкајте се на најтенките делови од кожата - над дланиките кај вените, позади ушите надоле по лимфните жлезди, како и на слепоочниците масажа од едно 2-3 минути.

Со истата смеса може да се прават и инхалации, 1 лажиче во врела вода и инхалирајте со затворено очи 2-3 минути, потоа се прави пауза, од неколку минути па пак продолжувате. Повторете го ова 3-4 пати, респираторните инфекции се сузбиваат екстремно ефикасно на овој начин.
 
Последно уредено:
Член од
4 јануари 2010
Мислења
90
Поени од реакции
4
Moze li nepceto da se prosiri so ured na 19 godini? ima nekoj iskustvo
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.861
Поени од реакции
7.549
Дали имате поткршено заби ? Јас мојте предни два заба горе ми се поткршени. Најверојатно од гризење моливи и пенкалца во школо. Ми викаат дека може да се поплнат со пломба.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom