Заби и сѐ во врска со забите

Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Бидејќи гледам си стручен на темава.
Последно кога правев снимка на забите, стоматолог ми кажа дека на еден умртвен заб имало голема кривина на едниот корен и не е наполнет до крај. Спомна дека тешко воопшто и да се наполни ако повторно го отвориме. Кој би бил следен чекор доколку повторно се воспали, клешта или има чаре за лекување? (мислам дека ми го умртвија пред 2-3 години кај друг стоматолог)

Кај мене вакви се направија после чистење на забен камен на 3 места, маки мачам искрено и чарето го најдов на секои 3-6 месеци да одам да ми чистат камен и да киретажа, плус користам после секој оброк интрадентални четки.
Листеринот исто ми помага за смирување на местото после миење на заби, особено сум приметил ако јадам поцврста храна (знае доста да се иритира) и сега ќе видиме чекам да стигнат ориганово масло + масло од каранфилче за да пробам да „жабуркам“ 2-3 пати на ден со нив.
Zavisi od zabot t.e krivinata na kanalite.
Sekogas vredi da se proba da se preleci .
Ako i toa ne pomaga togas klesta
 
Член од
18 август 2020
Мислења
3
Поени од реакции
0
Веќе три години откако ми е извадена шестката забарот пред некое време ми кажа дека треба да го пополнам тоа место затоа што може другите заби со тек на време да се искриват ради тоа што немам заб, колку време е потребно да се среди забот? Времето ми е кнап треба да патувам на подолг период па затоа прашувам точно колку денови се потребни за изработка на забот?
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.610
Поени од реакции
11.154
Веќе три години откако ми е извадена шестката забарот пред некое време ми кажа дека треба да го пополнам тоа место затоа што може другите заби со тек на време да се искриват ради тоа што немам заб, колку време е потребно да се среди забот? Времето ми е кнап треба да патувам на подолг период па затоа прашувам точно колку денови се потребни за изработка на забот?
Секаде е различно, прашај си го забарот отприлика колку време ќе ти треба.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.653
Поени од реакции
34.941
Колку кошта операција на умник? (приватно и преку фонд)
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.610
Поени од реакции
11.154
Само на клиника ги вадат преку фонд, или и кај матичниот?
Само кај специјалисти по орална хирургија, на клиника или по приватна ординации кои работат со фондот. Матичен општ стоматолог не прави операции, т.е ги има и такви кои си играат играчки, ама си наплаќаат приватно.
 

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.823
Поени од реакции
10.551
Дали е нормално што уште имам болка во забот при јадење и осетливост на ладно 10 дена после пломбирање? Досега не сум имал ваков проблем.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.610
Поени од реакции
11.154
Дали е нормално што уште имам болка во забот при јадење и осетливост на ладно 10 дена после пломбирање? Досега не сум имал ваков проблем.
Почекај уште некој ден, ако нема подобрување, треба да се направи ревизија.
 
Член од
23 март 2011
Мислења
1.039
Поени од реакции
946
Здраво

Препорака во Струмица за правење комплетно на заби мислам порцелан...

Кои има искуство од следните?
Зебеков
Дуо Дент
Гудица Малинова
Ендомак
Балџиев

Sent from my LG-M200 using Tapatalk
 
Член од
13 септември 2020
Мислења
48
Поени од реакции
56
Дали е нормално што уште имам болка во забот при јадење и осетливост на ладно 10 дена после пломбирање? Досега не сум имал ваков проблем.
Не би требало. Пломбира заб заради претходен кариозен процес. Понатаму би требало се да е во ред со продолжување на одржување на орална хигиена и грижа за сопствените заби. Дали болката се смири ако не потребен е преглед можеби и не потекнува ба од пломбираниот заб болката зависи ако е тапа можеби и неможеш да ја локализираш точно. Појди ако не си отишол стоматологог ќе види.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom