Заби и сѐ во врска со забите

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Киселната од лимонот дефинитивно е штетна и ја оштетува глеѓта на забот, затоа уствари ја мешаат со сода бикарбона (база) за тоа да ја неутрализира киселината да не биде толку јака и опасна. Е сеа, генерално тоа сепак не е баш за препорачување и јас лично (иако знам дека тоа е као популарна метода) не би ја правел, ама ако ја правиш барем имај на ум дека што повеќе сода бикарбона ставиш, толку побезбедна/понеутрализирана е киселината.
Опасна? што ако ти кажам дека самата сода е по опасна од лимоновата киселина?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Исплакни со вода после лимонада, и немаш гајле. Бенеифитите ги надминуваат негативностите, на пример во секоја втора паста за заби има сода, и го прави истиот - сличен ефект како лимоновата киселина.
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.105
Поени од реакции
3.952
Сеа малце контрадикторен си. Викаш содата е таа која е многу поопасна (не лимоновата киселина) а викаш затоа и секоја втора паста за заби содржи сода (иако ефектот на киселината е многу сличен а побезбеден).
 
Член од
5 октомври 2016
Мислења
31
Поени од реакции
10
Што после тие 7-8 години?
ако се здрави корените дали може да се постават метални надградби и да се стави нов мост на истото место?
Пред некој месец ми испука филмот од постојано поправање и расипување и ставив 12 порцелански горе. Си се обожавам самата себе во моментов, ама за неколку години ќе треба да сум спремна незнам дали за обична смена или за импланти
Ќе можеш да ми пишеш во пп каде ги правеше. И јас сакам да си ставам ама не знам каде, многу ми е страв :rolleyes:
 
Член од
18 февруари 2015
Мислења
21
Поени од реакции
6
Дали може од еден заб (катник)да се расипат сите заби или нешто инфекција да предизвика. Имало случај од еден заб сите да се расипат и да се вадат.Дали е вистина.

Sent from my T07 using Tapatalk
Да, доколку се јави периодонтит , зависност во која фаза е или циста, знае да опфати повеке од еден заб...немора да значи дека ке се вадат сите заби, релевантно е врз основа на големината на самиот процес, но постајат и алтернативи за да не дојде до вадење на заб како цистектомија[DOUBLEPOST=1491435871][/DOUBLEPOST]
Дали можат да настанат некакви проблеми при вадење заб кај човек кој има вродена срцева мана?
Зависи, но доколку мислиш после интервенција тогаш не...обично доколку има некоја срцева мана се зима терапија по шема , се прави консултација со интернист и се прекинува самата два-три дена пред самата интервенција. Пота си тера по старо[DOUBLEPOST=1491436392][/DOUBLEPOST]Луѓенца, доколку имате некој проблем во врска со заби и се околку тоа,слобдно ПП, бидејки обично ретко ми текнува да го посетам форумов, но сепак ке се потрудам да одговорам на колку што можам повеке :)
 
Последно уредено:

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Опасна? што ако ти кажам дека самата сода е по опасна од лимоновата киселина?
Веројатно затоа и пишува на Интернет дека по користењето на содржината сода бикарбона - лимон треба забите да се измијат со паста и истата постапка да не се користи повеќе од еднаш неделно.

Иначе има и други работи за избелување заби во домашни сулови како плакнење на устата со раствор од вода и јаболков оцет, триење на забите со сода и кората од лимонот, триење на забите со јаготка или комбинација од јаготка и сода бикарбона, како и некои други методи, но ме интересира дали се навистина ефективни и дали се штетни за забите?:)
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.100
Поени од реакции
5.839
Дечки, све е тоа оптичка варка и психолошки трик дека со некакви домашни производи ќе ги избелите забите.

Некогаш е тешко и во ординација со јаки хемикалии да се постигне видливо избелување, а камо ли во домашни услови.
Ако немате друга работа тријте ги забите со кора од банана

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Дечки, све е тоа оптичка варка и психолошки трик дека со некакви домашни производи ќе ги избелите забите.

Некогаш е тешко и во ординација со јаки хемикалии да се постигне видливо избелување, а камо ли во домашни услови.
Ако немате друга работа тријте ги забите со кора од банана

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
А дали со тие домашни методи за избелување можат забите да се уништат?
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.100
Поени од реакции
5.839
А дали со тие домашни методи за избелување можат забите да се уништат?
Со лимонска киселина да.
Затоа после користење на лимон, не се препорачува миење заби минимум 40 мин.

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
А како се уништуваат а не се избелуваат? :vrtioci:
 
Член од
18 февруари 2015
Мислења
21
Поени од реакции
6
Ми се има случено да ми дојде пациент кој што пробал да ги белее забите гледајки клипови на You Tube за домашмно белеење на забите, со лимонска киселина, да неможе од болка воздух да земе, камоли да се напие нешто ладно. Проблемот е што и при белење кај стоматолог се користи 40 % хидроген , кој како и лимонската киселина предизвикуваат деминерализација на емајлот на забот, со што забот станува чуствителен. Но има и нови методи на белеење на забите кои се вршат во стоматолошката пракса каде што се избенува самата чуствителност на забите, така да пред да се решите на овој чекор, убаво консултирајте се со вашиот стомаолог. И немојте да мислите дека ако еднаш ги избелите , ви остануваат бели за цел живот. Ако си пушач, кафеџија, пиеш црно вино , лоша хигиена на забите, а и коската...за некое време, забите ке си се вратат во првобитната состојба, па ке треба јово наново , а цената и не е баш ефтина. За домашно белеење можам да ви препорачам еден метод. Земете пола лаижча коркума, ставете 2-3 капки маслиново масло, нека се направи како смеса , нанесета ја на четка и мијте ги забите како по обичај. Нека остане 3-5 мин така па потоа исплакнете со водат. 2 пати на ден , една недела....дава резултати, сега какви , тоа си е индивидуално но сепак дава.
 
Член од
7 април 2017
Мислења
7
Поени од реакции
0
Здраво,
Неколку дена ме боли забот кога јадам и кога претискам со забите.Па сакав да ве прашам ако некој знае што е проблемот да ми каже.Благодарам однапред
 
Последно уредено:

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Здраво,
Неколку дена ме боли забот кога јадам.Па сакав да ве прашам ако некој знае што е проблемот да ми каже и дали мора да отидам на стоматолог.Благодарам однапред
Секогаш мораш да отидеш на стоматолог кога те боли заб.
Огромна грешка е да чекаш да ти помине или да ти се намали и да не ти пречи многу и да си продужиш даље а тој ќе си се расипува се повеќе и повеќе без разлика дали ќе те боли или не...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom