Заби и сѐ во врска со забите

Член од
17 ноември 2010
Мислења
2
Поени од реакции
0
Да си споделам едно искуство и јас со забите.
Се решив за ставање порцелански заби, долга приказна, комплицирана уста имав, со консултација на специјалистот стоматолог решивме цела горна вилица да ја покриеме, долниот дел исто така горе долу и заради забите кои беа оштетени и заради естетика
Да не должам што како само ќе кажам дека три месеци останав на забар.
Па тоа лечење заби па вадење умници, 6-ки, 7-ки па антибиотици оти имав инфекција и што уште не.
Откако ми ја исчисти убаво устата почнавме со процедурата, леле мори мајкооо, ни сама не знам колку локални анестезии ми има ставено во овие три месеци.
Од болка немав толку мака туку од самиот стрес, 3 и пол часа горниот дел 3 часа долниот, па тоа средството што го става околу заб за мерка да земе :sick:
22 заби вкупно, финансиски не ми се ни збора ама така ми е кога не си одев редовно на забар, трпи сега за убајна.
За една недела конечно ќе имам полна уста и убави заби, пресреќна сум.
Совет : Одржувајте редовно хигиена, одете на контрола иако имате навидум здрави заби за да не кркате голгота како мене, ништо не е страшно ништо не е е болно :)
И јас планирам да направам нешто слично.
Дали ќе сакаш да ми кажеш кај кој доктор и во која стоматолошка ординација ја спроведе целата процедура?
 
Член од
17 ноември 2010
Мислења
2
Поени од реакции
0
Дали има некој кој посетил стоматолошка ординација или клиника во некоја од земјите во наша близина (Србија, Хрватска, Босна и Херцеговина, Турција, Бугарија...) каде што му биле изработени и наместени керамички коронки за да ги сподели неговите искуства?

Од домашните ординации која би ја издвоиле и препорачале на некој свој пријател за истата работа?
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
430
Поени од реакции
180
Керемиката малку по малку се повлекува. Сега во мода се имплатанти.Nano – zubni implanti su titanijumske legure i bioničnog dizajna, ali sa tankim slojem nanomaterijala nanesenim specijalnim postupkom nanoforeze preko metalne površine.
Цел текст https://www.nanoklinika.rs/
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.490
Поени од реакции
10.692
Керемиката малку по малку се повлекува. Сега во мода се имплатанти.
Цел текст https://www.nanoklinika.rs/
Имплантот како имплант се става внатре во коската да го имитира природниот корен на забот. Кажи што мислиш што се става врз имплантот за да го имитира природниот заб? :icon_lol:
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
2.902
Поени од реакции
8.258
dali nekoj tuka koristi od elektricnite cetki za zabi,
da spodeli nekoe iskustvo, sporedeno so obicnite,
i za razlicni brendovi i verzii na elektricnite?

ne sum nekoj fan na elektricnite, ama mnogu kolegi gi falat,
pa mu se mislam da zemam edna (ima sega nekoi dobri ponudi okolu veligden)
ama poima nemam so da odberam za start.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.490
Поени од реакции
10.692
dali nekoj tuka koristi od elektricnite cetki za zabi,
da spodeli nekoe iskustvo, sporedeno so obicnite,
i za razlicni brendovi i verzii na elektricnite?

ne sum nekoj fan na elektricnite, ama mnogu kolegi gi falat,
pa mu se mislam da zemam edna (ima sega nekoi dobri ponudi okolu veligden)
ama poima nemam so da odberam za start.
Па ги фалат колегите, дека се светски мрзи и тоа им го олеснува четкањето, односно не мора да прават движења со рацете (дефиниција за светска мрза). Прашај што мислат стоматолозите за електрични четки :)

Моја препорака е да си земеш Curaprox четка со ултра меки влакна (Curaprox ultra soft). Имаш и само soft, ти ќе бараш ултра софт.
Кога ќе земеш, ќе ти пуштам и која техника на четкање е најдобра.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
2.902
Поени од реакции
8.258
Па ги фалат колегите, дека се светски мрзи и тоа им го олеснува четкањето, односно не мора да прават движења со рацете (дефиниција за светска мрза). Прашај што мислат стоматолозите за електрични четки :)

Моја препорака е да си земеш Curaprox четка со ултра меки влакна (Curaprox ultra soft). Имаш и само soft, ти ќе бараш ултра софт.
Кога ќе земеш, ќе ти пуштам и која техника на четкање е најдобра.
toa deka se svetski mrzi, potpisuvam 100%, nema zbor :D toa e edna od pricinite so ne sum zemal do sega.

spomnaa demek povekje cistele elektricnite, ama nikogas ne sum se zainteresiral da razgledam. mi izgleda na apla marketing, deka i dosta skapi se ovie elektricnite.

gi imam curaprox tuka, kje ti pisam vo poraka za povekje info.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.490
Поени од реакции
10.692
toa deka se svetski mrzi, potpisuvam 100%, nema zbor :D toa e edna od pricinite so ne sum zemal do sega.

spomnaa demek povekje cistele elektricnite, ama nikogas ne sum se zainteresiral da razgledam. mi izgleda na apla marketing, deka i dosta skapi se ovie elektricnite.

gi imam curaprox tuka, kje ti pisam vo poraka za povekje info.
Еве ти мое поранешно мислење, прочитај го и изгледај видеото.
Значи, кружни движења под агол од 45 степени, влакната од четката освен на видливиот дел од забот да навлезат и под гингива (многу битен момент), без притисок, туку како да ти лебди раката.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
21.573
Поени од реакции
34.786
А што со електричниве четката кога ќе се расцвета од чистење? Има заменски или у канта иде?
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
661
Поени од реакции
820
Еве ти мое поранешно мислење, прочитај го и изгледај видеото.
Значи, кружни движења под агол од 45 степени, влакната од четката освен на видливиот дел од забот да навлезат и под гингива (многу битен момент), без притисок, туку како да ти лебди раката.
ama Curaprox Velvet bolja e
 

Tyrael

Антикомуњар
Член од
21 јуни 2021
Мислења
1.024
Поени од реакции
3.138
Драга

Неверојатно како немам среќа со пломбите, ставив една пред година и пол, кобајаги квалитетна и еве ја, ми испадна...
затоа ќе си ставиш златен заб како мене, кајдае до пензија сите ќе ми бидат златни, конечно ќе ми се исполни желбата да имам златни заби како тие на i need $ од how high со method man и redman.

Прегледај го приврзокот 375237
Или може и со регенерација, нешто баш читав за ова пред некое време за таков лек.

A new study by scientists at Kyoto University and the University of Fukui, however, may offer some hope. The team reports that an antibody for one gene -- uterine sensitization associated gene-1 or USAG-1 -- can stimulate tooth growth in mice suffering from tooth agenesis, a congenital condition. The paper was published in Science Advances.

Although the normal adult mouth has 32 teeth, about 1% of the population has more or fewer due to congenital conditions. Scientists have explored the genetic causes for cases having too many teeth as clues for regenerating teeth in adults.

According to Katsu Takahashi, one of the lead authors of the study and a senior lecturer at the Kyoto University Graduate School of Medicine, the fundamental molecules responsible for tooth development have already been identified.Линк
 

velesizam

Гостин
Член од
28 јуни 2022
Мислења
1.472
Поени од реакции
5.480
Или може и со регенерација, нешто баш читав за ова пред некое време за таков лек.

A new study by scientists at Kyoto University and the University of Fukui, however, may offer some hope. The team reports that an antibody for one gene -- uterine sensitization associated gene-1 or USAG-1 -- can stimulate tooth growth in mice suffering from tooth agenesis, a congenital condition. The paper was published in Science Advances.

Although the normal adult mouth has 32 teeth, about 1% of the population has more or fewer due to congenital conditions. Scientists have explored the genetic causes for cases having too many teeth as clues for regenerating teeth in adults.

According to Katsu Takahashi, one of the lead authors of the study and a senior lecturer at the Kyoto University Graduate School of Medicine, the fundamental molecules responsible for tooth development have already been identified.Линк
супер, има замена за бијонс.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom