Заби и сѐ во врска со забите

chipicaoo

unknown
Член од
11 септември 2011
Мислења
761
Поени од реакции
870
Да препорачате добра ординација за ставање на импланти
 
Член од
5 март 2018
Мислења
13.488
Поени од реакции
14.139
Да си споделам едно искуство и јас со забите.
Се решив за ставање порцелански заби, долга приказна, комплицирана уста имав, со консултација на специјалистот стоматолог решивме цела горна вилица да ја покриеме, долниот дел исто така горе долу и заради забите кои беа оштетени и заради естетика
Да не должам што како само ќе кажам дека три месеци останав на забар.
Па тоа лечење заби па вадење умници, 6-ки, 7-ки па антибиотици оти имав инфекција и што уште не.
Откако ми ја исчисти убаво устата почнавме со процедурата, леле мори мајкооо, ни сама не знам колку локални анестезии ми има ставено во овие три месеци.
Од болка немав толку мака туку од самиот стрес, 3 и пол часа горниот дел 3 часа долниот, па тоа средството што го става околу заб за мерка да земе :sick:
22 заби вкупно, финансиски не ми се ни збора ама така ми е кога не си одев редовно на забар, трпи сега за убајна.
За една недела конечно ќе имам полна уста и убави заби, пресреќна сум.
Совет : Одржувајте редовно хигиена, одете на контрола иако имате навидум здрави заби за да не кркате голгота како мене, ништо не е страшно ништо не е е болно :)
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.658
Поени од реакции
2.474
Природната нијанса на забите ми оди многу на жолто и ми е непријатно да се смеам со полна насмевка.
Има некој користено од оние лентите за избелување. Кој се најдобри? Дали се безбедни за користење. Се што знаете за нив.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
18.198
Поени од реакции
32.044
Да си споделам едно искуство и јас со забите.
Се решив за ставање порцелански заби, долга приказна, комплицирана уста имав, со консултација на специјалистот стоматолог решивме цела горна вилица да ја покриеме, долниот дел исто така горе долу и заради забите кои беа оштетени и заради естетика
Да не должам што како само ќе кажам дека три месеци останав на забар.
Па тоа лечење заби па вадење умници, 6-ки, 7-ки па антибиотици оти имав инфекција и што уште не.
Откако ми ја исчисти убаво устата почнавме со процедурата, леле мори мајкооо, ни сама не знам колку локални анестезии ми има ставено во овие три месеци.
Од болка немав толку мака туку од самиот стрес, 3 и пол часа горниот дел 3 часа долниот, па тоа средството што го става околу заб за мерка да земе :sick:
22 заби вкупно, финансиски не ми се ни збора ама така ми е кога не си одев редовно на забар, трпи сега за убајна.
За една недела конечно ќе имам полна уста и убави заби, пресреќна сум.
Совет : Одржувајте редовно хигиена, одете на контрола иако имате навидум здрави заби за да не кркате голгота како мене, ништо не е страшно ништо не е е болно :)
...внимавај да не ти ги направат големи, една колешка страшно изгледа со многу поголеми заби отколку што ги имала природно, затоа со фотка од детството кај специјалист да има ориентација на забите, после нема поправка!
 
Член од
5 март 2018
Мислења
13.488
Поени од реакции
14.139
...внимавај да не ти ги направат големи, една колешка страшно изгледа со многу поголеми заби отколку што ги имала природно, затоа со фотка од детството кај специјалист да има ориентација на забите, после нема поправка!
Па си зеде мера техничарот, ваљда си ја знае работата, од долната вилица сум задоволна, ми треба време да ја навикнам затоа што не ми била долго време полна устата со заби ама таман е .
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.349
Поени од реакции
33.193
Па си зеде мера техничарот, ваљда си ја знае работата, од долната вилица сум задоволна, ми треба време да ја навикнам затоа што не ми била долго време полна устата со заби ама таман е .
Uf, ke ti treba krema za brcki, bidejki sega ke si od 6ka do 6ka okezena po cel den.
Ke bides kako vo reklama celo vreme. Dobredojde vo privlecnite lugje.
Ostaj bijons muabeti, nemoj nikako da si stvoris komplex i da gi kries, demek golemi, beli, takvi, onakvi.
Embrace imanje najsredeni i najbeli zabi vo koja soba i da vlezes.
Plus, sekogas moze da se flexas deka imas kola vo usta. Poso kosta tolku.
Makata sto si ja prosla pred zafatot se zaborava, lit those Gondor beacons so sekoe smeenje.

Ta.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
13.488
Поени од реакции
14.139
Uf, ke ti treba krema za brcki, bidejki sega ke si od 6ka do 6ka okezena po cel den.
Ke bides kako vo reklama celo vreme. Dobredojde vo privlecnite lugje.
Ostaj bijons muabeti, nemoj nikako da si stvoris komplex i da gi kries, demek golemi, beli, takvi, onakvi.
Embrace imanje najsredeni i najbeli zabi vo koja soba i da vlezes.
Plus, sekogas moze da se flexas deka imas kola vo usta. Poso kosta tolku.
Makata sto si ja prosla pred zafatot se zaborava, lit those Gondor beacons so sekoe smeenje.

Ta.
Си немам мака со комплекси јас, срам ми беше кога бев во устата со такви заби, за сега ич немам проблем.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
18.198
Поени од реакции
32.044
Ostaj bijons muabeti, nemoj nikako da si stvoris komplex i da gi kries, demek golemi, beli, takvi, onakvi.
... тоа е затоа штo луѓето не се искрени и не кажуваат директно во лице дека со новата вилица поради предолги или прешироки заби насмевката не соодејствува со лицето дури се менува физиономијата и не личи на себе, а прилагодувањето е друга приказна,
со таква вилица поарно ниту да се насмее особата, а тоа што на ФБ се лаже во смисол ,,уаауу колку си убав(а) ти не старееш, прекрасна насмевка, а тоа заби сменети како на коњ,
before-enlighten-teeth-whitening-treatment-image.jpg

не е само убави бисер заби од крај до крај, туку да се стрефне и ширината и должината како претходните сопствени вистински заби, иако се зема мерка, не секоја мерка е вистинска мерка,

Wycherleys_N1504b-750x371.jpg
има разлика, не е свеедно!
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.349
Поени од реакции
33.193
... тоа е затоа штo луѓето не се искрени и не кажуваат директно во лице дека со новата вилица поради предолги или прешироки заби насмевката не соодејствува со лицето дури се менува физиономијата и не личи на себе, а прилагодувањето е друга приказна,
со таква вилица поарно ниту да се насмее особата, а тоа што на ФБ се лаже во смисол ,,уаауу колку си убав(а) ти не старееш, прекрасна насмевка, а тоа заби сменети како на коњ,
Прегледај го приврзокот 320524

не е само убави бисер заби од крај до крај, туку да се стрефне и ширината и должината како претходните сопствени вистиски заби, иако се зема мерка, не секоја мерка е вистинска мерка,

Прегледај го приврзокот 320525

mora isti kako starite, da izgledalo "normalno", makar imala los zagriz, recimo
ne e mozna korekcija koga veke e pocnata procedurata, istite zabi samo beli da bidat li mislis se slucuva
zimas sirocina i velicina od starite so shubler i 3d printas
hahaha
 
Член од
5 март 2018
Мислења
13.488
Поени од реакции
14.139
Забите се тенки, заоблени, не се големи, одлично одговараат со моите претходни заби, и на непцињата убаво си лежат, бојата си е природно бела б1 нијанса, затоа што природно си имав бели заби јас па не делат од моите неколку заби кои останаа долу. Техничарот и стоматологот одлично си ја завршија работата.
Можите мирно да спиете :pipi:
 
Член од
21 септември 2011
Мислења
606
Поени од реакции
1.574
Да си споделам едно искуство и јас со забите.
Се решив за ставање порцелански заби, долга приказна, комплицирана уста имав, со консултација на специјалистот стоматолог решивме цела горна вилица да ја покриеме, долниот дел исто така горе долу и заради забите кои беа оштетени и заради естетика
Да не должам што како само ќе кажам дека три месеци останав на забар.
Па тоа лечење заби па вадење умници, 6-ки, 7-ки па антибиотици оти имав инфекција и што уште не.
Откако ми ја исчисти убаво устата почнавме со процедурата, леле мори мајкооо, ни сама не знам колку локални анестезии ми има ставено во овие три месеци.
Од болка немав толку мака туку од самиот стрес, 3 и пол часа горниот дел 3 часа долниот, па тоа средството што го става околу заб за мерка да земе :sick:
22 заби вкупно, финансиски не ми се ни збора ама така ми е кога не си одев редовно на забар, трпи сега за убајна.
За една недела конечно ќе имам полна уста и убави заби, пресреќна сум.
Совет : Одржувајте редовно хигиена, одете на контрола иако имате навидум здрави заби за да не кркате голгота како мене, ништо не е страшно ништо не е е болно :)
Пред 5 години ми се скрши десниот кец јадејќи бурек, бев на стоматолог божем само тој да го средам, па ај од 3-ка до 3-ка, на крај испадна 24 заба да ставам, само 5 заба мои напред долу останаа да се сеќавам како изгледа природен заб.
Можеби можеше и подобро а можеше и полошо, сепак јас сум задоволен од изработката и функционалноста.
За пари не питај ...што вели @wot едно солидно авто е во устата.:ROFLMAO:
И ќе се сложам со тебе, чувајте си ги своите заби, колку и да изгледаат блескаво новите заби сепак свое си е свое.

П.С. Стај слики ПРЕД и ПОТОА.:D
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
16.699
Поени од реакции
18.807
Забите се тенки, заоблени, не се големи, одлично одговараат со моите претходни заби, и на непцињата убаво си лежат, бојата си е природно бела б1 нијанса, затоа што природно си имав бели заби јас па не делат од моите неколку заби кои останаа долу. Техничарот и стоматологот одлично си ја завршија работата.
Можите мирно да спиете :pipi:
Izbegavaj UV svetlina oti ke okjoris nekoj od odblesokot :D
20220127_203521.jpg
 
Член од
16 мај 2016
Мислења
427
Поени од реакции
582
Од пред ~6 месеци ми се појави проблем, стоматологов мој незнае што да прави, се надевам дека некој од вас ке ме упати на прав пат. :D

Се работи за просторот помеѓу 6ка и 7ца, од левата страна.Кога пијам кафе, енергетски, сок од ананас наеднаш почнува да ме стега цела вилица.Почнува од левата страна каде што е со најголем интензитет и продолжува низ цела вилица.
Кога пијам сок од јаболка(гора), почнува да ме стега ама со многу мал интензитет.
Кога пијам вода, осеќам тапа болка, ама поминува за 2-3 минути.
Кога пијам газирани сокови, на почетокот осеќам тапа болка, исто како вода да пијам, ама после пола шише, болката поминува и не осеќам ништо.

Нема никаква реакција на топло/ладно, не реагира на притисок од храна.
Иницијалната реакција од стоматологот беше дека имам џеб, и дека болката доаѓа од таму, ама чистењето на помогна. Пред некој ден правеа 3Д снимка, ама не видоа ништо на неа.
И двата заби(6ка и 7ца) се третирани, не би требало да осеќам болка, but here we are...
 
Член од
5 март 2018
Мислења
13.488
Поени од реакции
14.139
Ги цементиравме денес забите конечно, едно ќе кажам, пес да ми е.и мајката шо од негрижа си ги оставив забите така, простете на речникот ама оваа болка денес шо ја истрпив на никој не му ја посаквам, извадив сто заби, умници, катници, матници ниедна болка е неспоредлива со оваа денес.
Како шо ме пушташе анестезијата така сите светци ми излегуваа, еден по еден.
Споменик за тој кетоналот шо го измисли инаку од нервно ќе ви пишев сега.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
14.588
Поени од реакции
31.907
Препорака за некоја стоматолошка ординација во Прилеп?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom